Društvo

И ЗА РОДИТЕЉЕ ЈЕ ДОБРА ШКОЛА – У ВРТИЋУ „БАМБИ“ ОРГАНИЗОВАНЕ ПОСЕБНЕ РАДИОНИЦЕ

Створити и одржати здраву породицу у савременом времену, пуном изазова и брзих промена, захтева више од родитељског инстикта или приступа „по моделу“, не само када је реч о раду са децом, већ и о партнерским односима. У многим ситуацијама родитељима би и те како добро дошли савети стручњака, за које увек некако недостаје новца, па и времена. Од септембра се у Чачку спроводи бесплатан програм „Школа за родитеље“, као део пројекта „Инклузија предшколског образовања“. За програм се пријавило 15 мајки, које, показује и ово искуство, имају више жеље да уче. Радионице готово ниједна не пропушта, јер, кажу, ову школу би препоручиле сваком садашњем, али и будућем родитељу. Промоција пројекта одржана је у уторак, 12. децембра, у вртићу „Бамби“, у коме се једном недељно организују веома разнолики и занимљиви часови.

Овогодишњи програм траје до краја године, а у плану је да се настави и следеће. Воде га психолог Слађана Васиљевић и социолог Горан Јаворац. Како објашњавају, ова школа је специфичан социо-едукативни програм за родитеље о породици и за породицу, која је усмерена ка коришћењу здравих породичних снага у циљу прихватања и разумевања сопствене одговорности за решавање проблема, како би се остварио квалитетан породични живот.

– Полазници Школе су учесници и сарадници на пројекту у свим његовим фазама. Обухвата четири циклуса: породица, брак, дете и родитељство и сваки укључује радионице, које трају сат и по, па и више. Реализујемо их у групи од 15 родитеља, што је оптималан број, јер се ради интерактивно, будући да нема готових решења, већ се заједнички долази до њих. Уче међусобно, али и ми од њих учимо и кроз тај програм јачамо сви заједно. Стручни тим чине професионалци различитих профила – психолог, педагог, социолог, лекар. Искуство је показало да најбоље резултате има женско-мушки пар професионалаца, али је важно, пре свега, да је цео тим мотивисан – појаснио је Горан Јаворац и навео да је програм настао још пре 25 година и у овом периоду показао добре резултате у целој Србији. Едукацију је прошао велики број запослених у предшколским установама, центрима за социјални рад, педагози и психолози у школама, али се програм мења у складу са променама у друштву.

Ана Врбник Милетић је по струци демограф, што јој је био додатни мотив да поново „седне у школску клупу“, овог пута као родитељ:

Ана Врбник Милетић

– Ова школа даје смернице свим родитељима и о томе какви су нам партнерски односи, јер деца нас посматрају и тако усвајају обрасце… Веома сам задовољна како смо радили. Оно што се, нажалост, десило у последње време, указује да нам се породица урушила и да се мора радити много више. Мислим да су радионице добар начин, али морају бити масовније.

Уљијана Ружичић је из Русије и удајом је од пре девет година Чачанка. Има три сина, а посебно је желела да и кроз радионице упореди васпитање деце у Србији и у Русији.

Уљијана Ружичић

– Мислила сам да су имамо различите ставове и приступе, али сада видим да је то веома слично. Мислим да сам добра мајка, али после четири месеца радионица сигурно сам пажљивија у ослушкивању и васпитању своје деце. Хвала Богу, супруг и ја имамо исто мишљење када је реч о васпитању. Свакако је веома драгоцено све оно што смо овде једни од других научили – сматра Уљијана. 

Партнер у „Школи за родитеље“ је Предшколска установа „Радост“. Према речима помоћника директора Ане Матовић, програм је усмерен на развијање родитељских компетенција, односно породица које се налазе у раним фазама развоја. Иначе, ова установа, заједно са ПУ „Моје детињство“ Домом здравља, Центром за социјални рад, Школом „1. новембар“ и Удружењем за помоћ ментално недовољно развијеним особама  (МНРО) од 2020. реализује пројекат „Подржимо децу и породице“, а Школа је једна од активности. У вртићу „Бамби“ реализује се и четворочасовни програм за децу од три до пет и по година.

Ана Матовић, помоћник директора Предшколске установе „Радост“

Пројекат је иницирало Министарство просвете, а носилац је Градска управа. Радојица Струњаш, координатор пројекта „Инклузија предшколског образовања“ каже да је ово део глобалног програма који финансира Светска банка. У протеклом периоду обухваћена су и деца из осетљивих група. Када програм буде завршен, према свему што је урађено, биће донети закључци, као и смернице за будући рад.

В. Т.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.