Društvo

И СУДБОНОСНО „ДА“ НА ЧЕКАЊУ

СВЕ МАЊЕ СКЛОПЉЕНИХ БРАКОВА ЗБОГ КОРОНЕ

Протекле године променили смо из корена готово све – навике, дужења, обичаје, па и славља… Од прошлог марта, због честих ограничења окупљања, малобројни су се одлучили да прекрше прописе и да направе велико свадбено весеље. Најчешће је то било на „старински“ начин, под шатрама, јер се то негде рачунало као да је догађај на отвореном, а самим тим је и број окупљених могао бити већи. Временом је тих весеља било све мање, као и посла за матичаре. Јер, многи парови, због све оштријих мера, одлучили су да одложе склапање грађанског, па и црквеног брака, бар на одређено време.

ПРЕД МАТИЧАРЕ СА ЗАШТИТНИМ МАСКАМА

Прошле године број оних који су стали пред чачанске матичаре био је за трећину мањи у односу на 2019, подаци су Службе за лични статус грађана. Наиме, 2020. у матичне књиге на територији Града Чачка уписано је 426 венчања, а 2019. било их је 698. Горан Чоланић, шеф ове Службе, напомиње да су прошле године чак 53 венчања одложена до даљњег, односно док се целокупна ситуација не врати „у нормалу“.

Фото: Неле Мешић

– Они и даље нису прецизирали нови термин за венчање, јер чекају да се стање стабилизује и да венчање организују у некој свечаној сали, као што су желели од почетка. Многи младенци који су прво поднели захтев са идејом да венчање организују на терену, односно у некој од свечаних сала, променили су одлуку и прилагодили се прописаним мерама Владе и републичког Кризног штаба. Одлучили су се за венчање у просторијама Градске управе, где је у овим околностима и једино могуће – каже Чоланић.

Венчањима, поред младе, младожење и матичара, могу да присуствују само кумови. У почетку је то правило можда изазивало негодовање, али су се грађани, како примећује Чоланић, већ навикли и углавном прилагодили. Има и оних који то не желе, већ хоће да све буде како су планирали – велико венчање коме ће присуствовати породица, пријатељи… Управо из тих разлога, одлажу своје судбоносно „да“. Заштитне маске на венчању морају да носе сви, младенци, кумови и матичари. Једино их млада и младожења могу скинути, и то после реченице „сада можете пољубити младу“. Мада, има и оних који се пољубе преко маски!

Како подсећа Чоланић, због познатих околности, још није дозвољено да матичари венчавају младенце на терену (у ресторанима или неким другим просторима), што је била услуга коју су протекле деценије многи радо користили.

ТРПЕ И ДРУГЕ ПРОФЕСИЈЕ

Због све мање венчања, у проблему су и оне делатности које су део организације весеља, па и салони венчаница, који годину и више дана готово да не раде. Новонастале околности промениле су и некада устаљене обичаје. Многе младе, уместо венчаница, носиле су за свој велики дан „само“ свечане хаљине.

Фото: Неле Мешић

– Колекције које су наручене пре пандемије короне стоје и пропадају. У њих је уложено доста новца. Ако свадбе и весеља не буду ускоро одобрени, највероватније ће бити демоде. А свака млада жели да прати моду – каже Анђелка Савковић, власница салона венчаница „Сандра”.

Чак и пре марта 2020. њихов посао је добрим делом „мировао“. Јер, готово да није било венчања у божићном и васкршњем посту, који су претходили пандемији.

Иначе, многе обичајне промене „предухитриле“ су корону. Младе су последњих деценија углавном изнајмљивале венчанице. Ретко која их је куповала. Најчешће су се за то одлучивали младенци, који живе и раде у иностранству. Дешавало се и да их после венчања понуде салонима, у нади да ће повратити бар део, не баш тако малог, новца.

– Сада се венчанице уопште не изнајмљују! Наш посао не постоји у Србији! Не знамо да ли привремено или трајно. Нису одобрена ни славља за 30 гостију, како је било најављивано. Не знамо колико ће трајати оваква неизвесност, да ли ћемо радити или не. Оптимисти кажу до јесени, други можда и две, три године – каже и Љубица Белић, сувласница салона ”Bella Mia”.

Фото: Неле Мешић

Иако су наше саговорнице власнице локала за изнајмљивање и продају венчаница, трошак мање за кирију није им олакшао остале обавезе. Неопходно је платити дажбине држави, бринути о запосленима, очувати постојеће колекције… Док издрже све намете! И ако буду почеле да раде, вероватно ће морати да смање цене својих услуга.

Из истих разлога „замрзле“ су се и друге професије које прате свако славље – фотографи, сниматељи, власници ресторана, музичари, конобари, па и цвећари, декоратери, фризери, шминкери… Можда за све њих има наде, али како повратити изгубљено време, па и пусте жеље девојачке! Која девојка не сања да тог дана обуче венчаницу? Поједине власнице салона спремне су и да их дају бесплатно, чак иако нема праве свадбе. Да се бар младе сликају у њима.

Док не дође тај, по ко зна који пут, одложен датум, на озбиљном тесту је и љубав. Вероватно да је цела ситуација утицала на многе будуће младенце. Неки су остали само потенцијални. Дешава се и да у ишчекивању свадбе, раскину веридбе.

Ипак, има и других примера. Љубав и сада не зна за године. Јер, пандемији „пркосе“ браком не само млади, већ и времешнији младенци, па и они који су у шестој деценији. Некима је то други, трећи брак. А можда је баш корона подстакла одлуку да поново „стану на луд камен“.

В. Т. / З. Ј.

МАЊЕ И ЦРКВЕНИХ ВЕНЧАЊА

И у цркви Вазнесења Господњег било је знатно мање венчања него ранијих година. Према званичним подацима, прошле године свега 62 пара се венчало у саброном храму, а годину дана раније било их је 157. У прва три месеца ове године било је свега два венчања, али овај податак није меродаван, с обзиром на то да је у том периоду био божићни, а сада је почео и васкршњи пост.

ДИЛЕМЕ…

Цвећара „Leonardo“

Бранка Јовановић и Огњен Голе верили су се фебруара прошле године, пред сам почетак пандемије. Можда и због тога, каже Бранка, нису били мотивисани да јуре термин за венчање. У међувремену су контактирали менаџере неких локала у којима се организују свадбена весеља. У ресторану за који су заинтересовани једини слободни термини за ову годину били су крај октобра и новембра. Али, пошто им то није одговарало, договорили су се за крај априла, односно први викенд после Васкрса 2022. године.

– У ствари, нисмо желели да ризикујемо, да се одлучимо за крај ове године, а онда да морамо да одложимо весеље. Каква је ситуација, питање је да ли ћемо успети да остваримо план и наредне године – каже двадесетчетворогодишња Бранка и додаје да су она и вереник сада у дилеми да брак пред матичарем озваниче ипак раније. Уз неко много скромније весеље у кругу породице. А свадба може бити и касније. 

НАЗИРЕ СЕ БОЉЕ ВРЕМЕ?

Цвећара „Leonardo“

За прва три месеца 2021. године у матичној служби у Чачку обављено је 69 венчања, што је благо повећање у односу на прошлогодишњи просек. Знак да се све више прилагођавамо новим околностима или да су, после много одлагања, неки ипак решили да своје везе озваниче и на папиру?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.