КВАЛИТЕТ ПОБЕЂУЈЕ!
И овог октобра је „Минићева кућа ракије“ из Доње Трепче заблистала на привредно – туристичкој манифестацији „Опленачка берба“ у Тополи, где је на смотри најбољих шљивових препеченица освојила две вредне награде. Узорци награђених ракија су из 1996. и 1998. године.
– Била је јака конкуренција, оцењивало се више од 160 узорака веома квалитетних ракија и одлучивале су само нијансе. Освојили смо две „ајкуле“, а посебно је интересантно то што је моја унука Јована победила деду за неколико поена, али сам ја бескрајно срећан због тога, јер је она моја најдрагоценија подршка каже Станимир Минић, познати чачански произвођач ракије.
Тешко да постоји широм Србије било које оцењивање ракија у коме нека од шљивових препеченица Станимира Минића није освајала најпрестижније награде. Шљивовице из Минићеве куће ракије, за које њихови купци најчешће говоре да су без премца, по свом врхунском квалитету постале су препознатљиве широм Србије, али у доброј мери и у иностранству.
– Данас имамо добро тржиште за пласман ракије: Нови Сад, Београд, Копаоник, Херцег Нови… Наше шљивовице стижу и до Аустралије. Домаћа ракија се коначно враћа на место које јој припада, а томе су много допринела сва ова такмичења, али и поштовање савета људи из струке. Значајно се поправио квалитет наших домаћих ракија и то се битно одразило и на њихов пласман – наводи Минић.
Иако је Минић навикао да његове ракије побеђују на бројним смотрама у различитим крајевима Србије, и даље радо учествује на њима, јер је то, како истиче, најбољи начин да одржи постигнути квалитет својих ракија на високом нивоу. Увек су му оцене стручног жирија много значиле, јер су биле најбољи показатељи посвећености, труда и рада које јегодинама улагао у овај, данас породични посао. Осим тога, свако од ових такмичења за њега представља и даље велики изазов, а свака нова награда обавезу да истраје у очувању, али и унапређењу постигнутог квалитета.
И на сајамској смотри најбољих ракија, која је крајем септембра одржана у Осечини, „Минићева кућа ракије“ је освојила прво место међу 140 узорака веома квалитетних ракија из различитих делова Србије и „велику златну медаљу“ за шљивовицу из 2005. године.
– У овој години смо учествовали на свим организованим ракијским смотрама, почев од Раче, Пољопривредног сајма у Новом Саду, па све до оцењивања ракија у чачанском Институту за воћарство, а након тога и ових најновијих у Осечини и Тополи. Свуда смо освајали прва места или „ајкуле“, изузев у мојој Трепчи. За нас је најмеродавнија Смотра најбољих српских ракија која се организује на нашем Институту за воћарство, јер она представља врх свих такмичења која су одржана у претходних годину дана у Србији. „Минићева кућа ракије“ је и ту однела победу – са осмехом каже наш саговорник и додаје да се тајна његовог успеха највећим делом темељи у квалитетној шљиви коју користи у производњи ракије.
Минић наводи да су за ракију најбоље наше старе, аутохтоне сорте шљиве:
– Користим углавном „црвену ранку“ и како се то показало до сада – она је за ракију најбоља. Подигао сам прошле јесени и нови засад „црвене ранке“, јер је она за разлику од маџарке отпорнија на вирус шарке. Када имате добру сировину, савремену дестилерију и довољно љубави и искуства да се бавите овим послом – добри резултати никада не изостају.
Минићи се традиционално баве производњом ракије. Ово драгоцено умеће се преносило са колена на колено, а Станимир је успео да своју велику љубав према производњи ракије преточи у мали породични бизнис и отвори „Минићеву кућу ракије“, чије полице данас красе бројне медаље и признања освојене на најпрестижнијим српским смотрама ракија.
В. С.