Мештани Јежевице заштитили су своје село од дивљих депонија. За сада, простор на коме се налазе рециклажна острва. Локално Удружење жена „Евгенија“ искористило је за ове намене новац који је прошле године добило на конкурсу из градског буџета. Купили су фото-клопке и у сарадњи са Комуналном милицијом поставили их у близини рециклажних острва. Резултати су већ видљиви, јер како каже Наташа Вујашевић, председница Удружења “Евгенија“, после кажњавања неколико починилаца, више нема дивљих депонија на овом простору. Сада, за „пелцер“ Јежевчане зову мештани из других села.
– На рециклажном острву многи су остављали смеће поред контејнера, дотеравали су отпад који се ту не може депоновати, попут ауто-делова и грађевинског шута, који је посебан проблем и за камионе „Комуналца“. Нарочито су критични били вечерњи или ноћни сати. Наше Удружење ради много на очувању животне средине, али смо схватили да нам је потребна додатна помоћ – каже Наташа.
Прошле године одлучили су да конкуришу за градска средства, а пројекат су назвали „Нећемо смеће, хоћемо цвеће“. Од новца су купили фото-клопке како би несавесне „ухватили на делу“. Тако је и било! Наташа каже да је сада уведен ред, па ће вероватно фото-клопке поставити на друге локације, на којима се најчешће праве дивље депоније.
– Вест да постоје фото-клопке и да је неко кажњен веома се брзо проширила и мислим да је позитивно утицала на све. Раније се догађало да из аутомобила баце вреће са смећем, није их било брига где ће пасти. Сада се то више не догађа. Поред оба рециклажна острва и у близини дивљих депонија поставили смо упозорење и обавештење где се и како може правилно депоновати смеће – објашњава она и похвале упућује комуналним милиционарима и радницима ЈКП „Комуналац“, који Јежевчанима, истиче Наташа, дају подршку за сваку акцију.
Радује што у свим активностима учествују и они који нису из Јежевице, а који су препознали рад „Евгеније“. Међу њима су и чачански планинари, који све више посећују планину Јелицу. Све је више средњошколаца, па и основаца који се радо одазову позиву за радне акције.
– Они су нам од велике помоћи, а често су и савеснији од старијих. Али, неопходно је да се ми потрудимо, да их покренемо и укључимо у све што радимо. У свакој акцији окупимо по 30-40 мештана свих генерација. Идеја нам је да покренемо и друге месне заједнице, да организујемо заједничке активности. Једна од њих је чишћење локалних гробаља, на којима се праве дивље депоније. Бар три пута годишње можемо заједно да очистимо ова места и тако покажемо поштовање према прецима – каже Наташа Вујашевић.
Чланови „Евгеније“ већ дуже време воде бригу о чистоћи свог завичаја. Један од разлога оснивања удружења био је заштита животне средине. У селу су постављени контејнери и два рециклажна острва. Успостављена је добра сарадња са ЈКП „Комуналац“ и Комуналном милицијом. У протеклих неколико година организовали су бројне акције чишћења, пре свега корита и приобаља Јежевачке реке, као и самих рециклажних платоа. Али, и даље су често били суочени да, само што очисте један део, настане нова депонија.
Она наводи пример Требиња, где је недавно боравила на промоцији „Моравског маркета“. Град и околина су, како су сви приметили, веома чисти. Речено им је да комунално предузеће ради у три смене, а мештани испуњавају своју грађанску обавезу и пријављују свако неодговорно понашање према животној средини.
В. Т.
ВАЖНА ПРОМОЦИЈА РЕЦИКЛАЖЕ
Како наглашава Наташа Вујашевић, председница Удружења „Евгенија“ из Јежевице, потребно је много радити на промоцији рециклаже, јер је то једини начин да се успешно сачува животна околина:
– Ништа се не постиже ако се отпад само премешта са једног на друго место. Морамо схватити да је отпад економска категорија. Да би се успело у томе, потребно је да сви дамо допринос.
ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВЕ СТАРЕ И УСАМЉЕНЕ КОМШИНИЦЕ
Удружење „Евгенија“ организује још једну веома лепу и хуману акцију. Чланице ће у наредном периоду посетити десетак усамљених старијих мештанки и однети им пригодне поклоне за 8. март.
– Као да смо заборавили те своје суграђанке, које су некада биле стожер, не само својих породица, већ и села. Није све у подели хуманитарних пакета, већ би требало да се чешће посећују, да би се и сада осетиле као важан део заједнице – каже Наташа Вујашевић.