ДЕЦА ИЗ ДЕСЕТ ГРАДОВА ПРИПРЕМИЛА ПРОГРАМ НА РУСКОМ ЈЕЗИКУ ПОВОДОМ ДАНА МАЈКИ
– Срби и Руси имају много заједничког – од језика, преко историје, културе, традиције до празника, каже Ксенија Радојичић, професорка руског језика и књижевности из Чачка. Тим поводом Савез српско-руског друштвеног дијалога „КОС”, који су основала три удружења: „Ксенија-руски језик” из Чачка, „Слово-СРБ” из Александровца и „Свет ББ” из Бајине Баште, приредио је у сарадњи са Руским домом у Београду изложбу и коцерт поводом Дана мајки. На сцени Руског дома наступила су деца која уче руски језик из 17 основних и средњих школа, 65 ђака, 10 градова од Панчева до Врања.
На изложби под симболичним називом „Стазама наших предака” приказано је 17 школа из целе Србије у којима се учи руски језик или се на неки други начин негују српско-руске културолошке везе. После изложбе уследио је концерт на ком су ученици тих школа представили своје знање руског језика.

– Програм је био врло богат и разноврстан – од рецитације, преко песме и игре до сценског приказа. Деца су на врло леп и емотиван начин посветила своје наступе мајкама, најважнијим особама у нашим животима. Зато смо врло смо поносни на наше младе суграђане. Наступили су као прави професионалци. Ова манифестација нам је још једном потврдила колико је важно стимулисати децу и упућивати их на праве вредности. – истакла је Ксенија Радојичић, председник удружења „Ксенија – руски језик” из Чачка и један од оснивача Савеза КОС.

И деца су се вратила пуна утисака. Много им се допала и сама идеја да се представе београдској публици, да виде центар културе, чији језик уче – Руски дом, да прикажу своје знање, да се друже и да упознају своје другаре из других градова и школа, напомиње Ксенија.

– Циљ и јесте био да се промовишу мале школе, махом сеоске, јер руски језик је у врло незавидној ситуацији последњих година. Ово сматрамо једним од начина како да промовишемо те школе, руски језик, као и да анимирамо децу да га уче, то је језик на коме су исписане најзначајније странице светске књижевности и уметности – истиче професорка Радојичић.

Деца су изјавила да им није било тешко да се припреме, да су се припремали две-три недеље, да је трема нестала када су ушли у салу и видели колико њихових другара учествује.
Чачанске школе које су учествовале на овој манифестацији биле су: ОШ „Милица Павловић”, „Ђенерал Марко Ђ. Катанић” из Бреснице, „Свети Ђакон Авакум” из Трнаве, Чачанска Гимназија, ОШ „Горачићи“ из Драгачева, као и Гимназија из Горњег Милановца и ОШ „Таковски устанак“ из Такова. Ученици из Бреснице и Горачића рецитовали су песму „Мама“ – Нурмухамеда Жакипа и Зарине Тилидзе; из ОШ „Милица Павловић“ сплет руских песама: дечја песма: Зореньки краше; руске народне песме: Конь, Калинка и Катјуша; Гимназија из Горњег Милановца и школа из Трнаве су учествовали само на изложби.

ОШ „Таковски устанак“, Таково припремили су рецитацију на српском и руском: „Мајка чека сина с фронта”, аутора Б. Радичевића и рецитацију “Бака и унука” од Јове Змаја. Наставници који су припремили ученике за овај програм из чачанског и горњомилановачког краја били су: Виолета Славковић ( ОШ „Милица Павловић“), Мирјана Јаневска (Гимназија), Бранка Трнавац (Горачићи и Бресница), Ксенија Радојичић (Таково).

Врањанска гимназија „Бора Станковић“ је емитовала филм о својој школи и сарадњи са БГТУ „Сухов” о руском кутку у Врању. Гимназија је певала песму Богородици – Не имамы иныя помощи,
Планирано је да изложба „Стазама наших предака” буде приказана у свим местима која су учествовала у овом колажном програму.
З. Л. С.
Фото: Ксенија Радојичић