НОВЕ БОЈЕ И ЗВУЦИ ГРАДА УЗ „ДАНЕ УРБАНЕ КУЛТУРЕ“
Када су пре тачно девет година започели манифестацију „Дани урбане културе“, млади чачански сликари озваничили су мурале као део своје културне мисије. Ипак, сан о осликавању највећих и најизазовнијих површина још је био далеко. Силоси у центру града су део тог сна. Од четвртка, 1. јуна, креће осликавање фасаде овог великог објекта. Мурале ће радити четири уметника, сваки задужен за по једну „кулу“. Поводом почетка осликавања „Силоса“, који се одвија у оквиру „Чачанске родне“ – „Престоница културе Србије 2023“, данас је одржана конференција за новинаре у Научно-технолошком парку. Најављени су и други програми, укључујући и нови музички фестивал „Узлет“, који се одржава 28. и 29. јула у Парку младости крај Мораве.
Страхиња Бабић, председник Удружења „ДУК“, подсетио је да је до сада у Чачку осликано више од 100 мурала у оквиру „ДУК фестивала“, чиме су уметници наш град учинили препознатљивим, управо по овој форми „уличне уметности“. Како је рекао Бабић, то им је омогућило да добију шансу да осликају тако велики формат као што су силоси, како би овај део постао сегмент урбаног језгра града и добио нови, не само визуелни идентитет.
– Са изградњом нове улице, силоси постају интегрални део центра града и генерално цела та зона, са изградњом веома прометне улице, тражила је ревитализацију… Сама локација силоса је јако занимљива, то је један напуштени индустријски комплекс. Повезивање историјског локалитета који је имао јак индустријски значај и новог индентитета је јако леп спој – сматра Бабић.
ПРОШЛОСТ, САДАШЊОСТ И БУДУЋНОСТ ЧАЧКА
Вук Ђурић Ендо, муралиста и члан Удружења „ДУК“, рекао је да је од челних људи „Националне престонице културе“ добио потпуну слободу, па и по питању одабира уметника који ће осликавати мурале. Представљена груба скица идејног решења може варирати до 30 одсто.
– Силоси су, у техничком смислу, јако комплексни за рад зато што су облог формата. Прва и основна ствар у потрази за уметницима била ми је боја, јер су силоси сиви, а налазе се у центру града. На основу тога сам изабрао дуо „Sobekcis”, браћу близанце, који су завршили Универзитет у Бечу и већ дуго су међу најеминентнијим именима „street arta“ и графита у Србији. Они ће радити „батерију“ са десне стране. У средини ће сликати Картеловић, уметник из Немачке, познат по јарким и интезивним бојама и по слободном цртежу – најавио је Ендо, који ће радити леву „батерију“.
Ова три мурала симболишу прошлост, садашњост и будућност Чачка. Како је рекао Ендо, силоси су за уметнике велики изазов, јер цео процес захтева физички рад, будући да се силоси висине 34 и ширине седам метара, морају више пута “кречити“, да би се добио интензитет боје. Уз то, силоси су на сунчаној страни, а муралисти су, углавном, на висини, у корпи дизалице, где се осећа сваки дашак ветра.
Радове почиње Ендо 1. јуна. Пошто у Србији постоји само једна дизалица која иде до 34 метра висине, мурали ће се радити парцијално. Београђани долазе 12. јуна, а на крају и Картеловић. Према плановима, све би требало да буде завршено до 20. јуна, најављено је на конференцији.
ТРАДИЦИЈА, ИНОВАТИВНОСТ И АУТЕНТИЧНОСТ
Како је дошло до саме идеје и реализације осликавања силоса говорио је Бранко Ћаловић, директор Уметничке галерије „Надежда Петровић“ и програмски директор „Чачанске родне – Културне престонице Србије“:
– „ДУК“ је интернационални омладински фестивал који комбинује „street art“, спорт и музику. Аутентичан је и наш! Поред тога, он је и друштвено одговоран фестивал, јер бројне фасаде у граду, које су већином руиниране и дотрајале, сада су окречене и осликане. Оне подстичу културу очувања простора који сви ми делимо. Уједно, анулира и потенцијални вандализам на запуштеним фасадама. „ДУК“ је најактивнији арт фестивал у Србији, који укључује младе ствараоце и подстиче креативност. Ван осликавања на различлитим локацијама, традиционално се одржава поред Западне Мораве, а ове године, поред стотог мурала, осликан је и онај са ликом Надежде Петровић. Тако се овај фестивал укључио међу бројне партнере, у обележавање 150. годишњице од рођења Надежде Петровић, наше велике суграђанке и родоначелнице српске модерне уметности – истакао Ћаловић и додао да су све ове одлике, као и традиција, иновативност, аутентичност, „ДУК“ квалификовали да буде део „Чачанске родне“, као пројекта Чачка и Министарства културе и омогућили им приступ различитим фондовима, што би требало да овај чачански фестивал учини много видљивијим него до сада.
– То ће омогућити и осликавање силоса, који ће, након тога, бити осветљени и који ће, надам се, као и остали мурали у нашем граду постати значајна тачка на мапи културно-туристичке понуде, не само нашег града, већ и Србије. Надам се да ће у наредном периоду доћи и до израде интерактивне мапе и апликације за мобилне телефоне, да сви који посете Чачак могу да креирају своју руту и да уживају у муралима. Овим би се представила јединствена културно-туристичка понуда Чачка и потврдило зашто носи епитет града мурала – рекао је Ћаловић и додао да је покренута иницијатива да се у најскорије време осветли бар већина силоса.
Страхиња Бабић је најавио и нови музички фестивал „Узлет“, који ће се одржати 28. и 29. јула у Парку младости, од 20 часова. На фестивалу ће свирати Дарко Рундек, Мими Мерцедес, хрватски бендови Z++ и Порто Морто, као и Охајо из Београда, бенд недавно формиран од веома познатих и искусних музичара, раније чланова разних група, коме ће на „Узлету“ бити премијерни наступ. На електро-стејџу, поред локалних, наступиће позната национална имена – Кристијан Молнар, Cosmic G и други. Улазнице за „Узлет“ су у продаји и за оба фестивалска дана цена је 1.700 динара.
В. Т.
ПОРЕД СИЛОСА КОНЦЕРТ 10. ЈУНА
Постоји занимљива идеја да се локација испред осликаних силоса у будућности претвори у нови културни простор, пре свега за музичке догађаје. Нека врста премијере заказана је за 10. јун. Организатори „ДУК фестивала“ позвали су суграђане да дођу тада код силоса, где ће на платоу, у 18 часова, почети музички догађај, поводом прославе осликавања! Свираће бендови „Reflecation“ из Горњег Милановца, „Ларска“ из Крагујевца и DJ дуо „Selective colective“. Поред музичког, најављено је и отварање маркета рукотворина локалних и регионалних уметника.
„РАСТЕ“ ГРАД МУРАЛА
Мурал Надежде Петровић требало је да се нађе на згради „Фрушке горе“, али, како је речено, због техничких разлога од тог простора се одустало. Зато се овај прелепи мурал, који је одмах стекао велику популарност, а који је радио „Атеље Шон“, брачни пар из Београда, нашао на Винари. У осликавању свих чачанских мурала за девет година учествовало је више од 100 домаћих и око 30 иностраних уметника. Организатори „ДУК-а“ кажу да то није крај, јер је следеће године велики јубилеј, 10 година „ДУК-а“!
УМЕТНОСТ И НА МОРАВИ
Бранко Ћаловић је најавио и програм „Уметност на Морави“, у новом простору, на обали реке. Поред ликовних радионица, биће одржана представа „Острво“ Градског позоришта, концерт музичара из Требиња, за 15. август најављен је концерт „Viva Voxa”, биће постављена скулптура Олге Јеврић…