Društvo Kultura

ХВАТАЊЕ НЕУХВАТЉИВОГ САВРШЕНОГ ТРЕНУТКА

ПРВА САМОСТАЛНА ИЗЛОЖБА МЛАДОГ РОК ФОТОГРАФА АЛЕКСЕ СТАНКОВИЋА У “СРПСКОМ ПАБУ”

У оквиру 9. Рок фестивала “Прича”, као део пратећег програма, недавно је отворена прва самостална изложба рок фотографија младог фотографа Алексе Станковића из Београда. Жана Ненадовић, организаторка и PR фестивала „Прича”, нагласила је да је млади Алекса у последње две године направио прегршт одличних фотографија, на више од 100 концерата рок група:

– Иако веома млад, Алекса се већ истакао по квантитету и квалитету, а нарочито по препознатљивом стилу. Драго ми је да је његова прва самостална изложба баш у Чачку, у “Српском пабу”, и што је један млад и вредан момак у прилици да његове фотографије виде изузетни људи, који су веома цењени фотографи у свету рок музике.

Алекса Станковић

ТРЕНУТАК, ОСЕЋАЈ, ЕМОЦИЈА И АТМОСФЕРА

Чињеница је да је фотографска уметност, као и све области културе, у последње време доживела велику промену. Утицај дигитализације и интернета на глобалном нивоу променио је читаву структутру фотографске уметности, а комбинација аналогног и дигиталног ставила је пред велики изазов све људе који се баве фотографијом, напоменуо је рок критичар Бранимир Бане Локнер.

– Прича о фотографији више није, као што је била ранијих година. Некада су фотографи имали неизоставну улогу. Данас, то занимање није толико атрактивно. Фотографи су некада бележили један тренутак историје, данас тренуци историје трају три секунде. Заправо, све траје врло кратко, јер је темпо којим живимо брз. Све информације трају врло кратко. Јако је тешко да неко има континуитет рада. Млади Алекса Станковић се одлучио на заиста изазован корак. Последњих година се искристалисало неколико фотографа, који дају нову димензију. Током седамдесетих и осамдесетих година прошлог века, Србија је имала фотографе који су се бавили, не само културом, него и другим областима. Дакле, и оне који су били значајни у рок култури. Имали смо традицију у овој области, а потом дуго година празнину. Сада имамо, условно речено, млађи нараштај који покушава да нађе своје место под сунцем. Млади Алекса је покушао да ухвати оно што је најважније у овом послу, а то су: тренутак, осећај, емоција и, наравно, оно што је јако битно, атмосфера. Увек је на концертима битна атмосфера – истакао је Бане Локнер, додајући да је, такође, веома важно да један фестивал, као што је “Прича”, има пропратне садржаје, попут изложбе Алексе Станковића.

Рок фотографкиња Марина Пешић нагласила је да се на Алексиним фотографијама види колико воли рокенрол и да је целим срцем посвећен музици.    

– Сматрам да су изузетно важне изложбе, јер сасвим другачије доживљавате фотографије када их видите у штампаном облику, иако се много пласира преко друштвених мрежа. Задовољство ми је када на неким концертима заједно фотографишем са Алексом, јер имам потпуно поверење у његов рад. Захваљујем Алекси и драго ми је што воли рокенрол и чува посебне тренутке – рекла је, између осталог, Марина Пешић, пожелевши младом колеги још много изложби у будућности.  

Бане Локнер, Марина Пешић, Алекса Станковић, Жана Ненадовић и Брајан Рашић

БРАЈАН РАШИЋ: “АЛЕКСА ЈЕ ВЕЋ ПРЕПОЗНАТ И ПРИЗНАТ”

И чувени светски рок фотограф Брајан Рашић, који се овим послом бави више од четири деценије, подржао је младог фотографа.

– Пре годину и по дана видео сам најмлађег колегу Алексу, који по концертима вредно ради. Данас је тешко бити другачији, имати индивидуалан стил, јер су данас сви фотографи захваљујући телефонима. Међутим, Алекса има добар приступ, пре свега, воли да ради. Приметио сам да путује, да “јури” фотографију коју воли, али на леп начин. Наравно, његова упорност и рад доносе квалитет. Веома је млад испливао на површину и данашњи већи бендови сарађују са њим, дају му добар приступ да може да овековечи посебне тренутке у сету својих фотографија. Видимо и на овој изложби да он то уме. Почетак је сваки тежак, али Алекса је већ препознат и признат, значи да је добар, да доноси нешто своје у свету фотографије. Верујем да ће имати богату каријеру – нагласио је Брајан Рашић, отварајући прву самосталну изложбу Алексе Станковића.

Аутор изложбе, како каже, одмалена воли рокенрол. На првим фотографијама које је Алексин отац, такође дугогодишњи фотограф, показао сину биле су групе: “Азра”, “Рибља чорба”, “Бијело дугме” и “Забрањено пушење”.  

– Кроз те фотографије сам заволео и њихове песме и рокенрол музику. С обзиром на то да сам увек имао фото-апарат при руци, било је природно да се бавим фотографијом. Кад сам направио прву фотографију “ЈУ групе” схватио сам да ми се то допада. Било је то на концерту поводом 50 година “ЈУ групе”, на Ташмајдану, у Београду, 10. септембра 2022. године. Купили смо карте да бисмо слушали концерт, али смо понели фото-апарат, како бисмо имали успомену и тако је почело… Од тада сам фотографисао на више од 100 концерата, у Београду, Љубљани, Новом Саду, Панчеву, Чачку и у још много градова – рекао је Алекса Станковић.

Будући је самостални фотограф, Алекса каже да је најтеже добити акредитацију за неки концерт:    

– Покушавате на све могуће начине да дођете до тога што волите. Али, пошто љубав нико не може да заустави, увек се пронађе начин да дођете до жељене акредитације. Ја фотографишем из љубави, да би те фотографије ушле у историју, јер рокенрол не сме да се заборави!

Н. Р.

НАДА И ПОГЛЕД У БОЉЕ СУТРА

Прва самостална изложба у “Српском пабу”, који пре свега негује рок музику, Алекси даје “наду и поглед у боље сутра”. Одабир фотографија је, каже, направио врло лако, једноставно, то су слике бендова које воли:  

– Одрастао сам уз “Рибљу чорбу”, са 11 година сам био на њиховом првом концерту у Арени. Овде су изложене четири фотографије “Рибље чорбе”, ту су и Бајага, “Гоблини”, “Аеродром”, “Дивље јагоде” и остали бендови који су обележили моје детињство и одрастање. Рокенрол, као жанр у музици, описује не само стил живота, већ и део историје човечанства.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.