УВОЗ НА ПРОШЛОГОДИШЊЕМ НИВОУ, ИЗВОЗ ВЕЋИ ЗА 16 ОДСТО
Привреда Моравичког округа је повећала спољнотрговинску размену у првих пет месеци ове године. Укупан извоз производа износио је преко 310 милиона евра, што представља повећање од 16 одсто у односу на исти период 2022, док је увоз био око 338 милиона евра, што је на прошлогодишњем нивоу.

Када посматрамо целокупну територију Моравичког округа, чачанска привреда је остварила највећу спољнотрговинску размену. Чачански привредници су извезли робе у укупној вредности од око 169 милиона евра, што представља повећање од 14 посто у поређењу са истим периодом у прошлој години, а увезли производе у вредности од 234 милиона евра, бележећи повећање од пет процената. Покривеност увоза извозом је износила 72 посто.

– Највећи спољнотрговински партнер са којим је чачанска привреда радила јесте Немачка, уствари, генерално узев, Европска унија. Око 37 одсто укупног извоза робе са подручја Моравичког округа завршило је на немачком тржишту. Извозили су се, пре свега, производи од гуме, одећа, возила и остало, са регистрованим повећањем од 23 посто у односу на исти период пртходне године. После Немачке, највише се извозило у Босну и Херцеговину, што представља око 10 одсто укупног извоза са чачанског подручја, а у извозу су доминирали производи од гвожђа и челика. Затим следе: Црна Гора са извозом од шест одсто и Румунија и Италија са по пет одсто – навела је у изјави за „Чачански глас“ Горана Танасковић, руководилац Организационе јединице Чачак Регионалне привредне коморе за Моравички и Рашки округ.
Око 22 одсто укупног увоза чачанске привреде чине аутомобили из Републике Чешке. На другом месту су производи из Немачке (11 %), а затим следи увоз из Италије (10,5 %), Турске (10 %) и Пољске (7 %).
– Са чачанског подручја највише су се извозили производи од гвожђа, челика, алуминијума (24 % од укупног извоза), као и котлови, машине и уређаји (20 %), што је више у односу на исти период претходне године. Затим следе: каучук и производи од гуме, који учествују са око 16 одсто у укупном извозу, пластичне масе и хемијски производи са осам процената, као и прехрана која чини око шест одсто укупног извоза. Прехрана је задржала вредносно исти ниво извоза као и у првих пет месеци прошле године, али се количински тај извоз смањио, јер је, пре свега, дошло је до значајног пада извоза свежег воћа и поврћа. Доминантни производи у области прехране који учествују у извозу су прерађевине од воћа и поврћа са 3,6 милиона евра, затим производи на бази житарица у вредности од 2,2 милиона, поврће са 1,8 милиона и воће са два милиона евра, где је, како сам већ напоменула, забележен значајан пад у поређењу са претходном годином – истиче Горана Танасковић.

Чачански привредници су највише увозили возила (29 %), затим производе од челика и алуминијума (око 22 %), котлове, машине и уређаје (9%), пластичне масе и хемијске производе (10 %) и прехрану (око 4 %). У области прехране највише су увозили: рибу, прерађевине од рибе, али и одређене количине прерађевина од воћа и поврћа.
Горњомилановачка привреда је укупно извезла робе у вредности 63 милиона евра, док је вредност увезених производа досегла 55,5 милиона евра. Највише робе је извозила у Босну и Херцеговину и то, пре свега, екстрата за штављење и бојење, затим у Северну Македонију и Црну Гору, где су највише ишли какао и остали прехрамбени производи. Са друге стране, милановачка привреда је највише робе увозила из Италије и Немачке, где су доминантно место имале пластичне масе, док се из Турске највише увозило гвожђе и челик, као и пластичне масе.
– У извозу горњомилановачке привреде доминира прехрана. Наиме, 30 одсто укупног извоза са подручја Општине Горњи Милановац чине прехрамбени производи и у тој области је забележено значајно повећање, скоро 100 посто у односу на исти период претходне године. Затим следе пластичне масе и хемијски производи (40 %), производи од коже и челика (13 %), котлови, машине и уређаји са девет одсто од укупног извоза. Када је реч о увозу, доминантни су вили производи од пластике и остали хемијски производи (49 %), производи од гвожђа, челика, алуминијума и осталих легура (14 %) и прехрана са 18 одсто од укупног увоза – истиче наша саговорница.
Лучанска привреда је остварила извоз од 42 милиона евра, док је увезла робе у вредности од око 20 милиона евра и тиме забележила суфицит у спољнотрговинској размени. Највише је извозила у БиХ (екстрати за штављење и бојење и експлозив, укупно 18 %), Бугарску (воће 18 %) и Француску (такође воће са 16 одсто од укупног извоза). Прехрана је доминирала у извозу лучанске привреде са 32 одсто, односно, свеже воће. Највише су се увозиле пластичне масе из Немачке, биљни материјали из Кине, као и пластичне масе из Турске. Пластичне масе и остали хемијски производи доминирају у укупном увозу робе (65 %), а производи од гвожђа, челика, алуминијума и осталих легура били су заступљени са 12 процената.
Ивањица је у разматраном периоду извезла укупно робе у вредности од 37 милиона евра, док је увоз износио 28 милиона евра и тиме остварила суфицит у спољнотрговинској размени. Највише су се извозила возила у Немачку (40 %), дрво и производи од дрвета у Црну Гору (9 %) и возила у Хрватску (9 %). Највише производа се увозило из Немачке, Италије и Румуније. Доминантно место у увозу припало је возилима, производима од гвожђа, челика и алуминијума, дрвету и производима од дрвета.
В. С.
Легенда:
Горана Танасковић, руководилац ОЈ Чачак РПК за Моравички и Рашки округ