Aktuelno Društvo Grad Politika

НАКОН ГОТОВО СЕДАМ ДАНА, ЗАВРШЕНА НАЈДУЖА СЕДНИЦА У ИСТОРИЈИ ЧАЧАНСКОГ ПАРЛАМЕНТАРИЗМА

Усвајањем предложених тачака дневног реда, у среду, завршена је  пета седница Скупштине града (СГ) Чачка, која је почела готово седам дана раније. Дан за гласање је почео нешто касније него што је то било предвиђено, можда чак и двадесетак минута после десет сати, јер су у скупштинском холу одборници опозиције одржали конференцију за новинаре на којој су се осврнули на, каку су навели, „маратонску седницу градског парламента“, користећи прилику да још једном изнесу све своје замерке које су већ изложили и за скупштинском говорницом (било кроз расправу или кроз рекламирање повреда Пословника), а које се углавном односе на најважније тачке дневног реда, а то су: завршни рачун буџета Града за 2023. годину, шестомесечни и деветомесечни извештај о извршењу буџета Града у 2024, ребаланс градског буџета, извештаји о пословању јавних комуналних предузећа и градских установа, поскупљење услуге одношења смећа… Након завршетка излагања одборника опозиције, на питања новинара је одговарао и председник Скупштине града Игор Трифуновић.

ПРЕДСТАВНИЦИ ОПОЗИЦИЈЕ О ПЕТОМ ЗАСЕДАЊУ ГРАДСКОГ ПАРЛАМЕНТА

У свом осврту на 5. седницу СГ, одборник Иван Ћаловић (одборничка група „Истина и част“) је рекао да је „владајућа већина маратонском седницом желела да неке од последњих тачака дневног реда „провуче”, издвајајући посебно одлуку о размени непокретности између Републике и Града Чачка и давање сагласности на одлуку Надзорног одбора ЈКП „Дубоко“ Ужице о кредитном задужењу у висини од 200 милиона динара, наводећи да „оне нису у складу са интересима грађана“. Као једну од замерки, Ћаловић је навео и то што заседању градског парламента нису стално присуствовали градоначелник Чачка и његов заменик, како би одговарали на постављена одборничка питања.

одборник Иван Ћаловић (одборничка група „Истина и част“)

– Они су спорадично одлазили и долазили и тек се у пет ујутру јавио градоначелник да објасни зашто постоји економски интерес грађана Чачка да се изврши размена непокретности, тако што они треба држави да дају непокретност од милион евра, коју смо купили од Халк банке, да би у својину добили пола милиона евра и да каже да је тај посао за град Чачак одличан и позитиван. Ја то не разумем – казао је Ћаловић.

Одборник Ћаловић се осврнуо и на усвојену одлуку о такси превозу на територији града Чачка, износећи тврдњу „да она није у складу са законом и да се њом штити монополска позиција шест постојећих такси превозника тиме што се одређује да нико други не може да аплицира у погледу такси превоза“ и да због тога, у циљу провере, мора реаговати код Агенције за заштиту конкуренције. Своје излагање је завршио констатацијом да су одборници ГГ „Иван В. Ћаловић – Истина и част“ учинили све да укажу на уочене неправилности и да им сада преостаје само да покрену кривичне пријаве, јер се показало да немају други начин.

„НИСМО СТИГЛИ ДА ПРИПРЕМИМО АМАНДМАНЕ“

Одборница ГГ „Иван В. Ћаловић – Истина и част“ Наташа Велковски је навела да су одборници свега три дана пред почетак саме седнице добили материјал од 2.800 страница и да због тако кратког периода, као и обима материјала, нису успели да припреме и поднесу жељене амандмане.

– Желели смо да поднесемо амандман да се средства у укупном износу од 20 милиона динара, намењена за декоративну расвету за прославу Нове године, као и за њено постављање и скидање, пребаце на рачуне породица жртава, настрадалих приликом пада надстрешнице у Новом Саду. Нажалост, нисмо стигли то да учинимо, с обзиром на то да смо по Пословнику имали три дана да поднесемо тај амандман, али узевши у обзир обим материјала, нисмо могли да изнађемо модел на који бисмо начин то могли да урадимо – објаснила је Велковски.

Одборница Велковски је, такође, додала да ГГ „Иван В. Ћаловић – Истина и част“ сматра да треба да се распише референдум, како би се грађанима, како је навела, поставило питање „да ли желе да се њихов град задужи како би поново сервисирао неке дугове ЈКП „Дубоко“ и „Kомуналца“, јер се још увек не зна да ли ће тај регионални ситем добити дозволу и да ли ће уопште наставити са радом“.

– Ако узмемо тих 200 милиона, а учешће Чачка је 28,8 одсто, значи да би грађани Чачка морали да издвоје око 40 милиона динара да би покрили дугове добављачима за „дубоко“. Ако узмемо у обзир да се поново „Kомуналац“ задужује 50 милиона и да подиже цене својих услуга, поставља се питање зашто су грађани Чачка и даље ти који покривају дуговања јавних предузећа и да ли ће ико сносити одговорност за тако нешто – питала је Велсковски.

Одборница Виолета Марковић (коалиција „Сви за Чачак“) је казала да су за два дана заседања одборници стигли само до осме тачке дневног реда од укупно четрдесетак и више и да се о најважнијима од њих расправљало у току ноћи трећег дана заседања, када је највећи број грађана спавао.  

одборница Виолета Марковић (коалиција „Сви за Чачак“)

– У три дана рада имали смо 24 сата одмора, а трећи дан је био рекорд  у скупштинским заседањима, јер смо заседали више од 20 сати. Тек после осам сати заседања добили смо паузу за ручак увече у 20:15  – рекла је Марковић.

Драган Ћендић из одборничке групе Двери је навео да је током пете седнице СГ његова политичка групација остала ускраћена за одговоре надлежних на постављена одборничка питања везано за трошење буџетских средстава, изражавајући сумњу „да је новац пореских обезника града Чачка ненаменски трошен, тим пре што су се у свим извештајима јавних предузећа, по први пут за протеклих 12 година, провлачиле ставке квалификоване као специјализоване услуге, које нису могли да објасне ни известиоци када им је постављено питање на шта се то односи“.  Он је, такође, додао да има сазнања да владајућа већина планира да промени Пословник СГ и прокоментарисао „да је то већ једном учињено, како би се опозиција ућуткала“.

Драган Ћендић из одборничке групе Двери

Kоментаришући дужину трајања 5. седнице градског парламента, Радмила Живковић, одборница Двери, констатовала је да се у историји чачанског парламентаризма никада није догодило да Скупштина заседа до раних јутарњих сати, изражавајући мишљење да је то „својеврсни мобинг“ не само према одборницима градског парламента, већ и према стручним службама Градске управе. Осврнула се и на пословање јавних предузећа која послују са губитком.

– Нисмо имали могућност да добијемо одговоре од директора тих јавних предузећа зашто послују са губитком. Рекла сам да је рупа у буџету града Чачка огромна, а ту рупу морају да попуне нико други него грађани од својих доприноса и пореза које плаћају. Дакле, чули смо причу да овај град најбоље могуће послује до сада, а на терену и у папирима видимо да то није баш тако – закључила је одборница Живковић.

СИМОВИЋ ЗАТРАЖИО СМЕНУ ГРАДСКОГ ВЕЋНИКА АЛЕКСАНДРА МАКСИМОВИЋА

Шеф одборничке групе Српског покрета Двери Братислав Симовић је затражио смену Александра Максимовића са места члана Градског већа због, како је навео, „неовлашћеног приступа и злоупотребе одборничког материјала који се налазио на местима где седе одборници опозиције, што се догодило током паузе коју је после 10 сати рада трећег дана заседања Супштине одредио председавајући Трифуновић“.

– Дајемо рок од 24 часа да реагује градоначелник Милун Тодоровић и да смени члана Градског већа Александра Максимовића. Уколико то не учини, затражићемо оставку Милуна Тодоровића – рекао је Симовић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.