Dragačevo Region

ЛУЧАНИ ПО ПРОСЕЧНОЈ ЗАРАДИ ОДМАХ ИЗА БЕОГРАДА

ЛУЧАНИ ПО ПРОСЕЧНОЈ ЗАРАДИ ОДМАХ ИЗА БЕОГРАДА

ПРОСЕК ПОДИЖЕ ФАБРИКА „МБ – НАМЕНСКА“

Према најновијим подацима о просечним зарадама, општина Лучани предњачи у односу на остале локалне самоуправе на подручју Моравичког управног округа. Док се у граду Чачку и општинама Горњи Милановац и Ивањица бележи пад, просечна плата у Лучанима је премашила 100.000 динара. 

Према подацима Републичког завода за статистику, просечна јунска зарада без пореза и доприноса у Србији је износила 95.804 динара. Просечна нето зарада у истом месецу у Моравичком управном округу била је 86.195 динара. Највеће зараде су забележене у Лучанима са просеком од 101.820 динара.

По просечној нето плати, општина Лучани је одмах иза Београда. Није реч о тако великој општини са великим бројем становника, али она има наменску индустрију и то је један од главних разлога зашто је просечна плата у Лучанима одскочила у односу на друге локалне самоуправе, пре свега, у Моравичком округу, а и шире. Предузеће „Милан Благојевић – Наменска“ запошљава 1.650 радника, а њихове плате утичу на целокупну привреду и раст животног стандарда у локалној заједници, објаснио је Миливоје Доловић, председник општине Лучани. 

Миливоје Доловић, председник општине Лучани

– За то што се наша општина сврстала међу водеће у Србији по висини просечних плата најзаслужнија је фабрика „Милан Благојевић – Наменска“ Лучани. Послови које обавља ова фабрика су јако сложени, ради за читаву одбрамбену индустрију наше земље, па и плате које се ту примају, свакако, утичу и на друге привреднике у нашој општини да подижу зараде запосленима. Нас то посебно радује, јер имамо једне од највећих плата у Републици Србији, захваљујући, пре свега, Фабрици, што најбоље може да се види по расту животног стандарда. Очекујемо у наредном периоду појачану станоградњу у нашој општини. Фабрика „МБ – Наменска“ тренутно завршава зграду, овде у Лучанима. После готово 26 година, то је прва зграда која ће бити завршена. Готово сви станови су купљени, и ми се, као локална самоуправа,  изузетно радујемо тој вести и надамо се да ће плате у нашој општини и у наредном периоду расти – рекао је за „Чачански глас“ Доловић. 

Подручје лучанске општине захвата површину од 454 километра квадратна и спада у општине средње величине у Србији гледано по површини територије, а ако се као параметар узима број становника – припада категорији мањих општина. Према последњем попису становништва из 2021. године, укупан број становника општине Лучани је 17.090 становника.

Насеља Лучани и Гуча поседују развијену привредну, културну и туристичку инфраструктуру, док су остала 33 насеља орјентисана ка развоју пољопривреде и сеоског туризма.

Када говоримо о просечним платама, после Лучана следе Горњи Милановац са просечних 84.852, Чачак са 82.289 и Ивањица 69.339 динара. Зарада у Чачку нижа је од актуелног републичког просека за 13.515 динара и износи 82.289 динара, што је око 700 евра.

Медијална нето зарада за јун износила је 74.185 динара, што значи да је 50 одсто запослених остварило зараду до наведеног износа. Раст бруто зарада у периоду јануар – јун 2024. године у односу на исти период прошле године износио је 14,8% номинално, односно 9,3% реално, док је просечна нето зарада већа за 14,7% номинално, односно 9,2% реално.

У поређењу са истим месецом претходне године, просечна бруто зарада за јун номинално је већа за 12,1%, а реално за 8,0%, док је просечна нето зарада номинално већа за 12,0%, односно 7,9% реално.

Министарство унутрашње и спољне трговине Србије сваког месеца објављује податке о просечној и минималној потрошачкој корпи за трочлано домаћинство. Просечна потрошачка корпа за јун износила је 103.384,24 динара и мања је за 25 динара од просечне потрошачке корпе из претходног месеца. У односу на јун 2023. године, нова просечна потрошачка корпа већа је за 3,4%. Минимална потрошачка корпа за јун 2024. износила је 53.457,03 динара и мања је за 61 динар од минималне потрошачке корпе из претходног месеца. У односу на јун 2023. Године, нова минимална потрошачка корпа већа је за 2,5%. 

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.