Kako izbarati agregat za struju: Vodič za neprekidno električno napajanje
Generatori struje su izvanredan način za osiguranje kontinuiranog toka električne energije tokom prekida u napajanju. Ovaj uređaj istovremeno pruža podršku u oblastima gde struja nije dostupna.
Sada se postavlja važno pitanje: Koji kapacitet i tip agregata za struju vam je potreban? Ovaj tekst će vam pomoći da to razumete.
Kako se određuje veličina agregata za struju
Veličina agregata za struju se određuje prema njegovoj električnoj snazi izraženoj u vatima (W) ili kilovatima (kW), gde je jedan kW jednak hiljadu W. Dakle, njegova veličina se ne određuje prema fizičkim dimenzijama.
Važno je izabrati generator za struju odgovarajuće veličine.
Ako se pitate zašto, evo objašnjenja: Ako se biraju agregati koji su premali, postoji rizik da će se preopteretiti ili će se forsirati da proizvede više energije nego što su sposobni.
U tom slučaju, mogu automatski prestati sa radom ili se pregrijati, što može dovesti do oštećenja ne samo agregata već i vaše skupe opreme.
S druge strane, ako odaberete generator koji je prevelik, preplatićete i uređaj i njegov rad.
Tri koraka za određivanje idealne snage agregata za vaš dom
Sada kada znate kako da odredite veličinu, razmotrimo kako da izaberete odgovarajući agregat za struju za vaš dom kroz tri jednostavna koraka.
- Prvi korak u određivanju odgovarajuće snage generatora za vaše domaćinstvo je da napravite listu svih uređaja koje želite da napajate.
- Drugi korak zahteva da utvrdite početnu i radnu snagu za svaki uređaj na vašoj listi. Ove informacije obično možete naći na etiketi samog uređaja. Početna snaga, koja je potrebna za pokretanje uređaja, često je dva do tri puta veća od radne snage, koja označava količinu energije potrebnu za njegov kontinuirani rad.
- Treći korak uključuje sabiranje svih snaga sa liste kako biste dobili ukupan zbir potreban za izbor veličine agregata.
Treba imati na umu da su ove procene samo to — procene. Za tačniju analizu preporučuje se upotreba kalkulatora snage ili angažovanje profesionalnog električara koji može precizno da izračuna potrebnu snagu i da vam olakša potragu.
Ako ipak planirate samostalno da izračunate potrebnu snagu, agregat kapaciteta najmanje 25kW će, na primer, biti potreban za napajanje vaših kućnih aparata, s obzirom na to da je početna snaga 24.100W. Za napajanje uređaja kao što je sudomašina, možda će vam trebati agregat od najmanje 35 kW za celokupno domaćinstvo.
Kako izabrati najbolji agregat za struju?
Agregati postoje u raznim oblicima i dimenzijama kako bi odgovorili na različite zahteve u proizvodnji energije. Izbor odgovarajuće veličine i tipa generatora znatno zavisi od vaših potreba i planova.
Postoje generatori koji obezbeđuju veću snagu, dok su drugi lakši za premeštanje. Takođe, ima modela koji pružaju stabilniju energiju, kao i onih koji su bučniji. Nasuprot bučnim modelima, postoje i takozvani bešumni agregati za struju, koji rade mnogo tiše i idealni su za okruženja gde buka nije poželjna.
Evo četiri stvari na koje bi trebalo da obratite pažnju kada tražite generator koji će vam najbolje odgovarati:
- Prenosivost
Generatori se mogu naći u različitim oblicima: kao prenosni uređaji, trajni izvori energije fiksirani na mesto, montirani na klizačima ili postavljeni na prikolicu. Izbor zavisi od potreba za pristupom električnoj energiji na određenom mestu.
Kada je reč o prenosnim generatorima, inverterski generatori su obično najmanji i najlakši za nošenje zbog čega su pogodni za lako premeštanje. Za razliku od njih, konvencionalni generatori su obično veći i teži, te stoga manje praktični za često prenošenje.
- Stabilno napajanje
Kada je u pitanju napajanje uređaja visoke tehnologije, inverter generator predstavlja pouzdaniji izbor. Većina savremenih električnih uređaja zahteva stabilan i kvalitetan izvor energije.
Ako se koriste standardni generatori, postoji rizik od kvarova ili oštećenja ovih osetljivih uređaja. Nasuprot tome, inverter generatori obezbeđuju mnogo stabilnije i kvalitetnije napajanje strujom.
- Električna efikasnost
Razumevanje električne efikasnosti podrazumeva merenje količine proizvedene energije u odnosu na potrošenu energiju. Na primer, kada generator od 1000 vati proizvede 700 vati, kaže se da je njegova efikasnost 70%. U realnim uslovima, efikasnost generatora može zavisiti od meteoroloških uslova, kvaliteta korišćenog goriva i održavanja.
Na tržištu su dostupni hibridni generatori koji spajaju klasičan dizel motor s alternativnim izvorima energije poput baterija. Ove baterije se mogu napajati energijom dobijenom iz prirodnih izvora kao što su vetar ili sunce. Investicija u hibridni generator može značajno smanjiti izdatke za gorivo i učestalost potrebnog održavanja.
- Nivo buke generatora
Generatori se često koriste na otvorenim prostorima, posebno na kampovanju. Budući da je kampovanje aktivnost koja zahteva mir i tišinu, bitno je da generatori ne narušavaju taj mir. Zato su bešumni generatori, koji proizvode minimalnu buku, idealni za ovakve situacije.
Zbog toga što proizvode manje buke, ovi agregati su obično manjih dimenzija. Veliki agregati koji se koriste na otvorenom često su glasniji zato što rade sa većom snagom i troše više goriva. Suprotno tome, tihi i gotovo nečujni agregati su lakši za prenos. Osim toga, mali i prenosivi generatori često imaju i bolju efikasnost goriva, što predstavlja dodatnu prednost.
Kako obezbediti stabilno napajanje i zaštititi osetljivu elektroniku
Pri odabiru generatora važno je razmotriti stabilnost napona. Mali prenosni generatori često ne mogu održati stabilan napon pri promeni opterećenja, što može oštetiti osetljivu elektroniku.
Za pouzdanije napajanje, trofazni generatori na dizel ili benzin sa funkcijom automatske regulacije napona su idealni. Oni štite osetljivu elektroniku, a njihov kvalitet struje meri se preko totalne harmonijske distorzije (THD).
Za uređaje kao što su UPS sistemi potreban je THD ispod 5%, dok za kućne aparate zadovoljava THD između 10% i 20%. Za vrhunsku tehnologiju tu su inverterski generatori koji proizvode savršenu sinusoidnu struju, ali su skuplji i imaju ograničenu snagu do 3 kW.
Takođe, bitno je razlikovati jednofaznu i trofaznu struju koju generatori mogu proizvesti. Veći generatori obično proizvode trofaznu struju sa snagom većom od 6 kW, što je korisno za napajanje velikih trofaznih uređaja.
U domaćinstvima, gde je većina uređaja jednofazna, generatori se mogu spojiti na razvodnu ploču preko posebnog prekidača.
PR TEKST