ГРАДСКО ВЕЋЕ: ВИШЕ СРЕДСТАВА ЗА ОДБРАНУ ОД ПОПЛАВА НА ВОДАМА ДРУГОГ РЕДА
На данашњој седници Градског већа, 17. по реду, међу бројним тачкама дневног реда разматран је и извештај о пословању ЈП „Рзав“ Ариље за 2024. годину. Како је навео градоначелник Чачка Милун Тодоровић, са тог водозахвата је прошле године испоручено укупно 17 милиона кубних метара воде.

– Град Чачак, као највећи корисник, у просеку је током прошле године, свих 365 дана, трошио 308 секундних литара воде. Одлична је вест да ће ове године Влада Републике Србије издвојити 1,55 милијарди динара за наставак изградње бране „Сврачково“. Надам се да ће овај значајан објекат, који је сада у поодмаклој фази изградње, у наредних годину и по дана бити у потпуности завршен и да ће овај цео регион имати стабилно водоснабдевање у наредних сто и више година – навео је градоначелник Чачка Тодоровић на конференцији за новинаре одржаној после седнице Градског већа.
Градско веће је утврдило и предлог одлуке о утрврђивању економске цене програма васпитања и образовања у предшколским установама чији је оснивач Град Чачак. Предлогом ове одлуке је установљено да економска цена износи 35.633 динара. Учешће родитеља ће износити 6.900 динара по детету, а локална самоуправа ће плаћати преостали износ, око 28.500 динара.

Градски већници су утврдили и предлог Оперативног плана одбране од поплава за воде другог реда на територији града Чачка за 2025. годину. Kако је навео градоначелник Чачка, у овој години су повећана средства за те намене и да она сада износе готово 57 милиона динара.
– Претходних година је доста урађено на водотоковима другог реда, највише захваљујући држави Србији и „Србијаводама“. Њихов план је да у овој години уложе око 250 милиона у водотокове првог и другог реда, али је наша законска, али и људска и морална обавеза да улажемо у токове другог реда. Настављамо са радовима на Бресничкој реци, Жутаји, Лозничкој реци, у Kатрзи, тамо где је најугроженије, изградили смо један мост и сада идемо даље. Све оне бујичне воде које су угрожавале наше грађане у последњих двадесетак година, доста тога смо санирали, Чемерницу највише, али има још доста тога да се уради. Опредељено је више средстава и надам се да ћемо од јуна до краја лета успети да урадимо све оно што смо планирали – нагласио је Тодоровић.
За спортске клубове на територији града Чачка, према речима Тодоровића, издвојено је 96 милиона динара.
Градско веће је прихватило и оставку начелнице Градске управе за урбанизам Вере Јаковљевић. Уместо ње, у наредна три месеца на месту вршиоца дужности начелника ГУ за урбанизам биће дипломирани архитекта Дејан Рашић, који је до сада био шеф Службе за озакоњење у оквиру исте градске управе.
В. С.
„УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА САЧУВАМО ПЛАЖУ ОДМАРАЛИШТА У УЛЦИЊУ!“
Поводом информације да би Дечје одмаралиште „Овчар“ у Улцињу, у коме већ деценијама летују чачанска деца, могло да остане без плаже, градоначелник Тодоровић је објаснио да је то питње више за Владу Републике Црне Горе, али је истовремено објаснио да се одмаралиште налази у статусу корисништва, а не власништва Града Чачка, а да су се први пут појавили велики проблеми везано за његово даље коришћење пре осам година, када су успешно и разрешени.
– Никада нисмо били власници земљишта и објекта. Пре пола века, када се то градило, била је једна држава, па је тако и дефинисано. Ми смо се пре осам година изборили, пре свега, захваљујући великој снази Градске управе Чачка, али и разумевању општине Улцињ, па и Владе Црне Горе која је на јавном увиду имала просторни план којим се укида наше одмаралиште и претвара у хотелски садржај. На наш захтев, жалбу и примеду, остали смо у истом статусу – одмаралиште је остало. Много новца смо уложили у њега и у плану су и нова улагања, а што се плаже тиче, учинићемо све да је сачувамо, да урадимо све што је до нас и да у законском року уложимо жалбу и приговор да бисмо имали и тај садржај. Ми ћемо се за то борити као и пре осам година – рекао је Тодоровић и додао да ће чачански малишани без проблема и ове године летовати у одмаралишту „Овчар“ у Улцињу.