На јучерашњој седници Градског већа утврђен је предлог одлуке о завршном рачуну буџета Града Чачка за 2023. годину. Укупни приходи и примања буџета у прошлој години, заједно са средствима индиректних буџетских корисника из осталих извора финансирања, а без пренетих неутрошених средстава за посебне намене, остварени су у укупном износу од 6.422.965.000 динара, што представља 82,38 % у односу на планиране. Расходи и издаци буџета износили су 7.251.592.000 динара, што представља 83,38 % у односу на план дефинисан Одлуком о буџету града Чачка за 2023. годину.
Према основној одлуци, буџет града Чачка за 2023. годину износио је 7.220.000.000 динара. Током прошле године урађена су два ребаланса буџета Града, тако да је коначно износио 8.300.000.000 динара заједно са средствима индиректних буџетских корисника и средствима из осталих извора финансирања. На жиро рачуну буџета Града 1. јануара прошле године било је 860.000.000, а на консолидованом рачуну 905.000.000 динара, навео је градоначелник Чачка Милун Тодоровић на конференцији за новинаре која је одржана након завршетка 85. седнице Градског већа.
– Основна одлука се мењала кроз два ребаланса буџета, од 7.200.000.000, дошли смо на 8.300.000.000, а са свим улагањима Владе Републике Србије 8.697.000.000 динара. Поменућу само нека, укупно 1.235.000.000 динара од Владе Републике Србије директно на рачун града Чачка, наравно, укључујући и трансферна средства током прошле године – рекао је Тодоровић.
Градски већници су усвојили и извештаје о прошлогодишњем раду јавних комуналних предузећа.
– У прошлој години је ЈKП „Водовод“ Чачак је преузео од водосистема „Рзав“ више од 10,2 милиона кубних метара воде, толико је и испоручио нашим суграђанима, што значи да је потрошња за наш град износила у просеку 324 литра у секунди током читаве године, 295.000.000 динара су потраживања од корисника нашег ЈKП „Водовод” Чачак. Такође, ово јавно комунално предузеће ове године наставља замену цементно-азбестних цеви у Македоској и Златиборској улици. Пре неколико година комплетна инфраструктура је замењена у Балканској. Град је обезбедио материјал, „Водовод“ ће изводити те радове током лета. Град Чачак је један од градова, ако не и град са најмање цементно-азбестних цеви у нашем водосистему, негде око 0,6 % од укупног водосистема. Ове године завршавамо и овај велики посао и остаћемо са неких 0,3% цементно-азбестних цеви – објаснио је Тодоровић.
Градски већници су усвојили и извештаје о прошлогодишњем пословању ЈКП за грејање „Чачак“ и „Паркинг сервиса“.
– С обзиром на то да је гас поскупео, Град Чачак је обезбедио и за претходну и за наредну грејну сезону довољне количине енергената, тако да заједно са ЈKП „Чачак“ радимо на томе да „Србијагас“ уредно испоручује гас за наш град, што је неопходно да би се око 10.000 корисника и у наредној грејној сезони потпуно стабилно снабдевало топлотном енергијом. Kада је реч о ЈKП „Паркинг сервис“, у плану је 1.455 зонираних паркинг места, у процесу смо добијања грађевинске дозволе за прву велику јавну гаражу у нашем граду која ће се налазити код такси станице. Очекује се да ће изградња јавне гараже бити започета крајем ове године, а да се до лета следеће године и заврши – казао је Тодоровић.
И ЈКП „Моравац“ Мрчајевци, како је навео градоначелник, позитивно послује и остварило је око 6.000.000 динара добити у прошлој години, поред, наравно, уређења водотокова другог реда, напалате воде и одношења смећа у том делу Мрчајеваца и околних села. Такође, Тодоровић је додао и да ЈП „Градац“ већ две године интензивно ради на Генералном урбанистичком плану града Чачка, да је до сада урађено десет елабората и студија и плаћено из градског буџета. Очекује се да ће се ГУП града Чачка, који ће важити до 2035. године наћи пред одборницима градског парламента.
Градско веће је донело једно решење о употреби средстава сталне буџетске резерве, као и три решења о употреби средстава текуће буџетске резерве.
– За девет наших суграђана који су претрпели штету на Љубић кеју приликом пожара од пре неколико недеља издвојено је укупно 1.300.000 динара, за кориснике тих станова. Иако су имали осигурање, било је неопходно да се санирају последице пожара да би људи могли што пре да се уселе. Издвојили смо и 3.750.000 динара за 36 лица којима је неопходна помоћ , углавном, за лечење деце или помоћ приликом лечења њихових најближих сродника. Издвојено је и 10,6 милиона динара из буџета града Чачка, уз 18 милиона које смо добили од ресорног Министарства, за нову котларницу у Машинско-саобраћајној школи, тако да ћемо много уштедети у будућем периоду – рекао је градоначелник Тодоровић.
В. С.