Градски већници су данас, на свом 56. заседању, усвојили предлог буџета Града Чачка за 2023. годину. Према новој буџетској пројекцији, приходи у градској каси за наредну годину су нешто већи од седам милијарди динара.
– Усвојили смо и утврдили буџет за наредну годину од седам милијарди и 220 милиона динара, што је више од другог ребаланса који је износио седам милијарди и 155 милиона динара. Основни приходи се очекују од пореза на зараде – нешто мање од три милијарде динара, 904 милиона динара од пореза на имовину, 323 милиона од трансферних средстава, 595 милиона динара од продаје земљишта за изградњу путем јавног надметања – навео је градоначелник Чачка Милун Тодоровић на прес конференцији одржаној након завршетка седнице Градског већа.
Kада је реч о расходовној стрни, према речима Тодоровића, најважније је то што ће све започете инвестиције бити настављене у наредној години, а пре свега, изградња Здравствене станице у Љубићу, за коју је опредељено у новој буџетској пројекцији 200 милиона динара. Градоначелник је најавио и изградњу пешачке зоне у Улици жупана Страцимира.
Како је прецизирао Тодоровић, Чачак као Прва престоница културе Србије, заједно са Владом РС и Министарством културе, издвојиће око 550 милиона динара у програмске садржаје и инфраструктуру, пре свега, у Музеј кошарке у Соколани (110 милиона), око 20 милиона динара за Етнографски музеј у Хаџића кући, чија је реконструкција већ започета, а планирано је да се заврши и последња фаза експропријације објеката и земљишта, као и завршетак Булевара војводе Путника до Немањине улице. Предвиђена је и експропројација објеката и земљишта за трасу Синђелићеве улице, а поред тога, у плану је да се наредне године Синђелићева споји са Улицом војводе Степе. Следећу годину ће обележити и доста нових и значајних садржаја у Спортском центру „Младост“, Туристичкој организацији Чачка, али и свим осталим установама, истакао је Тодоровић. Он је најавио да ће током лета бити започета и изградња олимпијског базена, за коју су опредељена капитална средства, баш као и за почетак изградње хируршке болнице у Општој болници у Чачку, што су, како је оценио, огромни подухвати. Најавио је и расписивање јавног позива и почетак изградње постројења за пречишћавање отпадних вода, а како је навео, ова инвестиција је вредна 36 милиона евра. Средства за њену реализацију ће бити обезбеђена из међународних фондова преко Републичке владе.
– Републичка влада ће и у наредној години обезбедити огромну подршку за наставак гасификације, изградњу путне инфраструктуре и обалоутврда на водотоковима другог реда, као и за уређење речних корита – додао је Тодоровић.
Према речима градоначелника Чачка, око милијарду и 182 милиона динара биће уложено у предшколско образовање. Од овог износа, 210 милиона динара биће инвестирано у две приватне предшколске установе, док ће преостала средства бити уложена у две државне предшколске установе, што је више од десет милиона евра улагања само у предшколско образовање.
За социјалну заштиту биће уложено 406 милиона, у здравствену 219 милиона, у развој културе и информисања 860 милиона, док ће за развој омладине и спорта бити издвојено 394 милиона динара.
У становање, урбанизам и просторно планирање биће уложено 627 милиона, у комуналне делатности 713 милиона, за развој туризма 156 милиона, у заштиту жовотне средине 180 милиона, саобраћајну инфраструктуру 509 милиона, основно и средње образовање 557 милиона динара. За енергетску ефикасност и обновљиве изворе енергије биће опредељено 142 милиона, а средства су остављена и за могућност конкурисања за домаће и међународне пројекте.
Поред предлога буџета за наредну годину, већници су на 56. седници разматрали и усвојили програме рада и пословања градских предузећа и установа.
В. С.