МИЛУН Т.
Društvo Grad Kultura

ГРАДСКО ВЕЋЕ: ЧАЧАК ДОБИЈА НОВУ УСТАНОВУ КУЛТУРЕ

На 59. седници Градског већа разматрано  је 40 тачака дневног реда. Градски већници су дали своју сагласности на средњорочни План пословне стратегије и развоја ЈП „Рзав“ Ариље за период од 2023. до 2027. године и утврдили предлоге одлука: о изради измена и допуна Плана генералне регулације „Индустријска зона, комплекси Болнице и Касарне“ у Чачку, о оснивању установе културе „Центар за неговање традиције“ Чачак, као и предлог Оперативног плана одбране од поплава за воде другог реда на територији Града Чачка за 2023. годину.

Како је навео градоначелник Милун Тодоровић, Чачак добија нову установу културе „Центар за неговање традиције“, на почетку само са једним запосленим – вршиоцем дужности директора, која ће се бавити манифестацијама на сеоском подручју, јер савети месних заједница нису у могућности да их самостално организују на квалитетан начин.

– Одлучили смо да се тај део из Туристичке организације Града Чачка имплементира у ову нову установу. Она ће бити смештена у простору некадашњег урбанизма. Kада Агенције за привредне регистре буде дала решење за упис у АПР, ова новооснована установа ће добијати средства и кроз друге изворе, а ту, пре свега, мислим на Министарство културе, али и на остала министарства која ће кроз пројекте подржати ову установу – рекао је Тодоровић.

Градско веће је разматрало и прихватило предлог Програма коришћења средстава буџетског фонда за заштиту животне средине Града Чачка за ову годину, као и предлог одлуке о давању сагласности на цену за испоручену топлотну енергију крајњим купцима.  

– Нова цена грејања ће ступити на снагу након усвајања предлога у Скупштини града средином марта. У прва два месеца ове године остаје ова цена, а нова, која ће почети да се примењује од марта, биће примењивана само у току грејне сезоне. Цена грајања током грејне сезоне биће виша за 8,2 одсто, а у вангрејној сезони ће бити као и до сада. Основни параметри су повећање цене енргената, пре свега, електричне енергије од скоро 32 одсто и гаса од 1. јануара за 11 одсто. За стан просечне величине ово поскупљење ће износити око 700 динара на месечном нивоу – објаснио је Тодоровић.

Градски већници су усвојили и овогодишње програме рада Научно технолошког парка Чачак, Културног центра, Народног музеја, Уметничке галерије „Надежда Петровић“ Чачак, Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис“, Међуопштинског историјског архива за Град Чачак и општине Горњи Милановац и Лучани, Градског позоришта Чачак и Центра за пружање услуга социјалне заштите „Зрачак“ Чачак.

Градско веће је, између осталог, утврдило и предлог решења о отуђењу рушењем непокретности из јавне својине на катастарским парцелама 524/1 и 524/2, обе у Катастарској општини Чачак, ради изградње дела Синђелићеве улице. Донета су и решења о одобрењу реконструкције објекта на К.П. бр. 454/2 КО Чачак – Соколски дом, као и покретању поступка административног преноса непокретности дела К.П. бр. 1017/8 КО Чачак и експропријације објекта бр. 1 на истој катастарској парцели у циљу изградње јавне паркинг гараже.

На седници Градског већа су донета два важна правилника: Правилник о критеријумима за остваривање права на финансијску помоћ за вантелесну оплодњу у 2023. години и Правилник о праву на посебан месечни родитељски додатак мајци која у једном порођају роди троје или више деце, као и решења о измени висине месечног износа накнаде дела трошкова боравка детета у предшколској установи чији је оснивач друго правно или физичко лице из буџета Града Чачка за радну 2022/2023. годину.  

– Градски већници су одлучивали и о повећању броја малишана у предшколским установама чији оснивач није Град Чачак, где ће бити 1.365 деце, јер имамо повећане потребе за упис деце. Наравно, субвенције Града се односе и на новоуписану децу. Дакле, број ће бити повећан за 35 малишана. По први пут имамо посебан месечни родитељски додатак за мајку која приликом једног порођаја роди троје или више деце, који ће се исплаћивати 12 пута по једна просечна бруто плата на нивоу Републике Србије, што је око 108 хиљада динара на месечном нивоу – рекао је градоначелник Чачка.

Градско веће је разматрало и цену часа услуге помоћ у кући и дневног смештаја корисника у Прихватилишту за жртве насиља и незбринута лица, као и делимичну накнаду трошкова комуналних услуга.

Већници су усвојили и предлоге Комисије за доделу средстава црквама и верским заједницама, као и стручних комисија за избор годишњих, односно, посебних програма у области спорта у вези извештаја подносилаца програма којима се остварује општи интерес у области спорта, сви за 2022. годину. Градско веће је, такође, донело решење о одобравању и суфинансирању посебних програма за задовољавање потреба и интереса грађана у области спорта у 2023. години.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.