Društvo

GRADSKA BIBLIOTEKA PROMOVISALA NOVI SAJT I DIGITALNU BIBLIOTEKU

Gradska biblioteka “Vladislav Petković Dis”, na konferenciji za novinare, predstavila je novu verziju Digitalne biblioteke zavičajne baštine i novog veb-sajta ustanove. Takođe, prezentovan je partnerski projekat “Nesigurna prošlost – Vremenska linija (Tajmlajn) 1991-2015”, koji se realizuje u saradnji sa kompanijom “Ebart” i novinsko-izdavačkim preduzećem “NIN”. Ovim događajem Biblioteka je obeležila i 27. oktobar – Svetski dan audio-vizuelne kulturne baštine.   

– Predstavili smo novu Digitalnu biblioteku, objedinjenu zbirku, sa više od 1.300 izvora značajnih za kulturnu i naučnu baštinu Grada Čačka i okoline. U okviru Digitalne biblioteke mogu se pročitati novine, kao što je “Čačanski glas”, čitati časopisi i listovi koji su izlazili u prošlosti, poput “”Disovog glasnika” i knjige mnogobrojnih dobitnika “Disove” ili nagrade “Mladi Dis”, kao i drugih izdanja koja je naša ustanova objavila u poslednjih 50 godina. Takođe, u okviru Digitalne biblioteke smo postavili i stare fotografije, razglednice Čačka i Moravičkog okruga, a u planu je da se upotpuni i sa audio-vizuelnim, odnosno, audio i video zapisima, jer naše Odeljenje za digitalizaciju ima i veliku kolekciju takvih sadržaja – rekao je dr Bogdan Trifunović, direktor Gradske biblioteke.

Promovisan je i novi veb-sajat (peta verzija) ove ustanove kulture. Inače, sajt koji postoji od 2001. godine doživeo je temeljnu reviziju i redizajn i uglavnom je rezultat rada zaposlenih u Gradskoj biblioteci.   

– Prezentovan je i partnerski projekat sa kompanijom “Ebart” i novinskom kućom “NIN”, koji u okviru vremenske linije (Tajmlajna) digitalizuje i postavlja izvore važnih događaja na ovom prostoru, od 1991. do 2015. godine. Naša ustanova je bila zadužena da izabere 1.200 izvora važnih dešavanja u Čačku i okolini. Predstoje završna podešavanja zajedničke digitalne baze i ona će uskoro biti dostupna svim korisnicima putem veba, odnosno, Interneta – rekao je Trifunović, pozivajući sugrađane da pogledaju veb sajt, gde će pronaći i link do nove Digitalne biblioteke, kako bi se uverili u bogatstvo kulturnog nasleđa, koje ova ustanova kulture baštini.

Inače, Gradska biblioteka “Vladislav Petković Dis” je 2008. godine oformila Centar za digitalizaciju, kao prva javna biblioteka u Srbiji. Zahvaljujući Digitalnoj biblioteci dovoljno je da korisnik unese termin koji ga interesuje i biće izlistani svi izvori, odnosno, sve stranice štampe gde se određeni termin pojavljuje. Na ovaj način, štedi se vreme za istraživanje i dobijanje relevantnih informacija, naglasio je direktor Trifunović.

N. R.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.