село
Selo

ГРАД ЧАЧАК ИЗДВАЈА СВЕ ВИШЕ СРЕДСТАВА ЗА ПОСПЕШИВАЊЕ ПОЉОПРИВРЕДЕ

ГРАД ЧАЧАК ИЗДВАЈА СВЕ ВИШЕ СРЕДСТАВА ЗА ПОСПЕШИВАЊЕ ПОЉОПРИВРЕДЕ

ПОРЕД ПОСТОЈЕЋИХ, УВЕДЕНЕ И НОВЕ МЕРЕ!


Град Чачак је за пољопривреду у 2023. години из градске касе издвојио укупно 95.000.000 динара. За директне подстицаје аграру утрошено је 67,5 милиона динара, а право на коришћење субвенција остварио је 541 пољопривредник. Kонкурс за доделу пољопривредних субвенција је расписан 21. јула, а уговори о додели подстицајних средстава пољопривредним произвођачима свечано су уручени 23. новембра прошле године. Према основној одлуци о овогодишњим приходима и расходима у градској каси, аграрни буџет Града Чачка за 2024. годину износи 93.650.000, од чега ће 70.000.000 динара бити утрошено за директне субвенције пољопривредницима у оквиру реализације различитих мера подршке, укључујући и набавку садница воћа у чачанском Институту за воћарство у вредности од 3.000.000 динара која представља нови вид подстицаја.

До сада је исплаћено више од 80 одсто прошлогодишњих субвенција, а према речима Драгана Штављанина, председника Градске комисије за доделу подстицајних средства у пољопривреди, врло брзо ће новац стићи и на текуће рачуне преосталих пољопривредника којима су одобрена средства.
– Због увођења е-аграра, прошле године смо каснили са расписивањем конкурса, тако да до краја године нисмо успели да исплатимо све субвенције. Очекује се да ће комплетна расподела средстава бити завршена одмах након празника – објашњава Штављанин.
Председник Градске комисије за доделу подстицајних средства у пољопривреди је посебно задовољан што је Град Чачак препознао потребу да подржи пољопривреднике у набавци минералних ђубрива, јер је прошла пољопривредна сезона била изузетно тешка.

-Вештачка ђубрива су у прошлој години била изузетно скупа и управо због тога смо у договору са градоначелником Чачка донели одлуку да помогнемо пољопривреднике, тако да је 450 пољопривредних газдинстава конкурисало управо за ту врсту субвенција. То је била нова мера и показала се као изузетно добра. Наша намера је била да помогнемо мањим пољопривредним газдинствима, која се много теже боре у условима светске економске кризе која је захватила и нашу земљу и то је била циљана мера. Првобитно је за вештачко ђубриво било опредељено 5.000.000, а на крају је све то коштало 12.000.000 динара. Сви који су конкурисали за ову меру добили су поврађај дела утрошених средстава за набавку вештачких ђурива – рекао је Штављанин и додао да ће субвенције за набавку минералних ђубрива бити саставни део градских мера подршке и у овој години.
Како наводи Штављанин, прошле године је више од 250 пољопривредних газдинстава добило субвенције за набавку нове механизације, куповину земљишта, остављену женску телад… Купљено је и десетак нових трактора, где је повраћај средстава износио 400.000 динара по пољопривредном газдинству. У 2024. години, поред постојећих мера подршке, биће уведене и неке нове.

-Прошла година је била изузетно тешка због временских непогода, које су највише угрозиле воћњаке, тако да смо донели одлуку да у 2024. омогућимо воћарима да подигну нове засаде. Садни материјал ће бити у потпуности покривен за све заинтересоване пољопривреднике, тако да ће добити повраћај уложених средстава, а уколико буде велико интересовање за ову меру, Град ће обезбедити и додатни новац. У овој години ће висина субвенције за куповину нових трактора износити 700.000 динара. Трактори су поскупели и желели смо у већој мери да помогнемо пољопривреднике и да их стимулишемо да купују нову механизацију. Такође, за мере где је висина подстицаја у 2023. износила 50 одсто, у овој години ће то бити 60 процената, јер смо желели да помогнемо економски најслабија пољопривредна газдинстава, односно, категорију малих пољопривредних произвођача. Пољопривредници ће моћи да конкуришу и за средства подршке за копање бунара, што је изузетно значајно за наводњавање обрадивих површина. Буџет за пољопривреду је из године у годину све већи и надам се да ће у 2025. износити око милион евра – рекао је Штављанин, посебно истичићи да се Град Чачак посебно издваја по томе што субвенционише све области пољопривредне производње, а највише средстава опредељује управо за мере за које су пољопривредници највише заинтересовани.
Држава је у прошлој години одлучила да помогне сточаре у меркантилном кукурузу. Град је издвојио из буџета 6.000.000 динара да плати џакирање кукуруза и његов превоз до Чачка, тако да је била олакшана расподела кукуруза. Такође, у прошлој години су опредељена средства и за две специјалне мере подршке – за куповину млекомата и набавку пакерице. Прва мера је спроведена, док за субвенције за набавку пакерице нико није конкурисао.

-Сматрам да је субвенционисање набавке млекомата изузетна мера, јер је подједнако добра и за произвођаче млека и за потрошаче. На тај начин квалитетно домаће млеко са фарме брзо стиже до грађана и то по приступачнијој цени, што је изузетно добро. Наравно, и произвођачи млека су у позицији да свој производ понуде директно потрошачу, што је, свакако, и за њих повољније – наводи председник Градске комисије за доделу подстицајних средства у пољопривреди.
Штављанин позива пољопривреднике да конкуришу и ове године за локалне подстицаје пољопривреди. Истовремено им поручује да се јаве запосленима у Канцеларији за пољопривреду уколико имају добре идеје за увођење неких нових мера подршке које би у значајној мери могле да унапреде пољопривреду у чачанском крају.


В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.