Grad

ГАЛЕРИЈА ВИНА, ТАКО ПОСЕБНО МЕСТО – КУТАК КОЈИ БУДИ ЖИВОТНУ РАДОСТ

Војкан Церић успео је да уједини многе своје љубави у једном невеликом простору. У Улици војводе Степе, за коју је везан од рођења, отворио је Галерију вина. И то не било каквих! Када у њу уђе, човека прво обузме осећај да је у некој библиотеци, у којој су, уместо књига, на полицама вина чудесних имена и још чудеснијих арома, како то каже наш саговорник, коме се, због великог искуства, знања и љубави, може веровати. А онда, примећујете бројне ситнице, из којих, опет у малим „дозама“ цури хроника Чачка. Претворио је винотеку господин Церић, познати чачански ветеринар, у својеврсно прибежиште културе, музике, пријатељства, свега онога што буди или враћа животну радост. Лагано, неосетно, баш као што се „отварају“ добра вина. О њима, о овом месту и људима који долазе, испредају се приче, можда неке будуће странице историје града…

Војкан Церић

Зашто баш вина, будући да је ово наше подручје познатије по шљивовици? Војкан се, ипак, вратио мало даље у прошлост, када је цела Јелица била у виноградима. Вина су га окупирала, има томе већ ко зна колико времена. Годинама је у својој кући или у дворишту, заједно са супругом Снежаном, гостио пријатеље у жељи да им, уз музику, понуди укусе и ароме оних вина која не могу да се нађу у продаји, пре свега „малих“ винара са простора од Палића до Врања, па и даље. Преко њихових импресија и он је ширио своја знања, а тиме се повећавала и посвећеност овом пићу.

Вино иде уз…
добру музику и песму…

– Некада је Јеличко виногорје било посебно. Винарија јежевачког свештеника имала је златом оцењено вино у Паризу, још почетком 20. века! Вина из Србије су била надалеко цењена. Све то је стало 1945. када су мале винарије замрле, а све преузели велики комбинати. Последњу деценију-две има помака, али још нисмо достигли осмину засада винове лозе, па се грожђе увози. Зато треба,  барем похвалама, подржати млађе винаре, а има их све више – открива Војкан Церић можда један од разлога зашто је пре две године отворио баш винотеку, прву, не само у Чачку, већ у овом делу Србије.

Уз поезију…

Да је у праву, говори и податак који нам он открива, да је Србија 2021. имала највећи раст конзумирања вина у свету. На другом месту била је Хрватска. Исте године, а то је време короне, били смо „прваци“ у подизању квалитета вина. Прича Војкан и о том повратку на светску сцену пре 20-ак година, значају Жупе, малих породичних винарија, о чему зна море занимљивости и појединости. Наводи и податке из средњег века, када је једно наше виногорје било у светском врху.

Уз пријатеље и пријатан разговор...

– У 16. веку три највећа виногорја била су Бордо, Бургундија и Алма Монс, како су у време Римског царства звали Фрушку гору. То име је из 3. века, када је Марко Аурелије Проб пренео винову лозу у те крајеве, јер варварима није било дозвољено да је гаје. Данас постоје вина под називом Алма Монс, као и „Пробус“, које је име добило баш по римском императору, а настало је у Сремским Карловцима… То је потпуно домаћа сорта, а поред врхунског укуса, има невероватно љубичасту боју, попут очију Лиз Тејлор – само је једна од бројних прича, јер, како Војкан истиче, свако вино и сваки винар су прича за себе.

На етикетама маштовити називи, а многи су, окренути традицији и коренима, винима дали имена својих предака. Као веома посебно Војкан наводи вино са занимљивим називом „Седуша“. Из Баноштора је, из винарије Шијачки. Каже, ово вино, једино је у свету од „седуше“, старе српске сорте, необичног и потпуно јединственог укуса. Нижу се приче о „црној тамјаници“ из Неготина које је, по неким изворима, била Титово омиљено (или бар једно од омиљених), вину од „прокупца“, чувене домаће сорте коју код нас зову и „рскавац“ или „каменичарка“. Или о португизеру које Ђорђе Балашевић у „Јесен стиже, дуњо моја“ помиње и под именом сватовац, о карловачком бермету, који се служио на двору Марије Терезије…

Пре девет година, вечити трагач у Војкану, решио је да оконча ветеринарску каријеру и да кутак свог дома пренесе у Галерију вина. Пре свега, са жељом да Чачанима приближи културу пијења „божанског пића“. Ни то није остало без чуђења и питања, као и за много тога чиме се бавио у животу, од ветеринарске амбуланте за кућне љубимце, тада прве јужно од Београда, па и још пре тога, када му је преокупација постала рок музика…

– У ствари, све се своди на то да ли човек нешто воли. А када је реч о винима, то је превелика љубав. Људи око мене брину да у томе „не изгорим“. Најлепше у целој причи је откривање нових укуса, а онда сећања на тренутке када смо их и са којим људима пробали – каже Војкан и потврђује да је вино пиће пријатељства и љубави и да не би требало да се пије соло.

Галерија није само продајни простор, у коме се може купити више стотина различитих вина, која настају у малим винаријама, углавном из Србије. (Под домаћим су и она из Херцеговине, а има и вина из Француске и Италије, која су више „репер“ квалитета.) Желео је, ипак, „галериста“ да намернику или случајном госту ситницама „наметне“ повратак у наш град, свеједно прави или само у мислима. И пажњу, наспрам свакодневне површности и журбе. Врата су у знаку чачанских великана, у малој библиотеци „у настајању“ књиге Чачана или о Чачку, наравно, и о музици, на зидовима дела чачанских уметника, у углу веспа, стара више деценија и, како истиче овај рокер у души, још у возном стању. Музика, углавном, са грамофонских плоча…

Промоције-дегустације су једном или два пута седмично, када се организују и посебни програми, уз вина која су „звезде“ вечери. Посвећеника има све више. Они који једном дођу, често се враћају. Не само Чачани и не само из Србије. Међу њима и део рок-групе „Тешка индустија“ – чувени Габор Ленђел и Ивица Пропадало…

– Људи препознају жељу, не само да нешто буде другачије, него да им пренесеш све што јеси… Веома је добро знати да има још заинтересованих – да слушају музику, приче, не само о вину, већ о заједничким сећањима, књижевности, филму, о култури… Можда је све то мало ретро, али је лепо – тврди наш саговорник, који за себе каже да није добар познавалац, већ само велики заљубљеник у вина.

Према његовим речима, исто вино може се доживети на више начина, а то зависи од тога када се, уз шта и са ким пије. То је вечито откривање већ познатог, објашњава кратко. За њега је то једно вино од „прокупца“… Препоручује и да вино треба пити са мером, баш као што се узима лек, а ово пиће то јесте за многе болести тела и душе.

В. Т.

Фото: Драга Видојевић

УЗ ПОСЕБНА ВИНА…

Војкан Церић и Драгица Ћећез, увек пријатан дочек (Фото: В. Т.)

Као што су ретка вина која су у понуди, такав је и избор хране, слани и слатки деликатеси. Све је домаће, углавном, из нашег краја.

– Посебни укуси иду уз посебна вина. Када се то упари на прави начин, схвати се зашто су Римљани ово пиће уздизали до божанских висина – објашњава Војкан Церић, власник Галерије вина.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.