ГАЛЕРИЈА УДРУЖЕЊА САМОУKИХ СЛИKАРА И ВАЈАРА ДРАГАЧЕВА БЕЛЕЖИ СВЕ ВЕЋУ ПОСЕЋЕНОСТ
МЕЂУ ПОСЕТИОЦИМА НАЈБРОЈНИЈИ ОСНОВЦИ
Удружење самоуких сликара и вајара Драгачева је, захваљујући својој Галерији у центру Гуче, 2024. испратило са љупким дечијим осмесима, а та добра пракса се наставила и у овој години. У рекордно кратком времену, за непуна три месеца, галеријски простор овог удружења посетило је близу 300 ученика основних школа: „Стевица Јовановић“ из Панчева, „Радоје Домановић“ из Ниша и „Иван Гундулић“ из Београда. Најбројнија група је стигла из српске престонице и у њој је било 120 ђака.

Галерија Удружења самоуких сликара и вајара је одувек привлачила велику пажњу посетилаца. Ипак, у неком ранијем периоду била је најпосећенија током лета и за време Драгачевског сабора трубача. За разлику од тог периода, данас је галеријски простор овог удружења атрактиван за посетиоце током читаве године. Најчешће га посећују ученици основних и средњих школа из различитих делова Србије у оквиру својих излета и екскурзија, као и организованих школа у природи.
– Наша Галерија бележи све већу и већу посећеност. Желим посебно да истакнем да оно што посебно засија и заблиста у овој нашој „оази љубави“ су задовољна и насмејана деца када кроче у наш изложбени простор. Поред разних сликарских дела, у нашој Галерији су изложени и стари предмети који буде велико интересовање деце, јер нису имала где да их виде. Са колико љубави, емоција и знатижеље уживају у причама о вретену, вуни, преслици, старим пеглама, петролејским лампама, шајкачама, опанцима, кондурама… За сваки узраст постоји посебна прича. Најмлађи и најслађи највише уживају када им прочитамо песму „Лажни зец“ Нике Николе Стојића, професора, књижевника и вајара, нашег родоначелника вајарства у Драгачеву. Радујем се што успостављамо јако добру интеракцију са децом. Редовно питају да ли могу да дођу овде, у Гучу, на часове сликања – рекла је у изјави за наш лист Снежана Kостић, председница УО Удружења самоуких сликара и вајара Драгачева.

У Галерији Удружења старији основци добијају детаљан увид у драгачевску историју уметности и вајарства, што је употпуњено причама, легендама и анегдотама које су карактеристичне за ово поднебље.
– Ова интерактивна форма има за циљ да деци и осталима пружи увид у богату културну баштину и уметничко наслеђе нашег краја. На крају сваког предавања представљамо слике и сувенире који су симболи Гуче и Драгачева, тако да посетиоци могу дубље да схвате уметност наших сликара, али истовремено и да увиде њихов значај за културно наслеђе овог региона. Наш циљ је да сваком посетиоцу Галерије пружимо поучно искуство и да га инспиришемо да цени уметност и културно наслеђе своје земље. Прошле године смо били јако посећени, што нам даје посебну снагу и енергију да стварамо још више и боље – истакла је Kостић и додала да је прошле године кроз Галерију прошло око 1.500 ученика који су боравили на рекреативној настави у хотелу „Нордик у Гучи и да су због тога добили „Супер диплому“ за учешће на рекреативној настави.
Прошле године су Галерију Удружења самоуких сликара и вајара Драгачева посетили основци из Београда, Пирота, Борче, Ниша, Сремчице, Грачанице, Зубиног Потока, Панчева, Смедерева, као и деца из бројних вртића, претежно београдских.
У Галерији у центру Гуче је изложено око 200 експоната, скулптура и икона у дрвету, слика (уље на платну, пастел, темпера, акварел, акрил, оловка у боји, туш…) Ту се налазе и бројни сувенири, осликане троношке, трпезе, варјаче, флаше, украсне кутије, подметачи за чаше, магнети, књиге о Драгачеву… Постоји и посебан програм „Изрази Драгачева“ који обухвата шоље са аутентичним мотивима драгачевског краја, беџеви, књиге и слично.
Галерију ради сваког уторка и петка од 10 до 16 часова, а отвара се и на телефонски позив.
В. С.
Антрфиле
ПОЛА ВЕKА ПОСТОЈАЊА УДРУЖЕЊА
Удружење самоуких сликара и вајара Драгачева је за 50 година, колико постоји, окупило више од 70 сликара – радника, домаћица, земљорадника, професора, правника, лекара, техничара, фризера, инжењера…
Удружење је успоставило плодотворну сарадњу са уметницима наиве у Србији и ван ње. Афирмисало се бројним колективним и самосталним изложбама и учешћем на смотрама самоуких ликовних стваралаца у земљи и иностранству. Награђивано је већим бројем признања, диплома и плакета.
Драгачевски самоучари бележе стваралачке заносе као одбрану од заборава. Својим уметничким изразом верно чувају многе обичаје из сеоског живота који су нестајању – сетве, жетве, мобе, косидбе, свадбе, разне занате, легенде, предања… Најједноставније речено,Удружење је чувар традиције и изворних потенцијала народне уметности драгачевског поднебља.