U vreme izazova koje je donela pandemija izazvana virusom Covid-19 i koja je kao posledicu donela i socijalnu izolaciju, zabrinutost za sopstveno i zdravlje najbližih, ali i ekonomsku neizvesnost, Delegacija Evropske unije u Srbiji i National Geographic Srbija raspisali su, 1. septembra 2020. godine, foto-konkurs „Čovek u fokusu“, za najbolju socijalno angažovanu fotografiju nastalu u Srbiji. Od 1.300 pristiglih, među 15 najboljih u pojedinačnoj konkurenciji, kao i pet najboljih fotografija koje su poslali EU projekti u Srbiji, našla se i fotografija „Zoom Rođendanska žurka“, Čačanke Tamare Bošković, master inženjera arhitekture.
Ovih 20 najboljih fotografija koje je odabrao stručni žiri, biće objavljene u štampanoj i elektronskoj publikaciji EU info centra, ali i na veb stranicama i nalozima na društvenim mrežama Delegacije EU u Srbiji i EU info-centra. Prvonagrađena fotografija biće objavljena i u srpskom izdanju časopisa National Geographic. Prilikom obeležavanja Dana ljudskih prava saopšteno je da će se najbolje fotografije moći videti i u gradskom prevozu Grada Beograda u narednih mesec dana. Kada kovid mere bezbednosti to budu dozvolile, odštampane fotografije će biti predstavljene i na izložbi, saznajemo od Tamare Bošković.
SUOČAVANJE I OSLONAC
-Svaka od odabranih fotografija krije iza sebe priču o ljudskoj izdržljivosti, solidarnosti i kreativnosti tokom ove godine pune izazova, ali i priču o tome kako se možemo dostojanstveno suočiti sa nepoznatom pretnjom i o tome, kako su nam porodica, prijatelji i zajednica oslonac da prebrodimo razne izazove – priča ova mlada i uspešna devojka.
Tamara Bošković je rođena novembra 1993. godine u Čačku. Arhitektonski fakultet, Univerziteta u Beogradu upisala je 2012. godine, a u julu 2017. godine je stekla zvanje master inženjera arhitekture. Već skoro četiri godine se profesionalno razvija u prestižnom arhitektonskom birou u Beogradu. Svoje praktično iskustvo u oblasti arhitekture započela je još kao saradnik u nastavi na Arhitektonskom fakultetu, a tokom studija svoju društvenu aktivnost izražavala je u vidu volontiranja, pohađanja internacionalnih radionica i edukativnih kurseva. Još od malih nogu zavolela je fotografiju, ali je kroz studiranje na Arhitektonskom fakultetu uspela da poveže ove dve umetnosti. Ljubav prema fotografiji tako je postala još veća, potkovanija, potkrepljena znanjem i veštinama obrade fotografije.
KAKO JE NASTALA ODABRANA FOTOGRAFIJA?
U situaciji u kojoj se našao čitav svet i Tamara se, kao i mnogi drugi ljudi
koji žive i rade u drugim sredinama, vratila iz Beograda u svoj rodni grad da
bi karantinske dane provela sa svojom porodicom.
– S obzirom na to da smo po ceo dan boravili u zatvorenom prostoru, pored gledanja filmova i iščitavanja knjiga, došla sam na ideju da zabeležim kako izgleda svakodnevica moje porodice u vidu foto-dnevnika. Svaki dan sam fotografisala mamu i sestru u različitim dnevnim aktivnostima. Na kraju dana sam odabrane fotografije obrađivala i kačila na svoj Instagram profil. Kako je vreme odmicalo, sve više prijatelja mi je pisalo kako jedva čekaju još fotografija, tako da su mama i sestra ubrzo postale pravi foto-modeli – priča za „Glas“ naša sugrađanka Tamara Bošković o situaciji koja je podstakla njen talenat, ali i motivima koje je s radošću fotgrafski ovekovečila.
– Teme fotografija su bile raznovrsne – od običnih dnevnih rituala, kao što su pranje zuba, spremanje obroka ili pripreme za spavanje, pa sve do igranja društvenih igara, neprofesionalnog krečenja stana, improvizovanog farbanja kose, razgovora sa komšijama iz zgrade preko puta, održavanje fizičke aktivnosti i proslave rođendana. Upravo je proslava rođendana u karantinskim uslovima, bila jedna od glavnih inspiracija za fotografisanje. Tako je 10. aprila „zakazana“ rođendanska žurka preko „Zoom“ aplikacije, na kojoj je moguće okupiti online više od 10 ljudi. Moja sestra Anđela je obukla svečanu košulju, našminkala se, stavila rođendansku kapu, spremila grickalice, piće, otišla u spavaću sobu i pozvala svoje drugare. Pričali su, slušali muziku, čak su malo i đuskali. U toku ta dva sata sam napravila nekoliko fotografija. Jedna od njih je baš ova, koja je izabrana u 15 najboljih, a pristigla je na konkurs zajedno sa 1.300 drugih fotografija – seća se Tamara.
Konkurs je bio namenjen svim punoletnim građanima sa boravištem u Srbiji, a pored fotografije, odnosio se i na projekte iz sektora kulture, demokratije i ljudskih prava i socijalne inkluzije, odnosno, projekte koji se bave socijalnim pitanjima, a koje finansira Evropska unija u Srbiji. Stručni žiri je nagradio tri najbolje fotografije koje su poslali građani Srbije. Nagrade su: vaučeri za kupovinu foto opreme u vrednosti od 1.000 evra (prva), 500 evra (druga ) i 300 evra (treća), a žiri je i dodelio i specijalnu nagradu (Diplomu), za najbolju fotografiju EU projekta u Srbiji.
Z. L. S.