Društvo

ФОТО-КЛОПКАМА ПРОТИВ ДИВЉИХ ДЕПОНИЈА – МЕШТАНИ КАТРГЕ НА ПУТУ ДА РЕШЕ ДУГОГОДИШЊИ ПРОБЛЕМ

Годинама уназад мештани Катрге покушавају да реше проблем дивљих депонија. Највећа је баш поред магистралног пута, тик уз оранице, чији су власници безуспешно покушавали да заштите прилазни пут. Сметилиште се правило и у самом центру села, поред рециклажног острва… Вербална упозорења нису дала резултате. Зато се Владан Виторовић, председник МЗ Катрга, недавно обратио Градској управи за инспекцијски надзор – Комуналној милицији, која је обећала да ће чешће контролисати овај крај, а поставили су и табле са обавештењем. Убрзо су о трошку месне заједнице купљене четири фото-клопке, Градска управа је донирала кућишта и осталу пратећу опрему. Клопке су постављене на критичним местима. За само месец дана ови мали уређаји дали су одличне резултате!

Фото: Комунална милиција Чачак
Фото: Комунална милиција Чачак

На основу снимака са фото-клопки и доказа који су пронађени, идентификовано је и санкционисано неколико прекршилаца, највише из Мрчајеваца и Тавника. Комунална милиција им је усмено наредила да очисте све што су депоновали, а за учињен прекршај издати су им и прекршајни налози. За сада је мање оних који залазе на те локације због својих лоших навика, а на пролеће следи и велико чишћење раније баченог смећа на истим локацијама. Али…

Фото: Комунална милиција Чачак

– Једно лице смо у јануару два пута санкционисали… Увек прво упутимо упозорење и усмено наређење, па тек онда следе казне – наводи комунални милиционар Мирко Вучићевић, који редовно контролише локације у Катрзи, као и многе друге у Чачку.

Поред магистралног пута затицали су мештани свега и свачега. Несавесни су знали и да запале смеће на депонији, не би ли уништили доказе или да би ослободили простор. Највише се бацало кућно смеће, али и одбачени ауто-делови, па и поломљено стакло. Тако је један од власника имања исекао гуме на својој пољопривредној машини, па је морао да одустане од вршидбе. Отпад довозе, кажу, са свих страна, највише из суседних села, и са чачанске и краљевачке стране. Иако је четири контејнера на рециклажном острву, многи често испред или око предвиђеног простора остављају кабасти отпад и друго смеће, остатке од закланих животиња, које ветар и пси „развлаче“, па радници ЈКП „Моравац“ имају проблем са одвожењем отпада. Све ово нам прича Владан Виторовић, председник МЗ Катрга.

На истом задатку: Стефан Радовановић, одборник из Катрге, Мирко Вучићевић, комунални милиционар и Владан Виторовић, председник МЗ Катрга

– Клопке смо купили пре месечак дана, које је инсталирала Комунална милиција. И већ видимо напредак, а надамо се да ће бити још боље, као и да ћемо успети да уведемо ред и на рециклажном острву, са кога сваког уторка „Моравац“ одвози смеће. Заиста, већина мештана је одговорна, али несавесни појединци праве велику штету и очекујемо да ћемо и њима стати на пут. Кад се више њих новчано казни, остали ће на њиховом примеру можда научити лекцију – каже Виторовић.

Стефан Радовановић, одборник из Катрге, има и добре предлоге:

– Јачањем капацитета јавних предузећа, пре свега „Моравца“, постављањем контејера на више места у селу и увођењем наплате, мислим да би се подигла свест мештана да правилно одлажу смеће. Много тога би се решило и када би било селекције отпада. Мора се прво деловати превентивно, али на крају и санкционисати прекршиоце.

Кад неко из суседства прође неколико успутних контејнера и дође до Катрге да би ту бацио кесе са смећем, уз то „ломећи“ ауто по уском и неасфалтираном путу – шта друго рећи него да је чудо! Да ли су у питању ружне навике, немар, безобразлук или можда нешто још горе – могли би да објасне само психолози. 

Углавном, пример из Катрге, прве месне заједнице која је купила фото-клопке, показао је да се може донекле и томе стати на пут. Мирко Вучићевић каже да су их већ контактирали из других сеоских месних заједница са истом идејом, да купе и поставе фото-клопке на местима где табле са упозорењима нису имале ефекта. Комунална милиција има велики број ових уређаја, али не и довољан да би их поставили на све локације, јер се понекад чини да би их требало инсталирати на сваких пар километара.

И опет, важно обавештење: грађани могу пријавити дивље депоније Комуналној милицији, телефонским позивом на број 032 342 022 (позиви се преусмеравају и на мобилне телефоне запослених), или могу на мејл послати фотографију са прецизирањем локације.

В. Т.

Увидом у фото-документацију са камера на дивљим депонијама у Катрзи, комунални милиционари су открили још један прекршај – напуштање пса. И овај извршилац је идентификован. Пси луталице су још један од великих проблема овог села, где многи остављају своје кућне љубимце.  

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.