Dragačevo Region

ФОНД ЗА ПРИКУПЉАЊЕ И ОТКУП ПРЕДМЕТА ИЗ ПРОШЛОСТИ ДРАГАЧЕВА ПОЈАЧАО КОЛЕКЦИЈУ САБОРСКЕ СМОТРЕ

ФОНД ЗА ПРИКУПЉАЊЕ И ОТКУП ПРЕДМЕТА ИЗ ПРОШЛОСТИ ДРАГАЧЕВА ПОЈАЧАО КОЛЕКЦИЈУ САБОРСКЕ СМОТРЕ 

БОГАТИЈИ ЗА 47 РЕТКИХ БРОЈЕВА „ДРАГАЧЕВСКОГ ТРУБАЧА“

Захваљујући Миодрагу Мићу Ћурчићу из Чачка, који је родом из Милатовића, саборска збирка Фонда за прикупљање и откуп предмета из прошлости Драгачева ових дана је појачана изузетним и ретким примерцима легендарног часописа „Драгачевски трубач“ који је са мањим прекидима излазио од 2. септембра 1967. године, од седмог Сабора трубача, када је одштампан његов први број у издању „Ибарских новина“ из Краљева. Издавач овог часописа је био и Дом културе у Гучи, а он је касније штампан у чачанском „Литопапиру“, као и штампарији „Будућност“ у Горњем Милановцу. До данас су изашла 54 броја, а прекиди у издањима, изузев почетног периода од 1961. до 1966. године, евидентирани су и током 70-их (1972, 1973. и 1974.), као и 2020, када Сабор није одржан. У прво време овај часопис се продавао саборашима под шатрама и на улицама српске престонице трубе, а некадашњи гучки дечаци и девојчице били су прави саборски колпортери, да би последњих деценија дељен бесплатно. 

Миодраг Ћурчић из Чачка и  Милан Парезановић, председник УО Удружења „Наше Драгачево“

Миодраг Мићо Ћурчић из Чачка, најстарији активни члан Удружења „Наше Драгачево“, сачувао је 47, већином недостајућих  бројева „Драгачевског трубача“, међу којима се налазе и они који су излазили од 1969. до 2000. године,. Како наводи Милан Парезановић, председник УО Удружења „Наше Драгачево“, ти бројеви су драгоцени, јер се тешко проналазе. 

– Све бројеве „Драгачевског трубача“ нема чак ни Културни центар општине Лучани, вишедеценијски организатор Сабора и издавач часописа, па нам је посебно драго што ћемо сачувати од заборава и део саборске историје који је овековечен управо у тим издањима која су нам недостајала. Ови ретки бројеви овог часописа биће сачувани и остаће доступни за читање садашњим и будућим генерацијама Драгачеваца, односно, свима онима који желе да се боље информишу о нашој трубачкој смотри. Добили смо и више програма Сабора и саборских изложби. Овај гест нашег Мића Шумара је велики допринос идеји и мисији Удружења и будућа заједничка задужбина посвећена Гучи, Драгачеву и општини Лучани. Дубоко смо дирнути његовом одлуком да своју деценијама чувану колекцији повери на старање и чување нашем удружењу – рекао је у изјави за наш лист Парезановић. 

Миодраг Ћурчић је деценије своје шумарске каријере часно и марљиво провео са народом Драгачева. Написао је и објавио као аутор или коаутор више књига тематски везаних за родне Милатовиће, а мирне пензионерске дане данас проводи у породичној кући у Чачку. Захваљујући његовој племенитости, према речима Парезановића, богату колекцију „Драгачевског трубача“, какву су до сада имале само Градска Библиотека у Чачку и Библиотека општине Лучани у Гучи, сада у свом Фонду има и Удружење „Наше Драгачево“.  Иначе, у овом удружењу се посебно радују што је „Драгачевски трубач“ напорима Културног центра дигитализован пре неколико година и доступан широј читалачкој публици. 

– У оквиру нашег удружења већ три и по године постоји Фонд за прикупљање и откуп предмета из прошлости Драгачева, у коме кроз донације, откуп или поклоне наших чланова, пријатеља и сарадника стварамо све већу колекцију предмета везаних за прошлост нашег завичаја (старе фотографије, часописи, разгледнице, новине, плоче, фосили, народне рукотворина, значке, завичајне књиге, документа, рукописе…). Све што смо прикупили планирамо да у будућности уступимо Музеју Драгачева у Гучи, када буде основан, а за то смо поднели званичну иницијативу још 2021. године – објаснио је Парезановић. 

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.