ИЗЛОЖБА ФОТОГРАФИЈА АЛЕКСАНДРА АЛЕМПИЈЕВИЋА “КАРУСЕЛ 2024”
Самосталном изложбом фотографија аутора Александра Алемпијевића завршено је 16. издање Фестивала амбијенталне и етно музике “Карусел 2024”. Традиционална изложба је и овога пута обухватила четири фестивалска дана, атмосферу, како на бини, тако и ван ње, представила музичаре, али и људе иза сцене, без којих фестивал не би могао да постоји. Фестивал “Карусел”, од 2014. године, редовно има изложбе фотографија чачанских аутора, које прате фестивалски живот, тонске пробе, све оно што се дешава иза сцене и на концертима, а овогодишња, седма самостална изложба Александра Алемпијевића, кроз 25 фотографија, још једном је овековечила посвећеност и музичко умеће извођача, као и задовољство публике.
Завршно вече 16. издања Фестивала амбијенталне и етно музике “Карусел”, под слоганом “Дијалог са традицијом”, одржано је у уторак, 13. августа, у средњем холу Културног центра, где је отворена ауторска изложба фотографија Александра Алемпијевића, које прате атмосферу и дух фестивала. Према речима уметничког директора “Карусела” Душана Даријевића, када говоримо о последњих шест, седам година, фестивал никад није био посећенији:
– Добили смо нову, младу публику. Имали смо изузетно дoбру посећеност и изузетно добре концерте. Ове године смо афирмисали и доста извођача наше средине, који су помогли фестивалу. Од 14 извођача, седам је било из нашег града. То је јако важно, уз чињеницу да су наступала реномирана имена, попут Дамира Имамовића, Бориса Ковача, Краља Чачка, Нине Бајсић, групе “Кал”. Можемо да будемо задовољни овогодишњим издањем “Карусела”, осим финансијском подршком фестивалу. Наравно, фестивал већ годинама прати традиционална изложба фотографија Александра Алемпијевића, које најбоље описују атмосферу и дух.
Аутор изложбе наглашава да је тешко пронаћи нову инспирацију, бити увек другачији и на пријемчив начин, поред музичара, овековечити и људе ван сцене и, наравно, публику. У мору детаља, мора се изабрати добар фокус на особу или на ситуацију, без обзира на то да ли је реч о наступу музичара на бини или, што је за аутора изложбе посебно занимљиво, њиховим припремама за сцену и концерт.
– И на седмој изложби у оквиру “Карусела”, сведен је микрокосмос фестивала на 25 рамова, што је постало већ традиција. Фотографије показују живот музичара док се припремају за концерт, као и наступе. Јако је тешко после шест изложби бити другачији, али по реакцијама публике видим да смо направили искорак. Драго ми је ако сам успео да оживим неке посебне тренутке. Јер, увек су важни посебни моменти, када осетите добар кадар за објектив. Управо ти тренуци дају инспирацију. Музичари су, наравно, дали све од себе да најбоље представе своју музику, а мој задатак је био да дам нову димензију њиховом представљању – каже Александар Алемпијевић, наглашавајући да му је драго што су коментари посетилаца били добри, што су гледајући фотографију могли да осете емоцију тренутка.
Будући да се и Алемпијевић бави музиком више од 30 година, да познаје сезнибилитет музичара и да може да осети посебне тренутке на сцени, не изненађује што су његове фотографије аутентичне и јединствене. Иначе, Александар Алемпијевић се од 2017. године бави фотографијом, захваљујући ментору Ђорђу Вукадиновићу, једном од најбољих фотографа у нашем граду, који га је охрабрио, препознао потенцијал и учио основама фотографије. Члан је Фото групе “Формат”.
– Селекција фотографија није била нимало лака. Тешко је било изабрати само 25 фотографија са четири фестивалска дана. Али, реакција публике потврђује да смо направили добар избор – рекао је Алемпијевић, захваливши Ђорђу Вукадиновићу, који је помогао у селекцији фотографија, Катарини Алемпијевић на техничкој подршци и Душану Даријевићу на указаном поверењу.
Изложба ће бити отворена наредне две седмице, а посетиоци имају прилику да још једном “доживе” посебне фестивалске тренутке.
Н. Р.
Фото: Н. Р. и А. А.