АПЕЛ МЕНАЏМЕНТА ЈАВНО КОМУНАЛНОГ ПРЕДУЗЕЋА “ВОДОВОД”
Често можемо чути незадовољне грађане који се жале да је “цео град раскопан”. Да ли су улице раскопане само услед пуцања цеви, “крпљења” рупа, постављања цевовода, топловода, изградње, реконструкције…? Да ли је реч само о одговорности и радовима надлежних јавних предузећа или, можда, и о некултури и несавесном понашању појединих грађана? Нажалост, такође често, можемо чути и апеле јавних предузећа упућене грађанима да чувају и правилно користе урбани мобилијар и комплетан јавни инвентар, који се налази на улицама, трговима, парковима… Одржавање и чување животне околине је део наше културе. Управо због тога, овога пута, менаџмент Јавно комуналног предузећа “Водовод” подсећа поједине грађане да фекална канализација није контејнер.
БЕТОН, МАЛТЕР, ПЕТ АМБАЛАЖА, ВЛАЖНЕ МАРАМИЦЕ, КРПЕ…
Нажалост, када постоји неки проблем, или квар, склони смо да лако осудимо “надлежне”, а да и не помислимо да смо можда својим несавесним и неодговорним понашањем томе и сами допринели. Наравно, јавна предузећа и постоје управо због грађана, како би побољшала услове живота. Али, можда, бисмо могли да покажемо мало више разумевања, пажње и емпатије према људима који се труде да своје послове обављају у најкраћем року, експресно и брзо.
Наравно, када је реч о чачанском предузећу “Водовод” основни задаци су уредно снабдевање водом доброг квалитета и одржавање водоводне и канализационе мреже, без обзира на то да ли има минималан број запослених у Србији, на 1.000 водомера. Можда грађани и не морају да знају да је систем све компликованији, да се прикључују нови потрошачи, добија нова мрежа, нови водомери, да се систем водоснабдевања састоји од 50 резервоара и 1.000 километара водоводне и канализационе мреже, да предузеће опслужује 34.000 потрошача и чита и контролише око 25.000 водомера, а у исправном стању одржава 16 фекалних црпних станица. Али, сви грађани би морали да знају шта је елементарна култура живљења у заједници. Нажалост, поједини , ипак, не знају.
– Међу основним задацима “Водовода” је одржавање фекалне канализације и то није спорно. Али, нажалост, фекална канализација је постала контејнер. Није довољно ни то што смо у фекалним црпним станицама уградили решетке. На њима можете наћи пет амбалажу, крпе, пуцвал, камење… Прошле године смо морали да ангажујемо фирме са посебним возилима, како бисмо очистили канализацију на Градском шеталишту, а то смо платили око осам милиона динара. Будући да је стање алармантно, упутили смо допис и надлежним инспекцијама. На пример, фекална црпна станица “Прељина” била је пуна бетона и малтера. Ишли смо од куће до куће, од потрошача до потрошача, имали коректну сарадњу са инспекцијом и нисмо успели да пронађемо виновника. Даље, фекална црпна станица “Парменац” је била пуна изнутрица, а фекална црпна станица “Кошутњак” у центру, код Музичке школе, пуна влажних марамица, код Дома здравља смо нашли игле у канализацији, а у колектору у Прелићима пластичне флаше… Наши радници се изузетно муче да све то очисте, канализација је дубока три, четири метра, док је фекална црпна станица седам, осам метара, а неко украде поклопац и отпад баци у канализациону мрежу – рекао је за наш лист Зоран Пантовић, директор ЈКП “Водовод”.
Менаџмент предузећа планира и набавку једног комбинованог возила за чишћење система фекалне канализације и фекалних црпних станица, које кошта више од 25 милиона динара.
– Зна се за шта се користи фекална канализација, то су цевоводи 250 – 300 милиметара, нису цевоводи који могу да буду истовремено и контејнери. Можемо да набавимо и десет посебних возила, али “Водовод” не може да буде толико ажуран, колико можемо да будемо некултурни, као корисници канализације – нагласио је Пантовић, незадовољан несавесним понашањем појединих корисника.
НАША КУЛТУРА СТАНОВАЊА ЈЕ ВРЛО НИСКА
Кроз канализацију сваког дана пролази доста прљавштина, отпадних вода, па временом долази до таложења материја попут каменца, муља, песка, који у комбинацији са другим суспстанцама постепено смањује проходност канализационе цеви, док не дође до комплетног загушења. Иначе, загушење се манифестује не одласком воде, већ враћањем исте, изливањем, поплавом… Некада је реч о таквим чеповима, да је одгушење фекалне канализације веома тешко, објашњава Божидар Гавриловић, директор сектора за техничке послове. У последњих неколико година предузеће има великих проблема са мрежом, односно, цевоводима фекалне канализације на читавом подручју које покрива, од Парменца до Трнаве и од Трбушана и Пријевора, до Прељине и Балуге Љубићке.
– Нажалост, имамо много проблема, који се могу поделити у две групе. Прво, велики део кишних инсталација је противзаконито прикључен на мрежу фекалне канализације, јер у неким деловима нема мреже кишне канализације. У граду имамо 75 километара кишне канализације и више од 300 километара фекалне канализације. Са противзаконитим прикључењем ствара се велики проблем, јер није реч само о киши, већ ту има и муља и песка, који се слива у систем фекалне канализације, што се таложи на цевима и битно смањује протицајни профил, односно, пречник цеви – наглашава Гавриловић.
Друга група проблема је такође велика, јер, нажалост, поједини грађани фекалну канализацију користе као контејнер за отпатке.
– Шта све налазимо у мрежи фекалне канализације је невероватно, влажне марамице, кесе, пет амбалажу, тениске лоптице, играчке, делове тканине, стару одећу… Посебан проблем имамо што поједини фекалну канализацију, мреже и цевоводе користе за бацање отпада, попут пуцвала, материјала који се користе у механичарским радионицама. Када тај отпад дође до фекалне црпне станице, као што је “Кошутњак”, који се налази преко пута Музичке школе, у непосредној близини “Борчевог” фудбалског стадиона, пумпе буквално престану да раде, блокирају и цело насеље има велики проблем. Не могу да схватим да поједини људи отпад не могу да баце у најближи контејнер, а да фекалну канализацију користе за фекалне и употребљене воде из кухиње, купатила, санитарних чворова – каже Гавриловић.
Нажалост, апел предузећа није довољан, а наш саговорник сматра да то раде неки обесни људи, крајње дрски и неваспитани.
– Починиоце ових дела, несависне појединце је много тешко наћи, то је “немогућа мисија”, зато увек апелујемо, апелујемо, апелујемо… Али, нажалост, наша култура становања је врло ниска – закључује Гавриловић.
Н. Р.
Фото: Архива ЈКП “Водовод”