Када се пре неколико година са породицом вратила из Београда у родни Чачак, дизајнерка Селена Кошутић је имала јасан циљ – да све што ствара буде лепо, једноставно и јединствено. Није одустала од намере да иде корак по корак у усавршавању свог бренда “Chili bags”, који је настао пре скоро деценију. Женске ташне, ранчеви и ципелице за најмлађе, накит…, у свему доминира ручни рад и препознатљив Селенин печат. Прошле године одлучила је да свој бренд обогати женским еспадрилама. Као и до сада, све ради искључиво од природних материјала, махом увезених из Италије и Шпаније.
За сваки свој модел, Селена има објашњење. Овог пута превагнула је носталгија за временима када се по квалитетну обућу ишло у Трст. Истина, ова врста лагане, једноставне обуће која се може носити уз различите стилове одевања, вратила се и на модне писте, јер сваке сезоне и познати креатори их уврсте у своје колекције. Чачанска креаторка одабрала је да буду од коже, јер сматра да је овај природни материјал и одраз стила.
Као трећа генерација чачанских обућара, Селена је добро упознала начин на који се обућа раније правила. Зато користи и старе изразе који су се, неретко, сачували једино у називима места:
– Еспадриле су врнчане, односно, горњиште са ђоном се ручно спаја шивењем. Ђон који је, такође, ручно плетен од медитеранске конопље, наручујем из Шпаније. Доњи део ђона је бризган гумом, тако да нема бојазни да ће се одлепити. Горњи део се ради искључиво од италијанског велура, јер ова кожа дише, па се нога мање зноји. Одучила сам да еспадриле радим у два модела, са машном и без ње, а може се бирати и између дебљег и тањег ђона. Важно је рећи да, управо због материјала од кога се прави ђон, при ходу стопало има и благи пилинг. Ово је једина обућа која нема калуп, тако да поприма облик стопала – објашњава Селена, која је дипломирала на београдском Факултету за дизајн коже и обуће, радила је као позоришни костимограф у Словенији, а затим и у једној немачкој фирми као „скривени“ дизајнер обуће и ташни за три позната бренда.
За ову сезону понудила је еспадриле у 20 боја, а сам купац може одабрати комбинацију. Праве се од 35. до 42. броја, али Селена наглашава да се сваки пар ради по мери, дужине и ширине сваког стопала посебно, да се узимају у обзир и деформитети, тако да скоро не може бити грешке. Поруџбине преко инстаграма јој стижу из свих делова Србије, али има их и из других земаља, чак са Малте, па и из Шпаније, у којој су еспадриле готово традиционална обућа…
– Задовољна сам реакцијама муштерија, многе у кратком року наруче нови пар, у другој боји. Такође, често кажу да су им избор препоручиле пријатељице – каже Селена, која је за овај посао ангажовала свој тим у три радионице у Београду.
По еспадрилама знамо и да се право лето „вратило“ у град. Јер, ова обућа, баш зато што је од лаганих, природних материјала, носи се само по сувом времену, пре свега по градским улицама. Да би дуже задржале „свежину“, као и сваку нову обућу, пре првог ношења треба их заштитити одговарајућим спрејом за брушену кожу, једна је од препорука чачанске дизајнерке.
В. Тртовић
Фото: Јелена Радосављевић
КОЖА У ГЕНИМА
Селенин деда Василије Станојевић имао је занатску радњу у Улици Симе Сараге. Та радионица често је била њена играоница. Мирис коже остао јој је до данас прва асоцијација на детињство. Завршила је Средњу уметничку школу у Ужицу, смер ливац-вајар уметничких предмета.
– На факултету сам се определила за кожу и обућу, јер ми је требало нешто креативно, а да не буде само дизајн или само сликарство, већ да, када то желим, могу да будем и дизајнер и сликар. То сам успела својим брендом „Chili bags“, држећи да је једноставност највиша тачка дизајна – сматра Селена, којој је у послу супруг Вукашин десна рука.
КОЛЕКЦИЈА „БОСИ ХОД“ ЗА НАЈМЛАЂЕ
Као мајци шестогодишњег Деспота и још мало па двогодишње Круне, Селени се чини оскудним избор обуће за малишане, па је донела одлуку да се сама опроба да их прави. Како објашњава, обућа ће се, највећим делом, радити ручно, а посебна је и по томе што имитира „боси ход“ (barefoot). Селена је раније расписала конкурс за малишане који су осмислили дизајн обуће коју ће носити њихови вршњаци. Стигло је 16 цртежа, али није биран најбољи, већ ће их све користити за моделе ципела. Сва деца ће добити и награде, а сваки цртеж ће бити на кутији одређене линије. Колекција коју ради заједно са колегом биће под новим називом „Chili boom“ и требало би да угледа светлост дана на јесен.