БУДУЋИ ИКОНОПИСЦИ, АРХЕОЛОЗИ, ПОЈЦИ, ГУСЛАРИ…
Удружење грађана „Светосавске свечаности“ организује пет едукативних радионица у ОШ “Ратко Митровић“ и на још неколико локација у граду. Учесници радионица су деца из свих градских школа (око 70 одсто) и средњошколци (око 30 процената). Свака радионица има од 10 до 15 полазника, које су одабрали предметни наставници на основу талента и интересовања која показују. Велика пажња је посвећена селекцији, јер од ње зависи и очување традиције, каже за наш лист Ђуро Церанић, председник Удружења грађана „Светосавске свечаности“.

Удружење грађана „Светосавске свечаности“ је оформљено крајем прошле године, а настало је из истоимене манифестације, која је претходних година одржавана две недеље уочи Савиндана, на почетку у ОШ „Ратко Митровић“, а касније су се прикључиле све градске школе. Манифестација „Светосавске свечаности“ је, ове године, због ковида добила другачији карактер.
– Активности Удружења које су прерасле манифестацију реализују се током читаве године, осим едукативних радионица. Ове године одржавамо пет радионица, које су започете у мају и трајаће до краја јуна, а у септембру ће бити организовано још неколико термина. Потом ћемо најбоље наградити одласком у Сопоћане, Ђурђеве ступове, Студеницу… Радионица иконописа се реализује у Уметничкој школи при Машинско-саобраћајној, за коју су задужени едукатори Бобан Мандић, иконописац и Ана Дамљановић, руководилац Уметничке школе. Едукатор археолошке радионице је Александар Вукадиновић, председник Удружења „Архео-аматери Србије“, а реализује се у простору ОШ „Ратко Митровић“ и већим делом на терену, на локалитетима Градине на Јелици, Соколице у Остри… Полазници су се сусрели и са техником испирања злата на Каменици. Едукатор црквеног појања је Ђорђе Радојковић, вероучитељ, а гусларску радионицу која се реализује у Народном музеју, воде гуслар Андрија Миликић, председник Гусларског друштва „Танаско Рајић“ и етнолог Снежана Шапоњић Ашанин. Уз подршку директорке установе „Зрачак“ Ане Јаковљевић и дефектолога у ШОСО „1. новембар“ Данијеле Ђикић, реализујемо инклузивне радионице, односно, активности које су у духу светосавља, као што је израда иконица, бројаница… – наводи Церанић.

Према његовим речима, циљ радионица је да се кроз неколико година изнедре нови иконописци, археолози, појци, гуслари, односно, створи језгро које ће сутра „носити“ културни живот града.
Радионица црквеног појања ове године се реализује једном недељно, у ОШ „Ратко Митровић“, где учесници певају литургијске, духовне и српске традиционалне песме. Хор и оркестар чине 15 полазника, који веома заинтересовано и марљиво приступају раду и припреми за наступ, планиран 26. јуна, у Дому културе.
Инклузивна радионица реализује се два пута недељно у просторијама „Зрачка“. У радионици, поред корисника, учествују и деца четвртог разреда из ОШ „Др Драгиша Мишовић“. Едукатори наглашавају да су учесници радионице врло заинтересовани и кооперативни у раду, удруженим снагама израђују бројанице, иконице, осликавају предмете декупаж техником, цртају и боје лик Светог Саве. Инклузивне радионице, пре свега, имају за циљ дружење деце, како би се ученици упознали са особама са сметњама у развоју и у друштву неговали различитост.

Радионица археологије је реализована од почетка маја до 12. јуна, а учествовало је 12 ученика из пет чачанских основних школа. Одржано је 16 школских часова, на којима су се ученици упознали са опремом и алатима, њиховом функцијом и начином коришћења у археолошким истраживањима. Утисак едукатора је да је радионица у потпуности успела, јер организоване посете археолошким локалитетима буде жељу за сазнањима и учењем историје, али, упоредо и за очувањем, како локалитета, тако и природе. Полазницима је била занимљива и презентација старог начина испирања злата на Каменици. Овај сегмент је можда био најинтересантнији, „јер су полазници провели четири сата у испирању песка у потрази за интересантним каменчићима, са надом да и Каменица, ипак, крије нека златна изненађења“, каже едукатор ове радионице.
– У сусрет Видовдану, Удружење грађана „Светосавске свечаности“ организује радионицу иконописа, шесту по реду, а другу у сарадњи са Уметничком школом из Чачка. Радионица иконописа има за циљ и едукацију и практичну примену ученог кроз цртеже и боје. Ове године са темом „Фрагменти икона светих великомученика“, као вид помена и поштовања нашег страдалног Светог кнеза Лазара. Полазницима се приказује, показује и објашњава да науче и практично осете у раду правилан приступ у осликавању предањске иконе, од технологије боја, до технике и наноса боја. Кроз историјске податке уче о разним школама и стиловима иконописа. Имамо децу која су врло вредна и талентована. Волим да их називам својим Искрама, којих никада довољно у овој Васељени, јер је искра чак прејака за мрак. Не можемо знати ко ће од њих сутра бити достојан Светог Рубљова, Лонгина, Зографа или Драгана Јовановића – каже иконописац Бобан Мандић, додајући да ће радови младих иконописаца из овогодишње радионице, као и неки од старијих одабраних радова прошлогодишњих радионица, бити изложени у порти Цркве Лазарице, на брду Љубићу, 28. јуна, на Видовдан.

Едукатори гусларске радионице наводе да су полазници већ савладали основе, а да на јесен, вероватно у септембру следе нови термини, на којима ће проширити своје знање. Иначе, како су истакли, веома су задовољни интересовањем деце за гусле.
Закључак учесника је да су провели најлепших 16 часова на којима су много научили о историји и о природи уопште, што је и код организатора изазвало велико задовољство.
Н. Р.
Фото: УГ „Светосавске свечаности“
ВИДОВДАНСКИ ДАНИ НА ЉУБИЋУ
У организацији Црквене општине Љубић, а под покровитељством Града и Туристичке организације Чачка, по први пут ће бити организована манифестација „Видовдански дани на Љубићу“, која ће трајати три дана. Удружење грађана „Светосавске свечаности“ је суорганизатор ове манифестације, на којој ће се представити и полазници неких радионица. „Видовдански дани“ ће почети 26. јуна, са гастрономско-туристичком манифестацијом „Пасуљијада“, на меморијалном комплексу Танаско Рајић, а у холу Дома културе биће отворена изложба под називом „Тако су говорили наши преци“, у партнерству са Српским националним савјетом Црне Горе. Другог дана, 27. јуна, у црквеној порти у Љубићу, биће уприличена Видовданска академија. На сам празник, на славу Храма, наравно, биће служена литургија, а у вечерњим часовима следи концерт ансамбла „Фенечки бисери“ из Београда, који изводи традиционалну духовну музику, најавио је Ђуро Церанић.