ОДРЖАНА РАДИОНИЦА ЗА ЈАЧАЊЕ ЖЕНА ИЗ РАЊИВИХ ГРУПА
Да би оствариле своја социјална и економска права, жене из рањивих група (старије од 45 година, самохране мајке, жене са инвалидитетом или мајке деце са инвалидитетом, жене на селу, жртве насиља…) често морају да прођу веома компликоване процедуре. Многе и не знају која права имају, па и то да делом, саме или удружене, могу утицати на за њих значајне одлуке у локалним заједницама. У организацији Удружења „Снага пријатељства“ – Amity из Београда, у понедељак, 10. јула, у просторијама Међуопштинског удружења глувих и наглувих одржана је радионица за запослене у јавним установама у Чачку и за чланице женских удружења из Моравичког округа. Удружење Amity спроводи пројекат „Жене су покретачи промена“ у сарадњи са чачанским „Ларисом“ и Женском иницијативаом из Трстеника.
Едукаторка на радионици називој „Јачање вештина и знања професионалаца у социјалној заштити о социјалним и економским правима, са посебним фокусом на права жена из рањивих категорија“ била је мр Надежда Сатарић из Удружења „Снага пријатељства“ – Amity.
– Циљ ових радионица је да оснажимо жене из рањивих група из Моравичког и Расинског округа, како би се оне саме више бориле за своја социјална и економска права, као и да би могле да учествују у креирању локалних политика које се тичу њих и њихових живота. Такође, обуке су важне и за професионалце из државних институција – социјалне и здравствене заштите, тржишта рада, као и за активисткиње женских удружења, како би сви они унапредили своја знања и како би се евентуалне препреке лакше превазишле. Такође, настојимо да жене оспособимо за „заговарање“, односно, да их научимо како могу да утичу код локалних доносиоца одлука – рекла је Сатарић.
А бројна су питања о постојећим или недостајућим услугама битним за жене која лако могу бити решена, уз добру вољу и са мало труда. Надежда Сатарић наводи пример организације локалног превоза, који је, рецимо, за жене на селу, једна од великих препрека за остваривање многих права здравствене и социјалне заштите.
– Посебно се често жале на дуго чекање за специјалистичке прегледе. Желимо да изнађемо нека решења за њихове проблеме код доносиоца одлука… У Чачку постоји обећање да ће бити формиран Савет за родну равноправност. Локалне самоуправе су сада обавезне да донесу Акциони план за родну равноправност, у складу са Законом, Стратегијом и Акционим планом на државном нивоу – изјавила је Сатарић и нагласила да решење многих „женских питања“, у ствари, значи бољитак и за њихове породице, а у крајњем случају, и за целу заједницу.
Љиљана Петровић из “Лариса“ најавила је да ће бити урађена истраживања о више тема – колико жене пријављују насиље и које су мере заштите, да ли су особама са инвалидитетом физички приступачне здравствене и јавне установе, које су најчешће препреке женама из рањивих група да се запосле… Резултати ових истраживања послужиће и за израду локалног Акционог плана за родну равноправност. На радионици се говорило и о новинама из Закона о родној равноправности из 2021. године, посебно о делу о једнаким могућностима у области запошљавања и рада и вредновања укупне вредности неплаћеног кућног рада.
Кроз цео пројекат, наглашавају реализатори, биће идентификована и друга питања важна за жене, а затим ће бити поднете најмање по две иницијативе на локалним и националном нивоу за увођење родно осетљивих мера.
На радионици у Чачку учествовали су представници Комисије за родну равноправност Градске управе Чачка, лучанског и чачанског Центра за социјални рад, Црвеног крста, као и жене из неколико локалних удружења…
Пројекат „Жене су покретачи промена“ реализује се до краја јануара 2024. Предвиђено је да обухвати најмање 200 жена из Моравичког и Расинског округа. Пројекат финансира Европска унија кроз програм „Кључни кораци ка родној равноправности“ који спроводи Агенција за родну равноправност и оснаживање (UN Women).
В. Т.