ROK ZA PODNOŠENJE ZAHTEVA ISTIČE 15. NOVEMBRA
Poljoprivredna proizvodnja je tesno povezana sa velikim rizicima i upravo zbog toga su mnogi poljoprivrednici prepoznali značaj osiguranja useva, plodova, višegodišnjih zasada, rasadnika i životinja.
Kako navodi dipl. inženjer Sladjana Petrić, direktor Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Čačak, osiguravajući svoju proizvodnju, poljoprivrednici mogu ostvariti pravo na regres za premiju osiguranja podnošenjem zahteva Ministarstvu finansija i privrede – Upravi za trezor, jedanput godišnje za osigurane kulture, odnosno životinje, od 1. jula do 15. novembra tekuće godine za plaćene premije od 16. novembra prethodne, pa do 15. novembra. Uz zahtev se podnosi overena kopija polise osiguranja izdata od društva za osiguranje, kao i potvrda o izvršenom plaćanju ukupne premije osiguranja.
Pravo na korišćenje regresa ima fizičko lice – nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstava, preduzetnik i pravno lice.
Visina regresa za poljoprivrednike sa područja Moravičkog okruga, koji su osigurali svoju proizvodnju, iznosi 70 odsto od plaćene premije osiguranja.
Za podsticaje za osiguranje ratarskih kultura maksimalni iznos podsticaja je 100.000, a kod osiguranja povrtarskih kultura 500.000 dinara. Za voćarske kulture, vinovu lozu i hmelj, maksimalni iznos podsticaja je 1.000.000, a za osiguranje rasadnika i/ili mladih višegodišnjih zasada pre stupanja na rod – 500.000 dinara. Maksimalni iznos podsticaja za osiguranje životinja je 2.000.000 dinara.
Za sve vrste podsticaja korisnik može da ostvari maksimalno 2.500.000 dinara.
Ako je nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva zaključio ugovor sa organizatorom proizvodnje koji je osigurao useve, plodove, višegodišnje zasade, rasadnike i životinje, zahtev u njegovo ime podnosi organizator proizvodnje.
V. S.