Društvo Kultura

ДРАГОЉУБ ТОШИЋ, ЈЕДАН ОД НАЈБОЉИХ ФОТОГРАФА 20. ВЕКА

ОДРЖАНИ “ДАНИ ФОТОГРАФИЈЕ У СРБИЈИ – ЧАЧАК 2024.”

У организацији Фото кино клубаЧачаки уз покровитељство Града Чачка, прошле суботе, 27. јула, одржани суДани фотографије у СрбијиЧачак 2024.”, односно, отворене су изложбе у средњем и горњем холу Културног центра и у малој сали је организована трибина, под називомФотографски живот Драгољуба Тошића”. Такође, отворен је јединствен Салон фотографија у Прислоници. У оквируДана фотографијеорганизована је и промоција фото опремеНикон”, заступникаРефотиз Београда

Меморијална изложба фотографија Драгољуба Тошића, једног од најбољих српских аутора 20. века, постављена је од оригиналних фотографија старих 60 и 70 година, израђених аналогно на фото папиру, што је јединствена прилика да их наши суграђани виде у средњем холу Културног центра. У оквиру манифестације “Дани фотографије у Србији – Чачак 2024.”, отворена је и изложба фотографија 1. Меморијал Драгољуба Тошића и уручене су награде победницима.    

– Пре скоро пет деценија, давне 1977. године, настао је и Фото кино клуб “Чачак”, када је група младих ентузијаста из Чачка, упознала Драгана Тошића. Из великог пијетета према човеку и фотографу, какав је био Драгољуб Драган Тошић, за нас пријатеље Тошке, овогодишње “Дане фотографије” посветили смо успомени на њега, нажалост, 20 година након што више није са нама. И то само физички, јер сећања на Тошкета и дружења са њим још увек живе. Меморијална изложба је сатављена од оригиналних радова који су настали 60-их и 70-их година прошлог века. Свака од ових фотографија је стара више од 60 година. Фотографије су урађене у класичном аналагном поступку са филма и на фото папиру, што данас готово више нико не ради. Захваљујући његовој породици обезбедили смо ове дивне фотографије. Драгољуб Тошић је био велики фотограф, међутим, рано је завршио фотографску каријеру. Посветио се педагошком раду, како кроз обуку појединаца, тако и као подстрекач оснивања великог броја фото кино клубова у некадашњој Југославији. Поред меморијалне изложбе фотографија, организовали смо и 1. Меморијал Драгољуба Тошића, са темом “Деца”. Једна од омиљених Тошићевих тема су била деца и доста их је сликао. Желимо да ова изложба постане традиционална и следеће године ће бити изабрана друга тема. Изложбе ће бити отворене до половине августа – рекао је на отварању манифестације “Дани фотографије” председник Фото кино клуба “Чачак” Војислав Војо Пештерац, МФ ФСС и FIAP/дијамант 3.

Иначе, на расписани конкурс за изложбу фотографија 1. Меморијал Драгољуба Тошића, са темом “Деца”, приспело је 394 фотографије од 100 аутора, од чега је за излагање одабрано 58 фотографија од 58 аутора. Од 58 аутора којима су фотографије примљене, 20 су са звањем МФ ФСС, КМФ ФСС и са листе десет најуспешнијих аутора ФСС за 2023. годину, па је испуњен услов да изложба има Први ранг ФСС.

– Манифестација “Дани фотографије у Србији”, 22. по реду, једна је од осам значајних манифестација за Град Чачак, поред Меморијала Надежда Петровић, Дисовог пролећа и осталих. То довољно говори о односу Града према овој манифестацији, али и о њеном кавлитету. “Дане фотографије” организује Фото кино клуб “Чачак”, цивилно друштво које није на званичној културној сцени, односно није институција културе. Али, веома је значајно што постоје удружења грађана која имају квалитет и која могу да обогате нашу културну сцену – рекао је Милош Папић, члан Градског већа, отварајући 22. “Дане фотографије у Србији – Чачак 2024”.

У оквиру ове манифестације одржана је и фото трибина, под називом “Фотографски живот Драгољуба Тошића”, отворен је јединствен Салон фотографија у Прислоници и организована промоција фото опреме “Никон”, заступника “Рефот” из Београда. 

Н. Р.

ДРАГОЉУБ ТОШИЋ – ПРИПОВЕДАЧ

… У Тошкетовом стваралаштву човек је увек био доминантна фигура и тема, његово главно поље интересовања, вечити извор радости и патње, симболика и филозофска мисао… укратко, живот као такав. Код Тошкета би се рекло да све постоји за и због човека, и да у оваквом устројству света нема и не може бити интересантније теме. Упркос том „грандиозном“ поимању човека, на његовим фотографијама људи су једноставни, рекли бисмо сасвим обични, тим пре стварни, животни и занимљиви. Ликовност је, наравно, присутна и врло зналачки примењена, али и даље ненаметљива, јер је садржај за Тошкета увек испред изгледа. У бројним фотографијама успео је да постигне одличан баланс између та два аспекта фотографије, руководећи се принципима тадашњег фотографског манира да ликовност мора да прати садржај и обрнуто.

Фотографије Драгољуба Тошића су речите. Оне увек нешто приповедају. Понекад више о субјектима или објектима на фотографији, а понекад много више о аутору. Емпатичан и сензибилан, Тошке се лако приближавао људима, нарочито деци чије поверење није лако задобити. А он их је увек видео, као мале – велике људе који веома личе на нас одрасле, али и даље знају тајну игре и маште. А ту тајну Тошке је радо делио с другима што га је и довело до педагогије којој се посветио у потпуности, свесно занемарујући сопствени фотографски рад. Задовољство давања које неминовно покреће узвраћање, било му је највећа сатисфакција… – написала је, између осталог, Ивана Томановић, редовни професор на Академији уметности Нови Сад, у пропратном каталогу 22. “Дани фотографије у Србији – Чачак 2024”.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.