СПЕЦИЈАЛИСТИЧКИ ПРЕГЛЕДИ ДЕЧЈЕГ КАРДИОЛОГА У ОРДИНАЦИЈИ „YUTA CENTAR“
Болести срца које су се у прошлости везивале, углавном, за старије пацијенте, данас нису реткост ни код веома младих људи. Постали смо „овисници“ брзог темпа који намеће модерно доба, често не водећи рачуна о својим реалним могућностима и здрављу, укључујући и своје срце. То се посебно односи на младе који се активно или рекреативно баве спортом. Стручњаци упозоравају да би требало да раде редовнe контролне кардиолошке прегледе. У Специјалистичкој ординацији „Yuta Centаr – др Сузана Костић“ од пре неколико месеци ове прегледе, као и дијагностику и лечење деце са урођеним срчаним манама ради др Иван Удовичић, дечји кардиолог из Здравственог центра Ужице.
Редовно лекарско праћење др Удовичић препоручује свима који имају интензивније тренинге, а посебно они код којих су раније примећене промене на ЕКГ-у или у клиничкој слици.
– Свако ко тренира седмично више од три пута, има профи-тренинг. Уз то, млади имају и редовне школске обавезе, често воде неуредан живот, мало спавају, користе енергетска пића… Мало је тренера који су добро едуковани и деци скрећу пажњу на то какав стил живота морају да воде. Мој савет је да, поред спортског, на најмање годину и по морају проћи и кардиолошки преглед. Посебно је то важно ако је дете већ имало неке неразјашњене тегобе. Од дијагнозе зависи да ли и колико неко сме наставити са тренинзима – каже др Удовичић.
Сама деца, често, занемарују тегобе, али их могу препознати родитељи и, наравно, тренери. Уочљиви знаци су недостатак енергије и снаге за цео тренинг, посебно ако се то понавља, честе су респираторне инфекције, али посебно треба обратити пажњу на то ако је дете имало кратак губитак свести.
– То могу бити вазовагалне синкопе (краткотрајан губитак свести) у затвореним, загушљивим просторијама. Али, могу да укажу и на нека обољења, кардиолошка и/или неуролошка. На срчане проблеме код мале деце, родитеље може да упозори и ненапредовање у тежини и целокупном развоју – каже др Удовичић, али наглашава да овдашњи педијатри изузетно добро „препознају“ ове проблеме код деце.
Младе генерације или се уопште не баве спортом или су својеврсни „робови“ тренинга и теретана. Није добро ни једно, ни друго. Стручњаци истичу да су спорт, посебно вежбе, трчање и шетње веома важни за развој малишана. Али, и то се мора радити како ваља, јер у супротном може имати негативан ефекат. Доктор Удовичић, наравно, саветује тренинге два до три пута седмично. Предност даје аеробним тренинзима на отвореном простору. На питање да ли му се за савет обраћају тренери, ако уоче здравствени проблем код својих младих спортиста, он каже да му се то само једном догодило!!! А било би више него пожељно да тим младим спортистима повремено предавање одрже управо кардиолози, па и други медицински стручњаци.
– Колико је важно бити активан, исто толико су важни одмор и сан, односно, време да се организам опорави – истиче наш саговорник.
Он наводи да је велики проблем данашњих малишана и младих гојазност, и то у већем делу света. Од седам његових пацијената са високим притиском, код шест је присутна и гојазност.
– Узрок је, наравно, неадекватна исхрана, не само када је реч о избору хране, већ и о времену када се она узима. Деца често једу грицкалице у касним вечерњим сатима. Уз то, многа немају развијену моторику, нити кондицију, па се много тога погрешно тумачи као кардиоваскуларни проблем, а реч је о „пасивности“ деце – каже др Удовичић, који је предлагао едукацију тренера различитих спортова, јер сматра да они могу имати велики утицај на младе спортисте.
Инфекција вирусом ковид 19 и код деце и адолесцената може да направи исте компликације као и код одраслих. Доктор Удовичић каже да је имао много млађих пацијената која су се после прележаног ковида жалили на „прескакање“ срца, малаксалост, вртоглавице… Али, су то, углавном, била пролазна стања.
В. Т.
Заказивање специјалистичких прегледа код др Ивана Удовичића у „Yuta Centru“, као и додатне информације, могу се добити телефоном на број 032 344 575.