ЗА ПОВЕЋАЊЕ ИНФОРМАТИЧКЕ ПИСМЕНОСТИ
Чланове удружења пензионера из пет региона са подручја западне Србије, у среду, 1. јуна, угостило је Удружење пензионера Чачак. Повод састанка била је додела компјутерске опреме, са циљем повећања информатичке писмености чланова удружења, којих има око 11.000.
Савез пензионера Србије, заједно са Републичким фондом пензијско инвалидског осигурања, последњих месеци је својим удружењима и организацијама донирало компјутерску опрему. Циљ ове акције је да се повећа информатичка писменост чланова удружења пензионера, али и да се олакша информатичко повезивање свих чланица са централом у Београду.
– Удружење пензионера, по статуту, није политичка организација, већ хуманитарна. Имамо изванреду сарадњу са Фондом ПИО и са нашом локалном самоуправом. Чачак има 27.000 пензионера, а њих 11.000 су чланови нашег удружења. Помажемо пензионерима тако што им обезбеђујемо дрва, угаљ, разне пакете и све што им је неопходно за нормалан живот. Прошле године смо за пензионере обезбедили 1.200 тона угља, 420 кубика дрва, по повољнијим ценама, али на дужи рок отплате, бескаматно. Али, и донација компјутерске опреме нам пуно значи – рекао је Миладин Савић, председник Удружења пензионера Чачка.
Према речима Светлане Рацковић, директора Филијале Фонда ПИО Чачак, реч је о опреми која је у систему модернизације технолошке опреме замењена напреднијом:
– За Удружење пензионера то је сасвим довољно технолошки напредна опрема, па смо им донирали. Њима је то било од великог значаја, а за нас није било много. А и да јесте, за њих бисмо урадили и много више. Одржавамо врло интензивну и блиску сарадњу, на дневном нивоу. Наша подршка се одражава кроз солидарну помоћ, кроз објекте за дневни боравак пензионера, које они користе за своје активности, кроз одобравање бесплатне рехабилитације за наше кориснике пензија… На многим пољима је наша сарадња врло интензивна и на обострано задовољство функционише веома добро – нагласила је Светлана Рацковић.
Састанку је присуствовао и председник Савеза пензионера Србије Андреја Савић, који је том приликом подсетио да су протекле две године биле изузетно тешке за пензионере, али и да се нада да ће у наредном периоду бити учињено све да се изађе у сусрет старијој популацији.
– Иза нас су две тешке године, које су биле обележене епидемијом ковид-19, а сада је актуелан међународни проблем – рат у Украјини, који итекако утичу на економску основицу нашег друштва. Желим да укажем на повезаност свих питања пензионера, од усклађивања пензија, раста пензија, обуздавања инфлације и напора државе да се материјални положај пензионера побољша. Ситуација је врло деликатна управо због негативних последица и епидемије и глобалних геополитичких кретања. У овом тренутку у Србији има 1.660.000 пензионера и то је врло значајан део од укупне друштвене популације. Држава је у протеклом периоду имала коректан однос, а економски пакети подршке су у значајној мери олакшали материјални положај наших најстаријих суграђана. Међутим, улазимо у један неизвестан период, пре свега, геополитичког карактера. Мислим да ћемо имати пуно задатака да, као валидан социјални актер у друштвеном дијалогу са државом, утичемо на побољшање материјалног положаја, наравно, уз економске могућности државних финансија – рекао је, поред осталог, Андреја Савић.
Градска управа је увек била подршка свим удружењима пензионера у Чачку, што неће изостати ни у наредном периоду, нагласио је заменик градоначелника Владан Милић.
– У последње четири године смо отворили неколико нових домова, има мало проблема у раду, поготову у последње две године, у време короне. Управо зато Град мора да помогне мало више, да би клубови остали за дружење пензионера, јер за то су и намењени. Имамо одличну сарадњу и са председником Удружења пензионера Чачка и са Извршним одбором. Финансијски помажемо сваке године, путем конкурса за удружења, а они тај новац користе на прави начин и својим радом доказују апсолутно оправданост постојања њиховог удружења – рекао је Владан Милић.
Састанак је одржан у Клубу пензионера на Љубићком кеју.
Н. Р.