малињак
Selo

ДОБРИВОЈЕ РАДОВИЋ: „АКОНТНА ЦЕНА МАЛИНЕ НЕ МОЖЕ БИТИ ИСПОД ТРИ ЕВРА!“

ДОБРИВОЈЕ РАДОВИЋ, ПРЕДСЕДНИК АСОЦИЈАЦИЈЕ МАЛИНАРА СРБИЈЕ: „АКОНТНА ЦЕНА МАЛИНЕ НЕ МОЖЕ БИТИ ИСПОД ТРИ ЕВРА!“

Остало је само непуних месец дана до почетка бербе малине. Поједине хладњаче су ових дана изашле са аконтном ценом малине од 200 динара по килограму, која, према оцени произвођача, не може да покрије ни најосновније трошкове производње. Добривоје Радовић, председник Асоцијације малинара Србије, истиче да аконтна цена малине у овој сезони ни у ком случају не би требало да буде испод три евра по килограму.

Добривојe Радовић, председник Асоцијације малинара Србије
Добривојe Радовић, председник Асоцијације малинара Србије (фотографија из архиве)

Прве понуде откупљивача овог извозног воћа, изазвале су право незадовољство малинара који свакодневно гледају у небо због лоших временских прилика које никако не посустају. Страхују од бујичних поплава и града, а истовремено се питају да ли ће у овој години успети да покрију све оно што су уложили у малињаке.  Како наводи Добривоје Радовић, председник Асоцијације малинара Србије, понуде појединих хладњачара да малину овогодишњег рода откупљују по аконтној цени од 200 динара нису нимало реалне, јер су трошкови производње у овој сезони драстично скочили, пре свега, због светске економске кризе и драстичног поскупљења пољопривредног репроматеријала.

малињак

– Срели смо се са министарком пољопривреде Јеленом Танасковић прошле недеље током њеног боравка у Ивањици и са њом разговарали о потреби да се хитно поправе атарски путеви, како бисмо могли да дођемо до малињака и спроведемо предвиђене агротехничке мере. Након тога смо врло брзо добили информацију да је за поправку некатегорисаних путева у Ивањици држава издвојила 50 милиона динара. Друга тема је била аконтна цена малине овогодишњег рода. Према нашој калкулацији, аконтна цена малине не би требало да буде испод три евра, што је заиста минимално. Објаснили смо каква је ситуација на терену и указали на проблеме које су проузроковале временске неприлике у протекла два месеца, на последице града у појединим подручјима, бујичне поплаве, претерану влагу, сушење изданака малине, последице града, што ће, свакако, донети умањење рода са прошлогодишњих 60.000 на неких 40.000 тона. Искрен да будем, нисам се надао да ће бити предузето било шта након тог разговора, али је  евидентно да је издвојен новац за сређивање атарских путева, а видећемо исход и нове рунде разговора представника ресорног министарства са хладњачарима – рекао је Радовић у изјави за наш портал.

Председник Асоцијације малинара Србије је рекао да малинари не могу да спроведу агротехничке мере у својим засадима, јер их спречава блато. Истовремено је напоменуо да „уколико се појави буђава малина, требало би да се зна да произвођачи спроводе агротехничке мере по препорукама технолога и хладњачара“.

В. С.

Добривојe Радовић, председник Асоцијације малинара Србије (фотографија из архиве)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.