ИМПРЕСИВНО И ТРЕЋЕ КОНЦЕРТНО ВЕЧЕ ФЕСТИВАЛА “КАРУСЕЛ”
Због неповољних временских услова, треће концертно вече Фестивала амбијенталне и етно музике “Карусел”, уместо у Атријуму, одржано је у великој сали Културног центра Чачак. У понедељак 7. августа, посетиоци, у нешто мањем броју због кише, уживали су у три сјајна концерта, у музици извођача из Северне Македоније и Београда. Јединственим приступом традицији, чему од оснивања тежи Фестивал “Карусел”, публици је поклоњено још једно импресивно музичко вече, што се најбоље видело у наступима састава “Перија” из Скопља, београдског бенда “Naked” и дуа “Добрила и Дориан”.
АНГАЖОВАНЕ ТЕМЕ КОЈЕ ПОКРЕЋУ ЕМОЦИЈЕ
Састав “Перија”, који чине три девојке и један мушкарац, користи старе традиционалне инструменте. Иако је углавном реч о специфичном звуку са богатим музичким наслеђем југа Балкана и Македоније, бенд “Перија” користи и неке савременије елементе, делове психоделичног звука, подсећа Душан Даријевић, уметнички директор Фестивала “Карусел”:
– “Перија” негује специфичан однос према традицији, бар када је реч о инструментима. Али, занимљиво је то што користе текстове савремених песника Балкана, где говоре о ангажованим темама које покрећу емоције. То је потпуно изненадило публику, па и организаторе. Свака земља Балкана је представљена својим песником и то на оригиналним језицима, турском, грчком, албанском, српском, македонском. Реч је о ауторским композицијама, али на старим инструментима који су карактеристични за балканско музичко наслеђе и још шире.
ЧАЛГИЈА КАО ИНСПИРАЦИЈА
“Добрила и Дориан Дуо” извели су традиционалну македонску музику, песме са оба албума, такође, на старим инструментима.
– Углавном су то традиционалне песме, али са нашим, савременијим погледом и нису из једног жанра, већ су комбинација стилова. Иако је реч о традиционалним инструментима, код нас се користе и у урбаној музици. Осим у традиционалном смислу, користимо их и на савременији начин, звуче амбијенталније и има пуно импровизације – каже Дориан Јовановић.
Добрила и Дориан заједно наступају од 2008. године, када су основали састав “Chalgia Sound System”.
– Упознали смо се 2006. године у једној школи за чалгијску музику, а инспирација за “Добрила и Дориан Дуо” је повезана са ковидом и забраном окупљања, због чега наш састав није могао увек да вежба. Добрила и ја смо у стидују покушали сами да радимо и то је одмах “кликнуло”. Тако је настао наш дуо, инспирасан умањивањем свега – изјавио је за медије Јовановић.
Састав “Chalgia Sound System”, који је наступио на завршној концертној вечери фестивала, 8. августа, изводи искључиво чалгијску музику у традиционалном маниру, као у некадашња, стара времена. То су песме из урбаних крајева Македоније, из Скопља, Велеса, Охрида, Битоља, Прилепа, шаренолике, љубавне, лирске песме…
– Чалгија подразумева извођење музике на старим и за данашње време необичним инструментима. Пошто је настала у време турске империје на балканском простору, пуно је под утицајем источне музике. То није само османлијска, већ уопште музика источног карактера. За Балкан су инструменти попут уда или канона доста необични, а виолина је, наравно, данас свуда присутна. Наш састав не користи кларинет, јер желимо да створимо камернији звук. Овде су присутни само класични источњачки инструменти – објашњава Дориан Јовановић и наглашава да им је драго што су гости Чачка и “Карусела”, фестивала који функционише са огромном дозом ентузијазма.
МЕШАВИНА ЏЕЗА СА НОВИМ ТЕНДЕНЦИЈАМА
Публика је подједнако уживала и у наступу састава “Naked” из Београда, који често гостује у иностранству, на турнејама и по Латинској Америци и Азији, најчешће наступа као квартет. Бенд је препознатљив по јакој ритмичкој секцији, а мелодијску линију преноси кроз звук саксофона и виолине.
Организатори оцењују да је најдоминантнији утисак овогодишњег фестивала добра енергија која се интерактивно ширила од публике ка извођачима и од извођача ка публици. Посетиоци су уживали у одличном програму “Карусела”, мешавини џеза са новим тенденцијама, али и знали да награде извођаче дугим аплаузом. Звезда фестивала је дефинитивно био “Васил Хаџиманов Бенд”, који је премијерно извео материјал са новог албума, а који ће на јесен изаћи за “Кроација рекордс”.
Одржана је и музичка радионица за перкусије “Drum Room” (од 9. до 11. августа), коју је водио перкусиониста Александар Алемпијевић, у дворишту Градске библиотеке. Фестивал ће бити затворен 15. августа, изложбом фотографија Александра Алемпијевића са овогодишњег 15. издања “Карусела”.
Фестивал се ове године реализује у оквиру манифестације “Чачак – престоница културе Србије 2023”, односно, пројекта “Чачанска родна”. Организатори су Асоцијација за уметност и културу “Карусел” и Туристичка организација Чачка, а покровитељи Град Чачак и Министарство културе.
Н. Р.
Фото: Н. Р. и Милета Р. Савић