СВЕЧАНОМ СЕДНИЦОМ ОБЕЛЕЖЕН 18. ДЕЦЕМБАР, ДАН ГРАДА
ДОБИТНИЦИ „ДЕЦЕМБАРСКЕ НАГРАДЕ“: „УРБАНПРОЈЕКТ“, ДР СВЕТИСЛАВ МАРКОВИЋ И ДЕЈАН БИСЕНИЋ, ПОЧАСНИ ГРАЂАНИН ЧАЧКА МИРОСЛАВ ИЛИЋ
Свечаном седницом Скупштине града и уручивањем највиших градских признања, у великој сали Kултурног центра, данас је обележен 18. децембар – Дан града Чачка. Овогодишњи добитници „Децембарске награде“ Града Чачка су: предузеће „Урбанпројект“ , др Светислав Марковић и Дејан Бисенић, док је звање почасног грађанина Чачка додељено певачу народне музике Мирославу Илићу из Мрчајеваца.
Поздрављајући присутне госте, председник Скупштине града Игор Трифуновић је подсетио да се данас обележава 616 година од првог писаног помена имена нашег града.
– Данас обележевамо више од шест векова постојања, значајне историје и богате традиције којом се поносимо, што је велика част за нас и за овај град. Чачани су вредни и марљиви људи и само захваљујући томе, наши драги Чачани, показали смо да заједно имамо визију и да идемо путем просперитета – рекао је, између осталог, Трифуновић.
Градоначелник Чачка Милун Тодоровић је рекао да је прослава Дана града права прилика да се сумирају овогодишњи резултати, али истовремено да се праве и нови планови за наредну, 2025. годину.
– Знамо шта смо радили са шеталиштима, парковима, вртићима, саобраћајном инфраструктуром, великим државним пројектима, од ауто-пута „Милош Велики“ који до пролећа отварамо и до Пожеге, Моравским коридором, везом између Чачка и Kрушевца, Међународним аеродромом Лађевци, Индустријском зоном „Цер“, Индустријском зоном у Kоњевићима за наше домаће привреднике, новом немачком инвестицијом PWO SEE, поред „Форверка“ и „Елдизија“ у Прељини, која у априлу креће са радом. Оно што је нама најважније, то је брига о човеку, доступност сваком суграђанину и суграђанки, без обзира да ли живе на сеоском или на градском подручју – поручио је градоначелник Чачка.
Ове године звање „Почасног грађанина Чачка“ додељено је прослављеном певачу народних песама Мирославу Илићу из Мрчајеваца, чија музика, како је наведено у образложењу, није само спој мелодије и традиције, већ је кроз бројне хуманитарне концерте које је организовао, а било их је више од 1.000, постала и симбол солидарности, љубави и подршке за све оне којима је помоћ била најпотребнија. Примајући плакету, Илић није могао да сакрије колико је ганут што је овакву почаст добио баш у свом граду.
– Ово је посебан дан у мом животу. Мислио сам да сам добио све што постоји у народној музици у смислу признања и награда. Ова вест ме је затекла. Прво сам био изненађен, а онда ме обузео осећај среће и задовољства, који, нећу да кријем, и сада траје. Од свих тих признања, а много их је, ово ће имати посебно место у мом срцу и мом животу. Да не будем лажно скроман, од самог почетка у мојим венама и мојим песмама имало је толико Чачка, Мрчајеваца, Љубића, Јелице, тако да ово признање не сматрам незаслуженим – рекао је Илић.
„Урбанпројекту“ је ове године припала „Децембарска награда“, јер ово предузеће, како је наведено на Свечаној седници, више од пола века обликује не само изглед, већ и душу овог града. Од својих почетака, ово предузеће је увек било много више од планирања простора, оно је стварало визију будућности, а та визија је и данас присутна у свим улицама Чачка, у свакој згради, у сваком објекту. „Урбанпројект“ није унапређивао само изглед Чачка, већ је свој траг оставио широм Србије и Црне Горе, као и у периоду обнове после НАТО бомбардовања. Својим посвећеним и квалитетним радом, ово привредно друштво је постало кључни део Чачка, невидљива нит која повезује све његове делове, стварајући јединствену целину.
У име “Урбанпројекта“, награду је примила Зорица Сретеновић, заменица директора.
– У протеклих 50 година „Урбанпројект“ је оставио значајан траг у сфери урбанистичког планирања и пројектовања објеката високоградње и нискоградње, а ми, који смо сада у њему, трудићемо се да ангажованим и квалитетним радом, као и до сада, наставимо даље, поштујући претходне године и правдајући ово признање које нам је Град доделио – нагласила је Сретеновић.
Др Светислав Марковић, професор и истраживач, након завршене Техничке школе у Чачку студирао је на Машинском факултету у Kрагујевцу, где је и започео своју научну каријеру. Радио је као конструктор и пројектант у Техничко-ремонтном заводу „Црвена застава“. Своју каријеру је наставио као професор на Високој техничкој школи и Факултету техничких наука у Чачку. Током свог посвећеног и плодотворног рада објавио је више од 260 научних и стручних радова, преко 140 чланака, као аутор и коаутор више од 70 књига, укључујући и 29 моногарфија. Међу најзначајнијим радовима су „Регенерација зупчаника и мерне јединице“, први уџбеник ове врсте у Србији.
У име професора Марковића, награду је примила његова супруга Снежана Марковић. Она је прочитала писмо професора, који је био спречен да лично прими највише градско признање.
– Нико ко се бави науком и истраживањима не ради то због награде, али награде пријају и изазивају лепе емоције. Посебно су танане емоције када се награда за постигнуте резултате добије у свом граду. Поносан сам што ми је додељено значајно одличје у граду у којем живим и радим. Наравно, овакво признање ствара обавезу да се и даље трудим и радим на афирмацији нашег града, а мој рад ће увек бити посвећен Чачку и Чачанима, а пре свега, мојим студентима и младим талентима – наведено је, поред осталог, у писму др Марковића.
„Децембарску награду“ примиоје и Дејан Бисенић који је себи поставио јасан циљ – да буде на услузи својој заједници. Његов живот је обележен дубоким осећајем одговорности према другима и спремношћу да увек изађе у сусрет људима у невољи, не рачунајући сате и не размишљајући о сопственим потребама. Његова посвећеност спасавању људи од једног од највећих природних страхова – од сусрета са опасним и отровним змијама траје готово три деценије.
– Ја сам само један мали, обичан грађанин. Хвала мојим суграђанима који су са одушевљењем прихватили ову вест. Мени је привилегија и част да помогнем другима, а о наградама никада нисам размишљао. Хвала мом граду. Ово признање за мене је један велики „ветар у леђа“ – рекао је Бисенић.
Специјално за ову свечаност, приређен је и пригодан музички прогам у извођењу Зорана Бранковића и оркестра „Лефтерија“.
В.С.