ПОТПИСАН УГОВОР О СУФИНАНСИРАЊУ РЕКУЛТИВАЦИЈЕ ДРУГЕ Б ФАЗЕ БИВШЕ ДЕПОНИЈЕ
Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић и градоначелник Чачка Милун Тодоровић потписали су у среду, 3. марта, Уговор о суфинансирању завршних активности на депонији „Прелићи“, односно санацији друге Б фазе. Према најавама, завршетак санације некадашње несанитарне депоније очекује се до краја ове године. Цео пројекат, подељен у три фазе, кошта укупно 198 милиона динара, од чега је 175 милиона финансирало ресорно Министарство, које је за фазу II Б определило 70, 6 милиона динара.
Пре потписивања Уговора, министарка Вујовић и њени сарадници су са представницима Града Чачка и јавних предузећа „Комуналац“ и „Дубоко“, посетили црпну станицу у Љубићу, Трансфер станицу и бившу депонију на локацији „Прелићи“. Према речима министарке Вујовић, велики део депоније већ је саниран и озелењен, тако да она верује да ће до краја 2021. простор од седам хектара бити потпуно уређен.
– Сада смо потписали уговор за око 71 милион динара. Већ током ове недеље тај новац биће на рачуну Града, а онда ћемо расписати јавне набавке за II Б фазу, која обухвата уређење горњег платоа депоније и биотрнове. Биће постављен један објекат који ће „сакупљати“ све биотрнове, као и ослобађање метана отплињавањем. Колико ће то трајати, зависи од нивоа и количине метана на тој локацији, будући да је ту више од десет метара наслаге. У овај пројекат ми смо уложили наших 40.000 квадратних метара фолије која стоји више од 20 година. За другу Б фазу потребно је укупно 55.000 квадратних метара, тако да додатних 15.000 финансира Министарство кроз овај пројекат. Очекујем већ крајем лета да и ова фаза буде завршена. После тога, тај простор биће зелена оаза на седам хектара, а када се заврши отплињавање желимо да на тој локацији направимо велики рејонски парк са много спортских и садржаја за децу. Али, пре тога простор мора бити потпуно безбедан од метана – рекао је градоначелник Тодоровић.
Министарка Вујовић похвалила је управу Града Чачка на ефикасности у заштити животне средине, пре свега у припреми великих пројеката – изградњи постројења за прераду отпадних вода.
– Планирано је да планска документација буде завршена у мају ове године. Пројекат ће се финансирати из IPA, као и средствима Министарства заштите животне средине кроз кредит од CEB-а (Развојна банка Савета Европе) – рекла је министарка и обећала подршку и у будућим пројектима који се односе на заштиту животне средине.
Она је подсетила да је Град Чачак код ресорног Министарства конкурисао и са пројектима за озелењавање и пошумљавање. Према прелиминарној ранг листи, рекла је она, Чачак је урадио квалитетан пројекат.
Како је министарка истакла, градско руководство се изузетно труди да смањи аерозагађење низом активности, попут замене котларнице „Пролеће“ у центру града, која је недавно прикључена на гас, без икакве надокнаде за кориснике.
Градоначелник Милун Тодоровић је обећао да ће се у наредном периоду много више радити и на уклањању дивљих депонија на територији Чачка. Како је рекао, постављене су видео клопке, а запослени у ЈКП „Комуналац“ санирали су неке од дивљих депонија. Такође, он је најавио и велику акцију садње дрвећа не само за Дан горана, 21. март, већ током целе године.
– Убеђен сам да ћемо оваквим заједничким ангажовањем и разумевањем које имамо од министарке, њених сарадника и чланова Владе Србије, успети да учинимо град лепшим и чистијим – рекао је Тодоровић и захвалио министарки Вујовић и њеним сарадницима на доброј сарадњи.
В. Т.
Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић рекла је да је у току конкурс за „ланчанице“ на реци Лим, за одбрану од отпада који долази из Црне Горе и мини депонија на обалама река из многих локалних самоуправа.
– Трудићемо се да тај отпад зауставимо, како не бисмо имали опет ново Потпећко језеро – најавила је министарка.