КОМУНАЛНА МИЛИЦИЈА ВРШИ РЕДОВНУ КОНТРОЛУ ОДЛАГАЊА ОТПАДА
И поред готово свакодневне контроле Комуналне милиције која ради у саставу Градске управе за инспекцијски надзор Града Чачка, многи и даље бацају смеће где год стигну. Иако су под видео-надзором, на удару су и рециклажни платои постављени у приградским и сеоским месним заједницама, где је некада више смећа ван контејнера или око самог платоа, него у контејнерима за селекцију. Фото-клопке које се примењују од пре три године дале су видљиве резултате. Али, како из искуства причају комунални милиционари, тек што се очисти једно место и поставе обавештења о забрани и видео-надзору, дивља депонија настане на некој другој локацији. Само током овог месеца успели су да открију починиоце и да уклоне дивље депоније на неколико локација – у Бресници, Риђагама, Коњевићима, Атеници…
Према речима Мирка Вучићевића, комуналног милиционара, неуморног да проблем дивљих депонија постане прошлост, међу прекршиоцима има и повратника, који чак и после упозорења или санкције, само превезу смеће са једне на другу локацију. Срећом, већина после упозорења или прве казне „научи лекцију“. Вучићевић наглашава да ова служба настоји да делују што више превентивно, односно откривеним пoчиниоцима, ако им је то први прекршај, као упозорење пошаљу записник и обавештење са бројевима телефона где и како правилно могу одложити разне врсте отпада. Ако то не уроди плодом, следи пријава, новчана казна и обавеза плаћања чишћења дивље депоније. И писање „Чачанског гласа“ дало је ефекта, па сада, каже наш саговорник, многи зову ЈКП „Комуналац“ за депоновање грађевинског шута, вртног отпада, за изнајмљивање великих контејнера за кабасти отпад…
Донедавно је рециклажни плато у Атеници често био на мети некултуре и немара. Највеће гомиле правили су стари намештај, столарија, вртни и отпад од грађевинских радова… Према речима мештана, то смеће довозили су ноћу, чак и из удаљених села, али и прве комшије. Вучићевић је нашао начин да их заустави. Прошлог месеца је поставио граничник са траком и додатно обавештење о начину правилног депоновања отпада и од тада није било пријава из ЈКП „Комуналац“.
– Тај плато је велики, али колико сам уочио, мештани нису довољно информисани где и како да одлажу разне врсте смећа. На исти начин покушавамо да решимо и проблем рециклажног платоа поред гробља у Атеници – каже Вучићевић и апелује на грађане да на прави начин селектују отпад на тим платоима.
Приликом појачане контроле нарушавања комуналног реда, Комунална милиција је почетком јула контролисала паљење отпада у Бресници. Тада су и открили дивљу депонију, углавном, амбалажни и комерцијални отпад. Врло брзо је откривен идентитет лица, издати су прекршајни налози правном и одговорном лицу у правном лицу, са седиштем у Краљеву! Ово није јединствен случај и често се догоди да су откривени починиоци из другог града, најчешће из суседства.
Један плац у Риђагама, поред регионалног пута, често је затрпан смећем, које великим делом заврши у самој Морави. Тако је било и половином јула, а поред амбалаже и кућног смећа, бачена је и већа количина замењених делова возила. И овде је Вучићевић убрзо пронашао доказе и уз помоћ Полицијске управе Чачак, утврдио ко је одговоран за прекршај. Поред издавања прекршајног налога, прекршилац је истог дана, по усменом наређењу, очистио и уклонио све оно што је бацио. Ова локација се убрзо нашла поново на удару. Овог пута смеће, највећим делом старе филтере из возила, довезао је мештанин Љубића! И овај пример показује колико неки људи мало размишљају, јер ће река отпад убрзо „вратити“ до њиховог прага.
Локација поред бедема према Чемерници у Коњевићима, такође близу Мораве, једна је од оних на којима се скоро деценију правило велико сметилиште. После недавног писања „Чачанског гласа“ и деловања Комуналне милиције, стање се знатно променило. Постављене су фото-клопке, на сваких десетак метара су упозорења о забрани бацања отпада, на коме су и бројеви телефона надлежних у ЈКП „Комуналац“. И поред свега тога, дешава се да осване нова гомила смећа, као што је то било недавно. На основу пронађених доказа и увидом у фото-документацију са фото-клопке, утврђено је ко је одговоран за учињен прекршај, па је лицу поред поступања изречено и усмено наређење. Када су убрзо контролисали ту локацију, комунални милиционари су утврдили да је прекршилац поступио по издатом усменом наређењу и очистио своје смеће.
– Има мештана који нам нуде помоћ, али и оних који и даље бацају смеће на ту локацију. Недавно смо открили да су почели да бацају и на ново место у близини, али и ту смо поставили упозорења. Суштина је да одмах реагујемо, јер када виде да је бачена само једна кеса или гума од аутомобила, убрзо на том месту настане депонија – истичу у Комуналној милицији.
У сваком отпаду налази се доказ за комуналне милиционаре, који често у шали кажу да је то ДНК, делом поглед у новчаник, а понекад и породична прича о ономе ко прави депонију. Уз све што дотерају, починиоци најчешће баце и нешто потпуно лично – ЕКГ снимак, лекарски налаз, доказ о куповини, рачуне, стара писма, разгледнице, породичне документа и фотографије, па и оне веома старе и драгоцене…
В. Т.
Фото: Комунална милиција, Градска управа за инспекцијски надзор Града Чачка
ПОЗОВИТЕ, ПРИЈАВИТЕ
Грађани могу пријавити дивље депоније телефонским позивом на број 032 342 022 (позиви се преусмеравају и на мобилне телефоне комуналних милиционара), као и мејлом или преко писарнице у Градској управи.
МОРАЈУ ДА ОЧИСТЕ И ПЛАТЕ
Од почетка ове године Комунална милиција писала је 49 пријава онима који су правили дивље депоније. У свим овим случајевима прекршиоци су морали сами да очисте локацију или да плате да ту услугу изврши ЈКП „Комуналац“, а уз то су прекршајно кажњени. Да нису откривени, сви трошкови чишћења дивље депоније били би плаћени из градског буџета.