Дилеме пред нову школску годину – ко бира уџбенике и која је улога родитеља
ИЗВОР: РТС
Бесплатни уџбеници, онлајн, штампани, пе-де-еф варијанте, страни издавачи или Завод за уџбенике, скупљи или јефтинији – толико варијанти је било протеклих месеци у медијима, па су многи грађани помислили да су стручни да одлуче из којих књига деца треба да уче. Ко треба да изабере уџбенике, на основу чега, и колико се питају родитељи?
До почетка нове школске године остало је још мало. Главна дилема је и даље да ли ће ђаци наставу похађати у учионицама, онлајн или комбиновано, али последњих дана родитељи и деца највише размишљају о набавци уџбеника.
У средњим школама купују се уџбеници које је предложило Наставничко веће. У основним школама, већ традиционално бирају се аутори, издавачи, што понекад збуњује родитеље.
„Преозбиљно ми је сувише, као да смо у различитим државама, а не у једном школству, ипак би требало да деца уче из једне књиге, као и ми кад смо били мали и учили смо сви исто“, мишљење је једног родитеља.
Закон о систему образовања и васпитања је јасан – одлуку о томе које ће се књиге користити у настави може да донесе Наставничко веће, али само уз сагласност Савета родитеља.
До несугласица долази када поједини директори не уважавају мишљење Савета родитеља и намећу уџбенике за које се определила школа.
„Улога родитеља није сасвим јасна“
Заштитник грађана каже да је проблем настао зато што постоје два закона – један о систему образовања, по коме родитељи морају о томе да одлучују, и други, који каже да се родитељи само обавештавају о томе које је уџбенике школа изабрала.
„Улога родитеља није ту сасвим јасна. У Закону стоји да они дају сагласност на Савет родитеља, на тај списак уџбеника, али наставници га предлажу. До сада нисмо имали проблем да су родитељи хтели да мењају списак и да се на тај начин мешају. Није идеја да родитељи могу да преиначе“, каже Ивана Оролицки, директорка школе „Светозар Марковић“.
Можда није била идеја, али план неких родитеља јесте да у септембру набаве деци бесплатне уџбенике из којих ће, како сматрају, научити све као и из оних уџбеника које је изабрала школа.
Комплетан списак уџбеника на сајту Министарства
На сајту Министарства просвете може се видети комплетан списак уџбеника по којима се може пратити школски програм, а за поједине предмете постоји и по неколико уџбеника различитих издавача – 11, на пример, за Природу и друштво за трећи разред. Питање је и како одабрати најбољи уџбеник.
„Имали смо Завод за уџбенике који је имао монопол и штампао све уџбенике, а онда је пуштено слободно тржиште уџбеника и пуно издавача је конкурисало“, каже Ивана Оролицки.
У већини школа нова, изабрана издања стигла су крајем прошле школске године и родитељи су их већ преузели. Најјефтиније су књиге за први разред које коштају око 6.000 динара.
Цене драстично расту за старије разреде, јер има и много више предмета. Најскупљи је комплет за осмаке, за који родитељи морају да издвоје око 17.000 динара.