ПУТ ДЕМОГРАФСКОГ ОПОРАВКА ГРАДА ЧАЧКА, ИЗАЗОВИ И ПЕРСПЕКТИВЕ

ДЕМОГРАФИЈА – ПИТАЊЕ НАШЕ БУДУЋНОСТИ!

ДЕМОГРАФИЈА – ПИТАЊЕ НАШЕ БУДУЋНОСТИ!

„ПУТ ДЕМОГРАФСКОГ ОПОРАВКА ГРАДА ЧАЧКА, ИЗАЗОВИ И ПЕРСПЕКТИВЕ“ – НОВИ ПРОЈЕКАТ НАШЕ РЕДАКЦИЈЕ

Наша редакција ће у наредна три месеца на сајту www.caglas.rs, друштвеним мрежама и у нашем недељнику објавити серијал тектова под називом „Пут демографског опоравка града Чачка, изазови и перспективе“. Пројекат ће бити реализован уз подршку Града Чачка.

Република Србија се већ дуги низ година суочава са негативним демографским трендовима који су изазвали промене у структурама становништва. Те промене су неминовно утицале на друштвени, привредни и регионални развој целокупне државе. И град Чачак се, баш као и остала подручја наше земље, годинама суочава са депопулацијом становништва, па смо отуда и одабрали да се у нашем пројекту бавимо овом изузетно значајном и комплексном темом која је, иначе, у свим модерним и уређеним државама постала питање свих питања.

Тема пројекта „Пут демографског опоравка града Чачка, изазови и перспективе“ је анализа постојећег демографског стања на подручју наше локалне заједнице, основних узрока који су довели до депопулације становништва и свих изазова са којима се данас сусреће наше друштво, а пре свега наша држава, као и све локалне самоуправе на њеној територији, како би се поправило стање у тој области. Полазна основа наше темељне анализе демографске слике града Чачка и негативних демографских трендова биће базирана на пописима становништва из 2011. и 2022. године и упоредној анализи релевантних статистичких података који најбоље указују на то колико је значајно да се постојеће мере популационе политике стално унапређују и прате њихови ефекти, јер без подизања стопе наталитета нема ни демографског опоравка.

Током реализације пројекта, идентификоваћемо све узроке који су деценијама уназад утицали на депопулацију становништва, а такође и проблеме са којима се сусрећу млади приликом заснивања породице, као и родитељи приликом одгајања деце, како бисмо мапирали њихове потребе и утицали на надлежне да побољшају већ установљене и креирају нове мере популационе политике, што би за последицу требало да има повећање стопе наталитета, заустављање таласа миграција, пре свега, радно способног становништва и у неком догледном периоду, за неких двадесетак година, и побољшање стања контигента радне снаге.

Део пројекта ће бити усредсређен и на превенцију општег и репродуктивног здравља у циљу подизња нивоа информисаности и свести грађана колико је значајно за опстанак нације, као и за привредни и сваки други развој друштва, да се на прави начин брину о себи.

МАРКИЦА ДЕМОГРАФИЈА

У текстовима серијала ћемо говорити о значају родитељства и бенефитима које имају вишедетне породице, јер деца су наша будућност.

Посебну пажњу ћемо обратити и на актуелне државне и наше локалне мере популационе политике, како бисмо грађанима пружили правовремене и детаљне информације у тој области.

После више од пола века, у Србији нас по први пут има мање од седам милиона, па је онда главно питање шта може да се учини да се заустави тренд депопулације становништва. Наше становништво стари, жене све касније рађају, све је више развода бракова, нарушен је нуклеус породице, смањује се контигент радне снаге… Дефинитивно, решавању овог комплексног проблема треба подједнако да се посвете и држава и локалне самоуправе, надлежне институције и службе, стручна јавност, као и медији. Управо због тога, наша медијска кућа жели да реализацијом овог пројекта пружи свој допринос подизању степена информисаности грађана о овој изузетно значајној теми, као и нивоа свести о значају рађања за сваки значајнији помак у стварању боље демографске слике нашег града, као и Србије.

Подстицање наталитета је национални интерес Србије. Републички савет за популациону политику је формиран 2016. године, од када практично и креће озбиљнија битка за заустављање пада наталитета у нашој земљи. И надлежни у Чачку су на време препознали проблем пада наталитета и установили одређене мере, које су чак и претходиле кампањи која је покренута на државном нивоу.

Заједно са Владом Републике Србије, Град Чачак годинама уназад чини све што може да финансијски оснажи мајке које су стуб сваке породице, али и да бројним другим мерама пружи подршку породицама и да их подстакне да се лакше одлучују за рађање више деце. Према броју мера популационе политике које спроводи и висини издвајања новчаних средстава за те намене, Чачак је одувек предњачио у односу на бројне друге локалне самоуправе у Србији. Поред финансирања вантелесне оплодње, субвенционисаних комуналних услуга за вишедетне породице, студентских стипендија, плаћања екскурзија и летовања за децу из вишечланих породица, које Градска управа финансира директно, постоје и неке друге мере које, такође, доприносе растерећењу породичног буџета, а које Град Чачак спроводи путем Центра за социјални рад.

Савет за популациону политику Града Чачка формиран је у 2018. години, као стручно саветодавно тело које има задатак да прати стање у области популационе политике, разматра и предлаже мере за побољшање демографске слике чачанског краја и оцењује постигнуте ефекте на пољу поспешивања наталитета.

Иначе, у току је и израда новог Акционог плана за популациону политику Града Чачка за период од 2024. до 2027. године који ће, сигурно, обухватити и неке нове мере за поспешивање рађања и стварање бољих услова за родитељство.

Важно је истаћи да популациона или демографска политика немају само демографске ефекте. Није само битно колико нас има, него је важан и квалитет иза тог квантитета и то да се зна да у таквим мерама популационе политике постоје и они други ефекти који нису демографски, а везани су за економску и социјалну сферу. Неопходно је да прође извесно време како би се показало да ли популациона политика даје добре резултате, а у Србији је управо сада, према мишљењу добрих познавалаца наших демографских прилика, наступио прави моменат да се отпочне једно дубинско истраживање о ефектима свих спроведених мера.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.