Društvo Grad

ДАНИ ИСПЕКТОРА СРБИЈЕ ДАНАС У ЧАЧКУ

Друга годишња конференција под називом „Инспекције у Србији – век у служби заштите законитости“ одржана је данас у организацији МИНС-а, струковног удружења инспектора Србије, основаног 2017. године. Удружење броји више од 2.000 инспектора свих нивоа надлежности.

Фото: З.Л.С.


У препуној сали чачанског Дома културе окупили су се представници републичких и локалних инспекција и осврнули како на историјат инспекцијског рада у Србији, тако и на материјални и статусни положај, али и правну заштиту инспектора у земљи. Након краћег филмског записа у коме је подршку упутила и министарка Марија Обрадовић и други, скупу су се обратили гости.

Фото: З.Л.С.


Помоћник директора Инспектората рада др Саша Перишић изнео је опширнију генезу нужности развоја инспекцијске службе у процесу индустријализације, још у 18. веку у Енглеској и другим европским земљама, док се први трагови трагови у нашем законодавном систему бележе у 1921.години.

Зоран Павловић, помоћник министра рударства и енергетике је говорећи о односу друштва према инспекцијским службама приметио чудну климу у којој се инспекције доживљавају као заштитници власти, а не закона. Он је инсистирао на побољшању материјалног и социјалног положаја и животних и радних околности инспектора, и увођење новог чиновничког звања, којим би се праведније одређивали приходи између почетника у послу и искуснијих колега и како се не би десило да одзив за запошљавање на четири расписана конкурса буде миноран.

Фото: З.Л.С.


Начелник инспекције Ужица Зоран Милитаров говорио је о проблемима и угрожености нспектора у локалним срединама који су често на удару зато што имају могућност да непосредно примене репресију. Ужичанин је суштину проблема сублимирао у реченици – Инспектор је огледало државе!, алудирајући тиме на проблем ауторитета службеника условљен и материјалним статусом.

Фото: З.Л.С.

Милитаров је као пример исправног односа према инспекторима истакао Град Чачак, апелујући на МИНС, коме је на челу управо Чачанин Драгоман Пауновић да сачува и повећа број извршилаца због тешких времена која су пред нама. Он је инсистирао и на потреби да се уради озбиљна анализа положаја инспектора у Србији који рекавши:
-Имамо кметски однос на терену, а то значи, ради како ти кажем кад ти кажем, што је недопустиво, иначе врло брзо неће имати ко да ради тај посао. Глас инспектора мора да се чује,како их и даље не би гледали као некога ко је дошао да вас малтретира.
Помоћник министра здравља др Горан Стаменковић изложио је исцрпну статистику рада инспекцијских органа у време пандемије Ковид-19.

Фото: З.Л.С.


Председник Удружења инспектора Србије Драгоман Пауновић подсетио је на бројне иницијативе потекле из Чачка у стварању мреже, али и покретању реформи у законодавству у циљу побољшања статуса инспектора и кадровских потенцијала читаве струке.

Закључак скупа могао би се дефинисати речима да инспекције треба посматрати као саветодавне и стручне службе, а не репресивне органе државе…


З.Л.С.
Опширније у наредном издању Чачанског гласа

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.