DANAS SAJAM OBRAZOVANJA „INDEKS 2017“

U  Domu kulture organizovan je trinaesti Sajam obrazovanja „Indeks 2017“, u organizaciji Turističke organizacije Čačak i čačanske Filijale NSZ. Organizatori su podsetili da su ove godine svoje studijske programe prezentovale 43 visoko obrazovne ustanove, što je najviše do sada.

Pre nego što počnu da pregledaju štandove raznih fakulteta iz svih delova Srbije, osnovna informacija koju bi budući maturanti trebalo da imaju u vidu, pa dabiraju koji će fakultet upisati, je koja su deficitarna, a koja suficitarna zanimanja na tržištu rada, podestila je na Sajmu Anđelka Marinković, savetnik za planiranje karijere u Filijali NSZ.

SAM_1518 (Copy)

– Prema prijavljenim podacima sa kojima raspolažemo, najveću perspektivu za zaposlenje imaju pre svega svršeni studenti informaciono komunikacionih tehnologija, inženjeri elektronike i elektrotehnike, mašinstva i građevine sa odgovarajućim licencama, profesori matematike i stranih jezika, diplomirani farmaceuti, lekari sa odgovarajućim specijalizacijama, biohemičari, a zanimanja kojih je previše na tržištu rada su hemijski i ekonomski tehničari, prodavci, tehničari drumskog saobraćaja, kao i maturanti gimnazije. Izrazito suficitarna zanimanja su i fakultetski obrazovani ekonomisti i pravnici – naglasila je Anđelka Marinković, ističući da su ovo podaci koji se odnose na republiku, ali se potpuno slažu i sa stanjem na tržištu rada u našem gradu.

SAM_1516 (Copy)

Svoj štand predstavio je naravno i Fakultet tehničkih nauka, a prodekan za nastavu Milan Plazinić rekao je da je ove godine fakultet dobio čvtrsta obećanja od ministarstva da će biti proširenja na studijskom programu informacione tehnologije za 60 mesta za brucoše, pa će na ovaj studijski program, umesto dosadašnjih 80, moći da se upiše 140 novih studenata.

SAM_1523 (Copy)

Svoj program predstavila je i Visoka škola tehničkih  strukovnih studija u Čačku, koja i ove godine upisuje 256 studenata na buxet, što je, podestila je profesorka Ivana Krsmanović, daleko više od svih visokih škola u Srbiji. Ona je istakla i da se cena školarine nije menjala poslednjih nekoliko godina, a iznosi 70.000 dinara i plaća se u više mesečnih rata.

A šta su rekli maturanti Gimazije?

 – Spremam matematiku i fiziku, i najverovatnije ću upisati fiziku na PMF – u, ali pokušaću i na Mašinskom i Elektrotehničkom, pa ću videti šta mi bude najviše odgovaralo. Nisam se raspitivao o deficitarnim i suficitarnim zanimanjima, vodim se time da upišem nešto u čemu ću kasnije uživati da radim. Ne razmišljam još o tome da li bih napustio Srbiju – rekao je Rade Milenković.

SAM_1517 (Copy)

– Želeo bih da upišem FON i počeo sam već da spremam matematiku za prijemni, a svakako ću probati i još neki fakultet. Pravac koji ja biram je menaxmet, a o zaposlenju nisam razmišljao. Imam cilj u životu samo da napravim pare, a nije bitno šta se radi. Mogu da radim i ono što manje volim, i ono što više volim – kaže Milan Radivojević.

– Želja mi je da upišem Elektrotehnički fakultet, već idem svaki vikend na primpreme u Beograd. Nisam sigurna da li će u našoj zemlji biti posla za mene, ali mi je želja da odem u Nemačku, jer mislim da tamo ima više perspektive. To je zemlja koja se meni mnogo sviđa – rekala nam je Sofija Erić.

SAM_1537 (Copy)

U ime Gradske uprave, organizatorima, ali i budućim studentima, obratila se pomoćnica gradonačelnika Mirjana Đoković, podsetivši prisutne srednjoškolce da je izbor fakulteta i pravog zanimanja jedna od najvažnijih odluka u životu.

– Grad je ove godine izdvojio 38 miliona dinara za aktivnu politiku zapošljavvanja, a očekujemo i subvencionisanje od naše direkcije od 12  miliona – rekla je Đoković.

Pomoćnica gradonačelnika je obećala da će Grad raditi na tome da se svi naši studenti, nakon završetka fakulteta, vrate u naš grad i rade za interese Čačka. Prodekan za nastavu na FTN-u Milan Plazinić ocenio je da je „odliv mozgova“ jedan od najvećih problema sa kojima se suočavamo, ali da na to može uticati samo država.

– Deo koji mi možemo je da napravimo uslove da se kadrovi kvalitetno odškoluju, a pitanje države je da stvori uslove da ti ljudi imaju interesa da ostanu u gradu ili zemlji iz koje potiču – rekao je profesor Plazinić.

 

SAM_1542 (Copy)

 

SAM_1519 (Copy)

SAM_1531 (Copy)

SAM_1533 (Copy)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.