Društvo Grad

ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 11. НОВЕМБРА – НАЦИОНАЛНА ИСТОРИЈА КОЈА ЖИВИ У СТАЛНОЈ ПОСТАВЦИ НАРОДНОГ МУЗЕЈА У ЧАЧКУ

ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 11. НОВЕМБРА – НАЦИОНАЛНА ИСТОРИЈА КОЈА ЖИВИ У СТАЛНОЈ ПОСТАВЦИ НАРОДНОГ МУЗЕЈА У ЧАЧКУ

Република Србија је од 2005. године почела у школама да обележава 11. новембар, као Дан примирја у Првом светском рату, да би од 2012. овај датум постао национални празник и нерадни дан, чиме се Србија придружила и другим европским земљама. Реч је о званичном обележавању једног од најзначајнијих историјских тренутака у европској и националној историји, када је наша земља, уз огромне жртве, извојевала слободу у Првом светском рату. Зато је овај празник за Србију, не само Дан примирја, већ и Дан победе и прилика да се сетимо хероизма и огромне жртве српског народа у ослободилачким ратовима. За Србију и српски народ Први светски рат је, пре свега, била борба за очување биолошког опстанка и државне независности, затим и заштита националног идентитета и вредности, а на крају и национално уједињење у форми југословенске државе, подсећа за наш лист Делфина Рајић, директорка Народног музеја у Чачку.

Делфина Рајић, директорка Народног музеја

НАТАЛИЈИНА РАМОНДА, СИМБОЛ ИСТРАЈНОСТИ И СНАГЕ СРПСКОГ НАРОДА

– Симбол овог празника, као и сећања на жртве Првог светског рата, јесте цвет Наталијина рамонда, познат и као цвет феникс. Ова биљка, која расте на нашим просторима, има изузетну способност да оживи, чак и после потпуног сушења, када се поново залије. Баш као што рамонда симболизује обнављање живота, тако и Србија после великих губитака у Великом рату успева да се поново уздигне. У Србији се овај цвет приказује са лентом у бојама Албанске споменице, која подсећа на подвиг српске војске током повлачења преко Албаније, а његово ношење симболизује истрајност и снагу нашег народа, као и нераскидиву везу са херојима који су се борили за слободу и част наше земље – наглашава Делфина Рајић, директорка Народног музеја.

Србија је платила високу цену у Првом светском рату. Изгубила је готово трећину свог становништва, међу њима велики број младих људи, интелектуалаца и уметника, који су у миру могли значајно допринети развоју земље. Све те жртве обавезују нас да их не заборавимо и зато је обележавање 11. новембра, Дана примирја, важан део нашег савременог идентитета, каже директорка Рајић и додаје:

– Управо из тог разлога Народни музеј у Чачку је посвећен очувању и презентовању националне историје и посебно Ослободилачких ратова од 1912. до 1918. године, како би сви наши суграђани, посебно млади, могли да разумеју дубоку везу коју Србија, наш Град Чачак и Моравички округ имају са овим периодом и свим људима који су се жртвовали. У нашој сталној поставци у Конаку Јована Обреновића најбогатија тематска целина посвећена је, управо, Првом светском рату. У овом по много чему посебном простору, у коме су изложени оригинални драгоцени предмети, сви посетиоци могу сазнати више о најзначајнијим биткама у којима је учествовала српска војска, као и о личностима из Чачка које су својим делима обележиле ову епоху.

Наталијина рамонда, амблем празника (фото: Википедија)

ЧАЧАК И ПРВИ СВЕТСКИ РАТ

Стална поставка Народног музеја фокусира се на неколико кључних аспеката Првог светског рата. Према речима директорке, она приказује опрему, униформе, одликовања и оружје које је користила српска војска, али и личне предмете официра и војника, писма и дневнике који сведоче о личним искуствима, надама и страховима наших предака.  

– Многе породице из ових крајева изгубиле су своје најмилије на бојним пољима, а историја рата у овом региону обилује причама о људима који су својим делима заслужили да буду упамћени. Изложени су предмети војвода Степе Степановића и Петра Бојовића, генерала Доборсава Миленковића, мајора Михаила Гавровића, нашег чувеног суграђанина и хероја Одбране Београда мајора, а касније и пуковника Драгутина П. Гавриловића. Ту су и предмети поручника Младена Жујовића, генерала Михаила Милићевића, капетана Ђорђа Роша, генерала Спасоја Тешића, пуковника Михаила Недића, потпуковника Богољуба Молеровића и Милана Торомана. Важно место припада и знаменитом јунаку Будимиру Давидовићу, као и многим другим истакнутим личностима – наводи Делфина Рајић.

Споменик Четири вере (фото: Весна Тртовић)

ВАЖНОСТ МУЗЕЈА ЗА РАЗУМЕВАЊЕ ЛОКАЛНЕ, АЛИ И НАЦИОНАЛНЕ ИСТОРИЈЕ

Циљ поставке Народног музеја, није само да се пренесе историјско знање, већ и да се очува свест о вредностима, као што су слобода, храброст и солидарност, које су и данас актуелне.  

– Највећа вредност коју покушавамо да пренесемо јесте осећај дубоке захвалности према нашим прецима, као и значај познавања сопствене националне историје у глобализованом свету који се убрзано мења. Народни музеј у Чачку деценијама се труди да путем изложби, предавања, публикација и радионица, приближи посетиоцима, не само историјске чињенице, већ и дубљи смисао тих догађаја. Поред тога, организујемо и образовне програме намењене школама, јер верујемо да је образовање младих о историји Првог светског рата од кључног значаја за формирање свести о нашој културној и историјској баштини – наглашава директорка Рајић.

Приредила: Нела Радичевић

КУЛТУРА СЕЋАЊА, КАО ОБАВЕЗА ПРЕМА БУДУЋИМ ГЕНЕРАЦИЈАМА

– Све активности Музеја имају за циљ да ојачају културу сећања, јер чување знања о Првом светском рату и све што је он представљао наша је заједничка обавеза. Србија је кроз историју увек показивала своју непоколебљивост и снагу да опстане, а наша улога је да то памћење пренесемо будућим генерацијама. Позивамо све наше суграђане и посетиоце из других градова и земаља да поводом Дана примирја посете Народни музеј у Чачку. Наша стална поставка, посвећена херојима Првог светског рата и историјском наслеђу овог периода, пружа прилику да се на непосредан начин доживи величина и пожртвованост наших предака. Обележавањем овог важног датума, подсећамо се на снагу, истрајност и вредности које чине темељ наше заједнице. Верујемо да национална историја, није само празан наратив из прошлости, већ живо наслеђе које нас све обавезује на поштовање и захвалност – нагласила је Делфина Рајић, позивајући суграђане да са породицом и пријатељима посете Музеј, јер је памћење догађаја и личности из прошлости заједнички дуг и најлепши начин да наше богато наслеђе пренесемо младим генерацијама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.