Društvo

ДА ОСТАНЕ И НА НЕБУ, НЕ САМО НА ГРБУ

КАМПАЊА ЗА ОПСТАНАК ОРЛОВА КРСТАША У СРБИЈИ

Орао крсташ, птица грабљивица, која се налази на нашим националним обележјима, већ годинама је на ивици опстанка. Пре шест година у целој Србији био је само један гнездећи пар ове величанствене птице. Уз напоре бројних волонтера, активиста и сарадника Друштва за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС), у сарадњи са партнерским организацијама, постигнут је велики успех. Данас, на почетку 2023. године, у Србији постоји пет гнездећих парова орлова крсташа! Али, и даље је ова птица веома угрожена. Због тога је ДЗППС покренуо велику кампању за прикупљање новца за даљи рад на опстанку орла крсташа.

Како наводе у Друштву, недавно је завршен шестогодишњи PannonEagle LIFE пројекат, који је омогућио да се, први пут у Србији, организује даноноћно  чување једног птичијег пара. Поред тога, постављане су металне платформе за гнежђење, кошени су зарасли пашњаци и формирана хранилишта… Резултат су, управо, пет гнездећих парова овог нашег националног симбола. Број је, истичу у ДЗППС, охрабрујући, али је и даље страховито мали. Због бројних опасности које угрожавају опстанак крсташа, они би и даље у једном дану могли да нестану са територије Србије. А прете му убијање, тровање и нестанак станишта погодног за гнежђење и исхрану.

– Крсташима је помоћ неопходна. У то смо се уверили још 2016.  када се у летњој олуји срушило стабло на којем је било гнездо и затрпало крсташе заједно са младунцима. Птице су преживеле само захваљујући брзој интервенцији волонтера који су их спасили и поставили у вештачко гнездо. Да тада није било чувара, вероватно би сви страдали и ту би била готова прича о крсташу у Србији – каже Урош Стојиљковић, координатор кампање из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.

Крсташи су, наглашавају орнитолози, врло осетљиви на узнемиравање у периоду гнежђења и одгоја младих, од марта до августа. Новчана средства су неопходна управо зато да би у том периоду били штићени, да би се током шест месеци обилазила гнезда у Војводини… Како би био осигуран опстанак младих који напуштају родитељско гнездо, потребна су и два уређаја за сателитско праћење, да би чувари могли моментално да реагују уколико се птице нађу у опасности.

Сви који желе да донирају новац, из Србије или иностранства, могу то учинити путем сајта donacije.rs или директном уплатом на рачун Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.

– Орлови крсташи су дубоко укорењени у нашу традицију и културу, налазе се и на грбу наше државе, те је њихов опстанак питање и од националне, историјске и културне важности. Не би било добро да он постоји једино на том грбу као симбол. Зато, хајде да помогнемо крсташу и да у будућности не тражимо одговорне за његов нестанак, већ заслужне за његов опстанак – закључује Стојиљковић.

Приредила: В. Т.

Извор: Друштво за заштиту и проучавање птица Србије

Фото: Szilard Morvai

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.