Да ли агенције враћају новац кад пожари прекину летовање, Сеничић објашњава шта је „виша сила“
ИЗВОР: РТС
Неодговарајући смештај, лоша храна, проблеми у превозу, крађа ствари и новца, удаљеност смештаја од мора – неке су од ставки због којих се туристи најчешће жале. Међутим, пре него што се обрате туристичкој инспекцији, треба добро да провере какав су уговор потписали са агенцијом пре путовања. Директор Јуте Александар Сеничић за РТС објашњава шта неко може неко да очекује ако у овом тренутку откаже пут и када је виша сила на страни путника.
Једна гледатељка пожалила се РТС-у да је путовање у Грчку морала да откаже јер јој је дете добило богиње, а из туристичке агенције су јој рекли да новац не могу да врате.
„Путници најчешће одустају од путовања кад су позитивни на ковид тесту што је оправдан разлог за повраћај новца. У том случају излазимо у сусрет путницима и враћамо новац“, каже Милан Васић, директор туристичке агенције.
Према његовим речима, једини проблем имају код авио-аранжмана када су чартер летови у питању.
„Нас авио-компаније туже за износ средстава и ту имамо проблем да тај део аранжмана не може да се врати“, објашњава Васић.
Због шумских пожара на острву Евији, из места Пефки евакуисано је 200 српских туриста. Сви су премештени у друге апартмане у Олимпској регији.
Неки од њих желе да наставе летовање, а неки да им агенција одмах организује повратак.
Ми смо добили поруку упозорења да не излазимо из соба, на Евији тренутно није безбедно, каже оперска певачица Наташа Тасић Кнежевић.
Додаје да је њима понуђено да се врате 10. и 12. августа али да доплате места.
Пожари се сматрају „вишом силом“ и у том случају, новац се не враћа, тврде у туристичким агенцијама.
Ако у овом тренутку неко откаже пут, Сеничић објашњава шта може да очекује
Директор Јуте Александар Сеничић каже за РТС да су виша сила епидемије, земљотреси, пожари, ратна збивања – нешто на шта нико од нас не може да утиче.
Сеничић указује да има неколико ситуација – када раскида уговор путник пре започињања путовања, ако је сада неко уплашен за безбедност, ту агенција услед више силе може да понуди заменско путовање.
Ако безбедност није довољно добра, рецимо у Пефки, агенција може да понуди заменско путивање, а ако путник неће, агенција може да наплати све стварне трошкове – то су доказани трошкови да је агенција платила смештај, превоз и све што може да поврати од власника кућа, хотелијера, аутобуског превоза, објаснио је Сеничић. Ако агенција може да наплати то онда може да врати новац купцу.
Ако је сад отказан пут, Сеничић каже да се стварни трошкови крећу између 70 и 90 одсто, а максимални износ је 30 одсто од уплаћене суме који се може наплатити.
Виша сила на страни путника
Сеничић указује да је у време пандемије највећи број добављача, хотелијера дозовољавао повраћај новца ако путник има позитиван пи-си-ар тест, због општих околности и вишег интереса то је оправдан разлог изузев авиопревоза, јер авиокомпаније то нису желеле да прихвате.
Према његовим речима, није навика у Србији – постоје различите врсте осигурања, кроз које се додатно штитите. „Када уплаћујете аранжмане да се рапситате за осигурање услед отказивања аранжмана што се додатно плаћа а може да се предупреди штета“, каже директор Јуте.
Међутим, то повисује цену аранжмана.
„Неко мора да плати тај трошак, није ризик агенције да ли ће избити пожар и да ли ће бити земљотрес, агенција нема утицај, путници имају право жалбе 15 дана по повратку с пута, агенција је дужнаа да одговори у року од 8 дана и путници могу да се обрате туристичкој инспекцији“, каже он.
Додатна осигурања финкционишу на начин да свака осигуравајућа кућа прописује услове путовања.
Сеничић каже да је ово међународни пропис и агенција има трошак.
„Не можемо да дозоволимо да два-три путника диктирају шта ће радити већина“
Испричао је да су на Евији туристичке агенције изместиле путнике, понудиле су алтернативни смештај а нису имале обавезу. Обично се организује хитан повратак и нема повраћаја новца.
„Срећа у несрећи – било је празних капацитета 10. августа и агенције су понудиле смештај, у поједначним случајеваима – понуђено је да остану на другој локацији, али ко не пристаје раскида се једнострано уговор. Ангажовни су грчки аутобуси, то је све трошак агенција, то измешање“, каже он.
„Немамо аутобусе у Грчкој, ангажовани су екстра аутобуси за превоз. Не можемо да дозоволимо да два три путника диктирају шта ће радити већина“, подвукао је Сеничић.
Према његовим речима, ако су болесни или имају смртни случај могу да откажу аранжман, то закон предвиђа.
Људи планирају да иду у на летовање у Турску, Црну Гору, Хрватаску. Одговарајући на питање да ли ће се мењати услови, Сеничић каже да се неће мењати, већ може доћи до благог погоршања протокола за улазак, као што је укидање антигенског теста, који је био добра воља.