Uprkos aktuelnoj epidemiološkoj situaciji, menaxment Javnog komunalnog preduzeća “Gradsko zelenilo” je ipak zadovoljan ostvarenim rezultatima u prethodnoj godini, a prema rečima direktora Dragana Nikolića, velika zasluga za uspeh preduzeća pripada gradskom rukovodstvu, na čelu sa gradonačelnikom Milunom Todorovićem. U razgovoru za naš list, direktor naglašava da će u ovoj godini nastaviti sa realizacijom usvojenih planova održavanja zelenih površina i aktivnostima na poboljšanju, kako kvaliteta pružanja svih usluga, tako i uslova rada zaposlenih. Naravno, uz maksimalnu podršku lokalne samouprave, da bi zajedno poboljšali uslove života naših građana i ulepšali izgled grada.
I za Javno komunalno preduzeće “Gradsko zelenilo”, 2020. godina je bila relativno teška, jer zbog epidemiološke situacije i uvođenja vanredne situacije, osnovni zadaci ove firme nisu bili prioritet. Međutim, uz maksimalnu podršku gradskog rukovodstva i gradonačelnika Miluna Todorovića, preduzeće je prebrodilo teške trenutke, kaže direktor JKP “Gradsko zelenilo” Dragan Nikolić i dodaje:
– U jednom momentu smo morali i da pozajmimo novac od JKP “Vodovod” i veoma smo zahvalni menaxmentu ovog preduzeća na razumevanju za radnike naše firme. Ulažući ogromne napore i zahvaljujući tome što smo maksimalno primenili sve preporučene mere Vlade Republike Srbije sačuvali smo radnike, uz sporadične slučajeve oboljevanja. Veoma tešku 2020. godinu smo uspešno završili i ovom gradu, kroz projekat “Naša šuma – naša briga”, doprineli još 1.000 stabala, koja će činiti našu okolinu zdravijom i lepšom.
ODRŽAVANJE ZELENIH I CVETNIH POVRŠINA
Inače, JKP “Gradsko zelenilo” uređuje i održava više od 20 hektara zelenih površina, a osim stabala lišćara i četinara, neguje ukrasno šiblje, kao i cvetne oaze. Direktor Nikolić naglašava da je izuzetno važno da poverene aktivnosti na održavanju javnih površina preduzeće realizuje maksimalno dobro, da sa pejzažnim arhitektama, koji su izuzetni stručnjaci, uradi projekte i predloge kako da se na najbolji način uredi i ulepša grad:
– Velika pažnja se posvećuje uređenju zelenih površina. Cvetne rondele su, takođe, posebne. Trudimo se da cveće bude raznoliko, obogaćeno novim vrstama, ali uvek lepo i primamljivo za oko. Naravno, cvetne kupe će ponovo krasiti naš grad.
Pored uređenja i održavanja javnih zelenih površina, ovo preduzeće ima i sopstvenu rasadničku proizvodnju. Kroz subvenciju, Grad Čačak je opredelio pet miliona dinara za izgradnju staklenika, koji će bar za trećinu povećati dosadašnju proizvodnju “Gradskog zelenila”.
Programom za 2021. godinu predviđen je i nastavak projekta “Naša šuma – naša briga”, za koji je iz gradskog buxeta izdvojeno pet miliona dinara, a za projekat “Suzbijanje invazivnih vrsta”, obezbeđeno je 500.000 dinara.
– Takođe, sa pozicije zaštite životne sredine, uspešno realizujemo projekat kontrole invazivnih vrsta na javnim površinama, naročito na prostoru Gradske plaže i kod Plavog mosta u Ljubiću, gde je bila velika količina korova. Projekat “Suzbijanje invazivnih vrsta” podrazumeva uvođenje sistema integralnih mera u suzbijanju korova na teritoriji Grada Čačka, što predstavlja važan korak u rešavanju problema koji ova vrsta prouzrokuje na zelenim površinama. Suzbijanje ove vrste je veoma složeno i komplikovano, a sisitem integralnih mera uključuje preventivne, mehaničke i hemijske mere – kaže direktor.
Aktivnosti projekta “Naša šuma – naša briga” obuhvataju zaštitu i unapređenje šuma, podizanje zaštitnih pojaseva i zelenih površina, razvoj i promovisanje volonterizma i javnih događaja koji unapređuju ozelenjavanje uopšte.
– U ovoj godini nastavljamo sa ovim projektom, za koji je i preduzeće obezbedilo milion dinara. Dakle, nastavljamo i sa obogaćivanjem drvoreda. Imamo i veliku podršku privrednika, koji zajedno sa “Gradskim zelenilom” doprinose uspostavljanju novih šumskih zasada. Na primer, zahvaljujući saradnji sa kompanijom “P.S. Fashion” i Javnim preduzećem “Srbijašume” zasađeno je 1.000 kanadskih topola u Konjevićima, a firma “E-kuća” je donirala 20 stabala crvenolisne šljive, koja će ulepšavati prostor ispred Doma kulture u Mrčajevcima. Biramo lokacije, odnosno mesta, koja su zaboravljena i na koja nam građani ukazuju da nedostaje zelenila. Naravno, uz stručnu konsultaciju sa pejzažnim arhitektima “Gradskog zelenila”, koji preporučuju koja je vrsta sadnice najbolja za određenu lokaciju – objašnjava Nikolić.
Direktor podseća da je održavanje puteva na seoskom području u toku zimskog perioda, odnosno, uklanjanje snega i posipanje agregata još jedna važna delatnost preduzeća.
– Da bi dobro i kvalitetno obavili zimsko održavanje seoskih puteva, a reč je o 218 kilometara, veoma je važno to što imamo odličnu saradnju sa građanima, posebno kada su velike snežne padavine. Ove godine nije bila jaka zima, pa nije bilo ni mnogo intervencija, ali smo uvek spremni da brzo i efikasno reagujemo – zaključuje Nikolić, naglašavajući da iza svih uspešno realizovanih planova i programa stoji dobar tim JKP “Gradsko zelenilo”.
PROBLEM – STAROSNA STRUKTURA
Prema rečima direktora, najveći problem preduzeća je starosna struktura zaposlenih:
– Starosna struktura je osnovni problem firme, ali nabavili smo dobru, kvalitetnu i funkcionalnu opremu koja se koristi svih 365 dana, svaka mašina je maksimalno iskorišćena i dimenzionirana prema potrebama preduzeća. U prethodnom periodu, preduzeće je nabavilo odličnu multifunkcionalnu mašinu – hidromek, zatim, kamion sa kompletnom zimskom opremom, traktor “Džon Dir” i drugu maehanizaciju, a nedavno i multifunkcionalno vozilo – cisternu. Trudimo se da zaposlenima maksimalno olakšamo posao, ali moramo razmišljati o obnavljanju kadra da bi preduzeće moglo da realizuje sve planirane poslove.
Nikolić naglašava da Grad Čačak maksimalno vodi računa o poboljšanju standarda zapslenih i podseća da je redovno deljena solidarna pomoć, kao i da su povećane plate: “Ekonomsko-socijalni status radnika je veoma važan i kao podstrek za predani rad, kako bi grad učinili lepšim i zdravijim mestom za život”.
Nela Radičević