Društvo Kultura

ДА БИСМО ГРАДИЛИ БУДУЋНОСТ, МОРАМО ЧУВАТИ КОРЕНЕ

ЦЕНТАР ЗА НЕГОВАЊЕ ТРАДИЦИЈЕ ЗВАНИЧНО ОТВОРЕН 1. ОКТОБРА

Одлуком Скупштине Града Чачка, Центар за неговање традиције онован је 24. фебруара ове године, а после административних процедура, званично је отворен 1. октобра, са три запослена радника. Поред тога што ће се бавити организовањем манифестација у сеоским срединама, основни циљ нове јавне установе је да подстакне културни живот у руралним подручјима, да афирмише уметничко наслеђе народа нашег краја, споменичке записе, обичаје и веровања која се преносе усменом традицијом, бележења и сакупљања писаних и материјалних објеката народног градитељства и фолклорне архитектуре, као и предмета који су се некада користили у свакодневном животу. “Ако један народ хоће да гради будућност, мора да памти своју прошлост, да чува корене и негује традицију”, нагласио је у разговору за наш лист Зоран Рајичић, вршилац дужности директора Центра за неговање традиције.

ТРАДИЦИЈА СРПСКОГ НАРОДА – БОГАТА И НЕИСЦРПНА РИЗНИЦА

Према речима нашег саговорника, три сегмента су кључна за делатност Центра за неговање традиције (ЦНТ), организовање манифестација, едукативни и креативни рад са децом и бележење народног блага у сеоским срединама.   

– Нова установа културе није конкуренција Народном музеју, Историјском архиву или другим установама. Желимо да анимирамо младе у сеоским срединама да буду мали истраживачи, да запишу обичаје, веровања, старе речи и кованице, бројалице, питалице, гаталице, лирске и епске песме, молитве, ритуале, светковине, практична знања о природи и лековитом биљу и народним рецептима за лечење појединих болести…, а потом ћемо прикупљене податке упутити надлежним установама, које ће се бавити научно-истраживачким радом. На пример, летос смо пописали епитафе са надгробних споменика у Прислоници. Нашли смо споменике из 1849. и 1854. године. Дакле, култура и уметност, обичаји и веровања, лепота и мудрост живљења чине традицију једног народа. Традиција српског народа богата је и неисцрпна ризница коју треба отварати, откривати, упознавати и тако сачувати од заборава непроцењиве вредности које чине лепоту духа нашег народа. Циљ Центра за неговање традиције је очување и развој изворног, народног стваралаштва, едукација и стручно усавршавање у области културе и уметности, развијање и унапређење медијске културе и писмености, стварање услова за развој креативних потенцијала појединаца у области културе, организација сценско уметничких активности, еколошке и хуманитарне активности, активности у области родне, верске и националне равноправности и укључивање особа са посебним потребама у активан друштвени живот – каже в. д. директора Зоран Рајичић.

Феномен глобализације, друштвених мрежа и интернета за последицу има потирање националног идентитета малих народа, а оснивањем нове установе управо се даје значајан допринос очувању нашег језика, писма, обичаја, традиције и културе, наглашава наш саговорник и додаје:  

– Верујем да ће нашим примером ускоро кренути и други градови. У Чачку се организује више од 30 манифестација које се финансирају из буџета Града. Већина њих, посебно у руралним срединама, препуштена је волонтерском раду два или три појединца из месне заједнице, без икакве стручне и друге помоћи у изради концепције, програма и саме реализације манифестације. Иначе, културни живот у селима је углавном замро, као и друштвени, спортски… Тренутно постоји само једно активно сеоско културно-уметничко друштво, “Радиша Поштић” из Мрчајеваца, а некада их је било више од 20. Идеја нове установе је да се реафирмише културни живот у селима, да постоје активности током целе године, као што сада раде Мрчајевци са биоскопом, а не само један, два или три дана, када се организује нека манифестација, а преостала 364 дана село буде “мртво” у културном погледу.

ЕДУКАЦИЈА НАЈМЛАЂИХ, КРЕАТИВНЕ РАДИОНИЦЕ

Рајичић каже да ће посебна пажња бити посвећена едукацији најмлађих нараштаја, посебно у селима, наравно, уз стручну помоћ и организацију Центра за неговање традиције:  

– У сарадњи са Удружењем за неговање народне традиције “Етнос”, које води мајстор фруле Зоран Јевтић, недавно су покренуте две радионице фруле, у Прислоници и Мрчајевцима, које окупљају скоро 30 полазника. У Горњој Горевници се 41 дете пријавило за фолклорну секцију, да игра, пева и свира, а десетак малишана жели да свира фрулу. Дакле, интересовање код младих постоји, треба само неко да их подстакне и да им понуди праве садржаје. Планирамо и радионице других традиционалних инструмената, фолклора и народног стваралаштва, као и традиционалних техника обраде материјала: пустовање – филцање, ручно ткање, макраме и чворовање, бојење материјала са биљкама из природе, хеклање, плетење, вез… Креативним радионицама желимо и да оживимо старе, заборављене дечије игре: клис и машке, кликери, жмурка, зуца, иде маца око тебе, јелечкиње – барјачкиње, ластиш, фота, школица… Циљ је, не само да се сачувају старе игре, него да се кроз дружење и игру деца социјализују и развијају своје психомоторичке способности. Такође, бар мало, деца ће се одвојити од мобилних телефона и друштвених мрежа, односно, електронских игрица које десоцијализују  младе, утичу на пад концентрације и пажње и које пропагирају неке друге вредности које нису својствене српском традиционалном друштву, Православљу и Светосављу. Младим генерацијама треба приближити нашу традицију, наравно, прилагођавајући је савременим тенденцијама у култури, да би је лакше разумели и прихватили као своју. Рецимо, показати да се на фрули могу свирати, не само пасторалне мелодије, већ и рок, џез и класична музика.

Наш саговорник напомиње да је веома важна сарадња са државним органима и другим организацијама и установама, које су битне за остваривање циљева Центра за неговање традиције и за развој културног стваралаштва на територији Града Чачка. Такође, подсећа да при Министарству културе постоји Сектор за заштиту културног наслеђа, који финансијски помаже квалитетне програме у тој области.  

– Формирањем Центра за неговање традиције ми постајемо озбиљан партнер који може обезбедити додатна средства за финансирање своје делатности, али и многих манифестација у нашем крају. Са Удружењем “Чувари дела Вука Караџића” већ смо остварили добру сарадњу и недавно организовали образовни програм, тематску представу “Бедеми ћирилице”, у Дому културе у Мрчајевцима. Представа је трајала 45 минута, у сали је било 250 ђака и деца су била сјајна, јер су претходно упозната са правилима понашања у позоришту. Сада су носиоци културног живота основне школе, сјајни директори, учитељи и наставници. Али, такође, је важно да попишемо инфраструктуру, да урадимо попис затеченог стања сеоских домова културе и предлог за њихову адаптацију. Без обзира на то што је седиште нове установе у Чачку, потребно је обезбедити простор за рад у неколико села, где ће запослени из ЦНТ два или три дана месечно организовати састанке са мештанима. Јер, из другачије перспективе се виде проблеми села са асфалта у центру града, а другачије на лицу места, у непосредном контакту са мештанима – рекао је Зоран Рајичић, напомињући да ће ЦНТ посредовати, помагати и давати стручно мишљење у изради елабората организаторима манифестација, културно-уметничким друштвима и удружењима грађана током припреме конкурсне документације за буџетска и друга средства.

Н. Р.

Фото: Архива Зорана Рајичића

ПРЕДАТИ НА ЧУВАЊЕ

– Традиција је променљива категорија, она се разликује од села до села, од региона до региона, што говори о богатству културног идентитета једног народа. Реч традиција је латинског порекла “traditio”, што значи пренети, чувати, предати на чување. У српски језик је дошла преко француског глагола “tradere”. Ми ћемо је користити у смислу преношења и чувања нематеријалног и материјалног културног наслеђа које се преноси годинама или генерацијама “са колена на колено”. Али, постоје две опасности у односу према традиционалном наслеђу. Прва је традиционалистичка, где се традиција схвата као непроменљива категорија, уз опасност да племенита идеја чувања народног блага склизне у политикантство и национализам у негативном смислу речи. Друга је мондијалистичка, где се под утицајем глобализације ниподаштава културни идентитет нашег народа, а величају и усвајају културни обрасци других, великих народа. Глобалисти, да би уништили културу малих народа, чине тихи притисак да народ заволи мондијалистичку културу сумњиве уметничке вредности, понижавајући уједно сопствену националну културу – објашњава Зоран Рајичић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.