УКЛАЊАЊЕ ТРАВЕ И ТРСКЕ У ЈЕЗЕРУ МЕЂУВРШЈЕ
Бујна вегетација траве и трске, која прекрива језеро у Међувршју, ускоро би бар једним делом могла бити уклоњена. Прошлост би требало да буду и нагомилане пластичне флаше и друго смеће, који руже предео Овчарско-кабларске клисуре. Прошле седмице, код малог пристаништа у Међувршју, почела је сеча траве и трске. Овај посао обавља се посебним пловилом-машином амфибијом. За сада је планирано да се очисти око 15 хектара површине језера. Радиће се обе обале, до II зоне заштите, односно, од бране у Међувршју до манастира Јовање и Успеније.
Ови радови, вредни три милиона динара, спроводе се у оквиру националне иницијативе уређења и развоја Овчарско-кабларске клисуре, као међуресорног пројекта Владе Републике Србије.
– Ово је део пројекта који смо, пре неколико месеци, започели Акционим планом Владе „Србија 20-25“, а то су велике инвестиције у Овчар Бањи, као и у целој Овчарско-кабларској клисури. Град Чачак је склопио уговор са Друштвеним јавним предузећем „Белоцркванска језера“, које је лиценцирано за овакве послове. Ово је први корак, значајан за екологију, као и све кориснике језера, оне који овде имају викендице, мештане… Сви послови се раде уз сагласности Агенције за заштиту животне средине, а очекујемо да ће бити завршени у наредних 15 дана. Већ се виде ефекти, Морава је кренула да тече ка брани, што од траве није могла. То је добро и због прихвата воде у језеру Парменац – рекао је Милун Тодоровић, приликом недавног обиласка локације.
Зоран Тодосијевић, мештанин села Међувршје, похвалио је план да се овај део језера очисти. Он каже да се већ уочава велика разлика. Рођен у Међувршју 1953, годину после изградње електране, каже да је ово прво чишћење језера.
– Биће ово језеро опет иделано, за рибаре, за нас мештане и све остале. Биће још боље, ако будемо организовали да неку сличну машину има Чачак. Трава би требало да се коси бар два пута годишње, баш као и ливаде. Надам се да ће бити успешно. Јесте да има доста муља, можда и око 75 одсто, а само 25 одсто је воде! А сећам се да сам као дете језеро препливавао. Било је да се уплашите дубине, по 20-30 метара. А сад могу скоро да је „прегазим“. Дубина корита је максимално четири метра, мали је капацитет воде остао – испричао је Тодосијевић.
Највећи део језера сада прекрива водени орашац, који је примећен први пут пре десетак година. Горан Николић, главни чувар у заштићеном подручју ОКК, каже да се ова инвазивна водена биљка јавља у деловима језера засутим муљем. Највероватније је да је семе донела нека птица. Како каже, то је врста која се веома брзо шири и има велику продукцију биомасе, а њен плод, пун скроба, некада су користили за исхрану стоке.
– Али, када увене, падне на дно, трули и додатно убрзава процес засипања језера. Ова трава буја, јер је у води пуно азота – каже Николић и додаје да чишћење траве и трске има сврху на одређеним локацијама у клисури.
В. Т.
СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ И ИЗМУЉАВАЊЕ ЈЕЗЕРА?
– Очекујемо да у наредном периоду почнемо и најзначајнији посао – измуљавање комплетног језера, од бране у Међувршју до Овчар Бање, а који радимо заједно са Владом Републике Србије и међудржавним споразумом са Владом Мађарске. Потребно је да се дефинише и закључи уговор. Реч је о огромном пројекту, вредном око 40 милиона евра. Радимо на томе већ две године, а убеђен сам да ћемо већ од наредне године и тај пројекат започети – рекао је градоначелник Милун Тодоровић.
Он је најавио да ће се радити и пројекат за рехабилитациони центар у самој Овчар Бањи, а његова изградња требало би, како је рекао, да почне следеће године.
АМФИБИЈА ЗА ВОДУ И КОПНО
Реч амфибија је грчког порекла amphi (около) i bios (живот). У зоологији то је синоним за животиње које живе на копну и у води. Ова реч користи се и за возило које се, такође, може кретати по води и копну.