Društvo

ЧЕТИРИ ПАРА РОДA СВИЛА СВОЈА ГНЕЗДА У ЧАЧКУ

Пише: Виолета Јовичић

Да су Чачани гостопримљиви, потврђују и роде које се годинама враћају у град на Морави, a тако је и овог пролећа.

– Тренутно у Чачку имамо четири пара. Од 1400 парова рода у Србији, неких 20одсто се гнездe јужно од Саве и Дунава. Гнезда су обично у долинама већих река, Великe и Западне Мораве, негде где постоје та мало важнија станишта која су важна за њихову исхрану. Чачак је интересантан пошто је у котлини и још увек има тих станишта, иако их је све мање и мање. Роде живе у просеку 15 година, иако су забележени примерци који су живели скоро 40. Спарују се за цео живот, осим ако се не деси нешто са неким од парoвa на сеоби, што се нажалост дешава, пре свега од несавесних људи. Једна од црних тачака у Медитерану је Кипар, где роде у повратку, нарочито када иду из Јужне Африке ка нашим крајевима, буду убијане или ухваћене. Када је реч о њиховој заштити и птице, мислим да постоји још једна организација само у Нишу – рекао је Драгиша Петровић, љубитељ природе.

Драгиша Петровић, љубитељ природе

Један пар чачанских рода своје гнездо свио је тик уз гробље у Коњевићима, уприлично густо насељеном крају овог дела Чачка.

– Годинама стоји гнездо на тој бандери и сваког пролећа се обрадујем кадавидим да су се вратили својој кући. Некако, како године пролазе чини ми се да и гнездо постаје веће, ваљда га сваке године мало дораде, као и сваки брачни пар – каже мештанка Коњевића, која у шали истиче да иако овај пар рода и нема тако леп поглед из свог гнезда, управо због близине гробља, ипак нису погрешиле јер су становници Коњевића изизетно добри људи.

У Бељину роде долазе већ неколико година уназад, а према речима мештана билоих је и пре 30 година. Мештани овог чачанског насеља имају своје становнике, којима су дали имена Миа и Антонио.

– Волим када дођу, прво дође мужјак да припреми гнездо, па онда дође она,након три дана. Сада су положили јаја, значи за неких 20 дана имаћемо нове становнике, природа је чудо. Деца се највише радују, дођу да их сликају, да ихсниме. Занимљиво им је када рода дође до дворишта, мало чупка траву. Kада се роде млади, оне иду до Мораве да донесу храну. Обично дођу око Васкрса, а ове године су мало пораниле, вероватно због климе – каже Миодраг Томић, мештанин Бељине.

Миодраг Томић, мештанин Бељине

По народном веровању, роде доносе лепе вести, па се становници града наМорави томе радују.

Виолета Јовичић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.