ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ ЧАЧАК О КВАЛИТЕТУ ВАЗДУХА
Прекорачење концентрације чађи забележено је у новембру на оба мерна места на којима се прати квалитет ваздуха у нашем граду, наводи се у извештају Завода за јавно здравље Чачак (ЗЗЈЗ). На мерном месту у центру града, код Установе „Коста Новаковић“, веће концентрације од граничних вредности биле су током два дана, док је у саобраћајној зони, на раскрсници код Тржног центра „Рода“, прекорачење било три дана. Концентрација других загађујућих материја није прелазила дозвољене граничне вредности.
Према речима др Милке Левајац, начелнице Центра за хигијену и хуману екологију ЗЗЈЗ, када је реч о концентрацији чађи, то су очекиване вредности током грејне сезоне.
– Уобичајено је да годишње десетак дана имамо концентрацију чађи изнад граничних вредности… Током новембра, 19 дана вршили смо мерења и суспендованих честица, која се раде само у центру града. Концентрације током 11 дана прелазиле су дневну граничну вредност од 50 микрограма, али нису биле високе. И све то је карактеристично за зимски период – наводи докторка Левајац и додаје да се поред концентрације чађи, свакодневно мере сумпор-диоксид (SО2) и азот-диоксид (NO2). Суспендоване честице ПМ 10 и ПМ 2,5 мере се наизменично по 84 дана у години. У ЗЗЈЗ планирају да следеће године ПМ 10 мере током целе године, како би се имао комплетан увид у ове честице већег пречника.
– Чачак није град који има проблеме са ваздухом, јер ми немамо загађиваче, осим индивидуалних ложишта у грејној сезони. Али, то је прича из свих насељених места. Гасификацијом је доста поправљена ситуација, многе веће котларнице у центру града су прешле на гас. Велики значај има и изградња Улице 10, као обилазнице… Ипак, климатске промене и атмосферске прилике последњих година доприносе да се концентрација загађујућих материја неуобичајно више задржава у насељеним местима. И ове године до сада није било много падавина, ветра… – објашњава она.
Ипак, многи грађани су, посебно у децембру, били узнемирени због велике количине смога у граду. Појачане здравствене тегобе (отежано дисање, гушење, умор…) имали су многи, не само хронични болесници. Планинари који су тих дана били на Каблару или Овчару, кажу да никада нису видели такав призор – град се са врхова у магли и смогу готово није назирао. Узнемирење су појачали и подаци на неким интернет страницама по којима је Чачак међу најзагађенијим градовима у Србији, па и у свету(?!). Према речима др Левајац, реч је о подацима са приватног уређаја.
– Према мапи коју сам видела, уређај се налази на Авлаџиници. То нису званични подаци, тако да о томе не могу да говорим… Добро би било да имамо аутоматску мерну станицу са свим параметрима, али ми нисмо средина која то захтева, јер немамо термоелектрану или јачи извор загађења – сматра она.
У самом граду, са доста бетона, када нема ветра, како наводи др Левајац, загађујуће материје се задржавају дуже.
– То се догађа највише због временских околности, али и због географије самог места. На пример, Ужице је у котлини и уз све мере које предузимају, имају проблем задржавања магле и смога – каже начелница Левајац.
На питање колико на загађење ваздуха утичу аутомобили, по чијем је броју Чачак у врху на националном нивоу, како говоре нека ранија истраживања, др Левајац каже да је њихов утицај око 10 осто, а да највећи удео имају индивидуална ложишта, која се не контролишу.
У јавности се често говори да је ове године у већој употреби угаљ сумњивог квалитета… Према мишљењу и наше саговорнице, неопходно је пооштрити мере контроле на свим нивоима, како је и прописано Законом.
Резултати свих мерења могу се видети на сајту ЗЗЈЗ Чачак, који су у извештају достављени надлежном министарству, Граду Чачку и Агенцији за заштиту животне средине. Резултати за текући месец биће објављени у извештају у јануару, када се ради и годишњи извештај.
В. Тртовић
АУТОМАТСКА МЕРНА СТАНИЦА У ИНСТИТУТУ ЗА ВОЋАРСТВО
Мерно место у центру града финансира локална самоуправа, а у саобраћајној зони Министарство за заштиту животне средине. У Институту за воћарство налази се аутоматска мерна станица, која мери азот-диоксид и угљен-моноксид, а ови подаци се објављују свакодневно на сајту Агенције за заштиту животне средине, којој она и припада.
ПРОБЛЕМ АЕРОЗАГАЂЕЊА НАЈВЕЋИ У ЗОНАМА ИСПОД 300 МЕТАРА НАДМОРСКЕ ВИСИНЕ
„На територији Чачка нема изразито великих извора загађења ваздуха, типа великих индустријских комплекса, каменолома итд. Основни извори загађења су: интензиван локални и транзитни друмски саобраћај и постројења за производњу топлотне енергије. Административна територија Чачка обухвата котлину која се простире на око 200 м надморске висине и побрђа и планине које је окружују до 900 м надморске висине. Проблем аерозагађења приметан је у висинској зони испод 300 м надморске висине, због веома ниског интензитета природног струјања ваздуха, па је тај део територије повремено изложен повећаним концентрацијама загађујућих материја…“, новоди се, поред осталог, на порталу ekologija.cacak, на коме се приказују дневни подаци за све градове о индексу загађења по сатима за SO2, NO2 и CO2.
ПМ МАТЕРИЈЕ
Честичне материје (ПМ) су смеша честица и капљица у ваздуху, која се састоји од чађи, дима, прашине, метала (олово, арсен, никл, кадмијум, цезијум…) и киселина.