Društvo

ЧАЧАНСКИ ПЧЕЛАРИ ПОСЕТИЛИ КОЛЕГЕ У ЧЕШКОМ ГРАДУ ВАЛАШКЕ МЕЗИРИЧИ

ЧАЧАНСКИ ПЧЕЛАРИ ПОСЕТИЛИ КОЛЕГЕ У ЧЕШКОМ ГРАДУ ВАЛАШКЕ МЕЗИРИЧИ

„БЕЗ ТОЧКОВА“ ДАНАС НЕМА ПЧЕЛАРЕЊА!

Чачански пчелари су крајем септембра боравили у Чешкој Републици, у братском граду Валашке Мезиричи, где су посетили тамошње пчеларско друштво и учествовали на изложби меда и осталих пчеларских производа. Чачанску делегацију, која је имала прилику да се ближе упозна са проблемима са којима се сусрећу чешки пчелари и са њима размени добра и лоша у искуства, јер је ова година, генерално, била изузетно тешка за пчеларење , чинили су проф. др Светомир Стаменковић, председник Удружења пчелара „Чачак“ и искусни пчелари Јован Миленковић из Прељине и Иван Кастратовић из Чачка.

Јован Миленковић, Иван Кастратовић, проф. др Светомир Стаменковић и Михаило Нешовић, координатор сарадње пчелара Чачка и града Валашке Мезиричи

Изложба меда у граду Валашке Мезиричи је организована у исто време када и Манифестација меда и у воћа у Чачку – крајем септембра. Позив да посете изложбу меда чешких колега, Удружењу пчелара „Чачак“ је стигао пре месечак дана. С обзиром на то да су Чачак и Валашке Мезиричи збратимљени градови, наша локална самоуправа се постарала да организује превоз за малу чачанску делегацију пчелара која је два дана боравила у Чешкој Републици. 

Сумирајући утиске боравка у Чешкој, проф. др Светомир Стаменковић, председник Удружења пчелара „Чачак“, истиче да је основни циљ реализоване посете размена искустава са тамошњим пчеларима у циљу унапређења пчеларске производње: 

– Ова година није била лака за пчеларство, тако да се у условима све наглашенијих климатски промена и наши и њихови пчелари сусрећу са сличним проблемима. Разговрали смо о заштити пчела од болести и начинима да се сачувају пчелиња друштва, јер их све више угрожавају неповољне временске прилике. Град Чачак нас је и овога пута подржао, тако да смо искористили прилику да трасирамо пут добре сарадње наших и чешких пчелара – рекао је за наш лист проф. др Стаменковић. 

Председник Удружења пчелара „Чачак“ истиче да је изложба меда у граду Валашке Мезиричи била добро организована, баш као што су и наше чачанске, али да су наши штандови много богатији, јер ми имамо много више врста меда:

– Чеси имају мед од уљане репице, ливадски, шумски. Тамо није много развијено воћарство, пчеле скупљају полен и у градској средини, сналазе се! Пчелињаци су им исти као и наши, имају исте типове кошница, мада је сада тамо присутан тренд да све више уводе кошнице од стиропора које увозе из Пољске. Оне јесу јефтиније и имају добру изолацију, али ја нисам присталица тога, јер не могу да замислим какав је мед из стиропора. Ми се овде више боримо за органски мед, па нам је непојмљиво да се за израду кошница користи стиропор. Организација изложбе је била одлична, а највише нам се допало то што су штандове пчеларских производа посетили малишани из предшколких установа, што представља леп пример промовисања здраве исхране, јер добре навике се стичу од малих ногу. 

Чачански и чешки пчелари заједно на пчелињаку

Пчелари у Чешкој Републици могу да држе 60 кошница пчела без опорезивања. Управо због тога је код њих присутна појава да су пчеле регистроване на више чланова у породици, како би се избегло плаћање пореза држави. Чеси добијају сваке године државне подстицаје од седам евра по кошници, док им локална самоуправа обезбеђеје хиљаду евра на годишњем нивоу за рад Удружења. 

Како наводи пчелар Иван Кастратовић из Чачка,Чесима се свидео мед из чачанског краја, мада су имали прилику само да га пробају на уприличеној изложби, јер је на располагању било тек неколико тегли. 

– Изложба је била лепа. Имао сам част да будем један од чланова Комисије за национално оцењивање меда, тако да из града Валашке Мезиричи носим само добре утиске. По мојој оцени, наш мед је квалитетнији од њиховог. Они немају сунцокретов и багремов мед, имају мешани, шумски, ливадски, али су нам теме биле заједничке, јер у условима све присутнијих климатских промена нема пчеларења „без точкова“, без селидбе пчела, тако да се и једни и други морамо адаптирати на промене, како бисмо сачували наша пчелиња друштва – казао је Кастратовић који се већ 52 године бави пчеларством и на свом пчелињаку у Жаочанима има 120 кошница пчела.

Чачански штанд на изложби меда у граду Валашке Мезиричи

Друштво пчелара у граду Валашке Мезиричи има 180 чланова, али због мера опорезивања, просечни број кошница по пчелару је од 15 до 20. Имају укупно око 2.700 регистрованих кошница. Немају организован откуп меда, тако да се пласманом баве самостално. Мед у Чешкој кошта 12 евра по килограму и како наводи проф. др Стаменковић, за разлику од њих, ми имамо услове за организован откуп овог производа, али наши пчелари не желе да га пласирају по ниској откупној цени која се окреће од 3,6 до 4,2 евра. 

Просечна старост пчелара у Друштву пчелара у граду Валашке Мезиричи је 55, док је у Чачку 65 година.  

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.