Društvo

„ЧАЧАНСКИ ГЛАС“, ПРОФЕСОР ВУКАШИН СПАСОВИЋ И БИВШИ ФУДБАЛЕР „БОРЦА“ СЛОБОДАН ВЕБЕЛ – ДОБИТНИЦИ ДЕЦЕМБАРСКЕ НАГРАДЕ ГРАДА ЧАЧКА

На данашњој седници градског парламента усвојена је одлука да се Децембарска награда Града Чачка додели: „Чачанском гласу“, професору математике у пензији Вукашину Спасовићу и бившем фудбалеру „Борца“Слободану Вебелу. Децембарске награде ће бити уручене на свечаној седници Скупштине града, која се одржава 18. децембра.

Kомисија за обележавање празника и доделу признања Града Чачка је на својој седници, која је одржана дан раније пре заседања Скупштине града Чачка, једногласно донела предлог да добитници Децембарске награде ове године буду: „Чачански глас“, професор математике у пензији Вукашин Спасовић и бвши фудбалер борца Слободан Вебел, што су одборници градског парламента и усвојили.

„Први број „Чачанског гласа“ је објављен 16. јула 1932. године, у Краљевини Југославији. Оснивач, власник и први главни и одговорни уредник био је дипломирани правник Ђорђе Ђоко Миловановић. У исто време, Удружење Чачана у Београду формирало је и Београдску редакцију која окупља еминентне интелектуалце тог доба. „Чачански глас“  је после „Панчевца“ једно од најстаријих локалних и регионалних штампаних гласила у Србији и на Балкану. У чачанском крају и на подручју Западне Србије је свакако најстарији штампани медиј који је преживео све историјске турбуленције и власничке трансформације у време транзиције“, наведено је у образложењу.

Вукашин Спасовић, професор математике у пензији, рођен је 17. септембра 1951. године у Чачку. Завршио је основну школу и Гимназију у Чачку, а Природно-математички факултет у Београду. На одслужење војног рока отишао је 1976. године у Струмицу, Македонија, а по завршетку, 1977. год. се запослио у Машинској школи у Чачк, у којој је радио као професор математике до 1990. године, након чега је прешао у чачанску Гимназију. Од 1991-1993. године, хонорарно је држао вежбе из математике на Техничком и Агрономском факултету у Чачку. Пензионисао се 2017. године.

Професор Вукашин Спасовић је дао посебан допринос у области просветног стваралаштва, образовања и васпитања деце. И по завршетку свог радног века, наставио је да своје знање преноси на млађе нараштаје, држећи часове и вежбе на факултетима у Чачку. Велики број средњошколаца, који су били под „патронатом“ професора Спасовића, са великим успехом су полагали пријемне испите на факултетима и данас су успешни људи и угледни математичари, професори, директори, предавачи на факултетима и у другим васпитно-образовним установама.

Слободан Вебел, бивши фудбалер „Борца“рођен је 8. јула 1940. године у Чачку. Фудбалску каријеру је започео средином педесетих година прошлог века у јуниорском тиму ФК „Борац“. Како стоји у образложењу, „у историји чачанског „Борца“ нико није играо тако дуго и тако успешно као Слободан Вебел. Тренери су му били многи, све славна имена југословенског фудбала, а код свих њих је било заједничко једно – без Вебела се једноставно није могло. И поред бројних понуда да напусти „Борац“ и Чачак, Вебел је пуних петнаест година остао веран црвено-белој боји. Био је сјајан фудбалер и диван човек, а они који га знају, и дан-данас га поштују и воле“.

Иначе, у року који је био одређен у јавном позиву за подношење предлога за доделу овогодишње Децембарске награде Града Чачка, Kомисији за обележавање празника и доделу признања је стигло укупно шест предлога. Поред „Чачанског гласа“, професора математике у пензији Вукашина Спасовића и бившег фудбалера „Борца“ Слободана Вебела, за добитнике најпрестижнијег градског признања које се уручује на свечаној академији поводом Дана града  – 18. децембра, предложени су и: Лазар Чикириз, директор ОШ „Бранислав Петровић” у Слатини , Мирјана Јаневски, професор у Гимназији и Немања Богосављевић на предлог групе грађана.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.